
Aniball pro těhotné – zkušenosti, recenze, doporučení
Těhotenství sice navenek působí jako období ženského života, které je plné pozitivity a kladných emocí, ale pravdou je, že dlouhé měsíce vývoje plodu v bříšku těhotné ženy jsou úrodnou půdou pro vznik obav, nervozity a nejistoty. Tyto emoce jednak navazují už na péči o děťátko, a tedy poporodní období, kdy začíná nová etapa života rodičů, jednak na samotný porod.
Rozličné komplikace, akutní císařský řez či nastřižení hráze. To vše jsou obavy matek, se kterými se dá jen máloco udělat. Avšak v souvislosti s hrázovou oblastí ženského těla existují způsoby, jakými se žena může alespoň pokusit vyhnout nutnému nastřihnutí během přirozeného porodu, a to tzv. aniball balónkem. Co tato pomůcka vůbec je a jak se aniball používá, si shrneme v našem článku.
Co je aniball?
Balónek aniball se řadí mezi nadměrně populární těhotenské pomůcky. Využívá se nejen k posilování svalů pánevního dna, ale také procvičuje a postupně připravuje porodní cesty na příchod děťátka. V první řadě však účinně působí na svalstvo poševního otvoru a hrázové oblasti, kterou je třeba stimulovat napínáním a uvolňováním, a to s cílem zvýšit elasticitu hráze.
Tento úkon tak snižuje pravděpodobnost, že během přirozeného porodu dojde k jakémukoli poškození hráze přetržením nebo přestřihnutím. Aniball se skládá z hlavní části v podobě balonku zhotoveného ze speciálního lékařského silikonu, mechanické pumpičky připevněné k hadičce za pomoci redukcí a obousměrného ventilu, díky kterému dokáže žena balónek nafukovat a následně z něj i vzduch vypouštět.
Kdy začít s aniballem a co je třeba dělat před jeho použitím?
Aniball může v ženách vzbuzovat jistou formu respektu svým vzhledem a způsobem použití, ale není třeba mít obavy, protože princip, jak se používá aniball, je ve své podstatě velmi jednoduchý. Jeho každodenní používání se doporučuje započít kdykoli od konce 36. týdne těhotenství. Z hlediska časového horizontu byste tomuto cvičení měli vymezit 15 až 30 minut z vašeho dne.
V první řadě je třeba aniball neustále sterilizovat. Před jeho prvním použitím jej na minutku ponořte do koupele o teplotě přibližně 70 °C, přičemž po každém dalším použití jej omyjte teplou vodou a nechte ji důkladně vyschnout. Samozřejmě, do vody namáčejte jen balónkovou část aniballu, nikoli pumpičku s ventilem.
Jak se používá Aniball – návod
Z hlediska polohy, ve které se aniball doporučuje používat, je třeba zaujmout polohu na zádech, přičemž odůvodnění pramení v tradičnosti této polohy při porodu ve slovenských nemocnicích. Důležité je také, aby byla žena při cvičení s aniballem v naprostém klidu a komfortu bez jakýchkoli rušivých elementů, které by mohly tento poměrně krátký trénink hráze narušit.
Lehčímu průchodu mírně – jedním až dvěma stisky – nafouknutého aniballu do poševního otvoru je vhodné dopomoci lubrikačním gelům. Ten by měl být na vodní bázi, jelikož olejové lubrikanty mohou způsobovat poškození silikonového povrchu aniballu.
Zavedení balónku aniballu do poševního otvoru
Zavedení aniballu do pochvy spočívá v uchopení menší části připojené na hadičku a nasměrování větší zaoblené části aniballu dovnitř poševního otvoru. V případě, že se vám mírně nafouknutý balónek nedaří úspěšně zavést, můžete jej zcela vyfouknout a přeložit okraje takto vyfouknuté hlavičky balónku s cílem minimalizovat jeho velikost při vstupu do poševního vchodu.
Pokud neregistrujete žádné bolesti či jiné fyzicky nepříjemné pocity, začněte pomalu s nadýmáním balónku. Tím, že aniball nafukujete, dochází v pochvě k tlakovému nárůstu, který jistým způsobem simuluje tlak působící na jednotlivé části pohlavního ústrojí rodičky v průběhu porodu.
Nafukování aniballu přizpůsobujte vlastním schopnostem, protože čísla v podobě obvodu maximálně nafouknutého balónku jsou při tomto trénování až druhořadá. Při prvním pokusu je vhodné k výše zmíněným dvěma stlačením, po kterých aniball zavádíte do pochvy, přidat ještě maximálně tři stlačení, abyste se vyhnuli zbytečnému namáhání poševních stěn a okolního svalstva. V dalších dnech můžete počet stisků zvýšit.
Nejdůležitější částí tohoto cvičení s aniballem je naučit se ovládat svalstvo pánevního dna. Princip procvičování svalů aniballem je takový, že při jejich aktivním stažení docílíte hlubšího průchodu balónku do pochvy, přičemž naopak jejich vědomé uvolnění a povolení vede k posunu aniballu směrem ven.
Podstatným aspektem trénování svalstva pánevního dna aniballem je i správná technika dýchání. Zatímco hlubokým nádechem byste měli dosáhnout uvolnění svalů pánevního dna, a tedy i samotného aniballu, výdechem je třeba se pokusit o stažení balónku pomocí okolního svalstva do větší hloubky. Stahování a uvolňování svalstva s aniballem opakujte během jednoho „sezení“ alespoň 10krát.
Co dělat, když neumím vytisknout aniball ven?
Pokud pravidelným cvičením získáte postupnou kontrolu nad těmito tělovými funkcemi, váš porod bude mít rozhodně hladší průběh. Toho však docílíte díky další části cvičení, které spočívá v pomalém vypuzení balónku aniballu z pochvy vlivem hlubokého nádechu a uvolnění svalů pánevního dna.
Balónek samozřejmě nevyjde z pochvy hned, protože jeho nafouknutím nabral na obvodu, a tudíž jeho vytlačení bude náročnější. Po primárním uvolnění svalstva a nádechu následuje výdech, během kterého byste se měli snažit ovládat své pánevní svaly tak, aby balonek setrval na místě, kde jste jej vytlačili během nádechu.
Uvedený postup na vypuzení balónku je třeba opakovat tak dlouho, dokud nedojde k jeho úspěšnému vytlačení. Pozor je třeba si dávat při jeho úplném vytlačování k hrázové oblasti. Tam totiž dochází vlivem přibližujícího se rozměrného balónku k napnutí hráze, což může být poněkud nepříjemné.
Abyste se vyhnuli nechtěnému poranění poševního vchodu či hráze, je důležité, aby balónek nevyšel z pochvy příliš rychle. Z tohoto důvodu byste měli při poslední etapě cvičení rukou přidržet krček balonkové části aniballu.
Podstatou tohoto cvičení aniballem je získat kontrolu nad svalstvem pánevního dna, což znamená, že to je jediná skupina svalů, která by měla během tréninku s aniballem pracovat na 100 %. Zbytek těla musí být v průběhu celého cvičení v úplném klidu. Nejdůležitější je, abyste správně dýchali, čili nezadržovali dech, a křečovitě nesvíraly krční, ramenní, břišní a hýžďové svaly.
Kdy se použití aniballu nedoporučuje?
Cvičení s balónkem aniballu není určeno samozřejmě pro každého. Existují totiž okolnosti, za kterých byste se neměli, resp. nemuseli k této formě předporodní přípravy přiklonit. Řeč je o ženách s rizikovým těhotenstvím či hrozícím předčasným porodem. Také byste se aniballu měli stranit v případě, že máte potíže související s poševním krvácením.
Kromě poševního krvácení je třeba přihlížet i na různé záněty, poranění či infekce, které mohou tuto část ženského těla postihovat. Pomocí aniballu se na druhé straně vůbec nemusí připravovat ženy, které už předem vědí, že budou rodit plánovaným císařským řezem.
Cena aniballu a kde jej koupit
Zpočátku je vhodné důkladně zvážit, jestli se budete cvičení s aniballem opravdu plnohodnotně věnovat. Pokud má totiž tato těhotenská pomůcka skončit někde ve vaší zásuvce, je lepší koupi aniballu přehodnotit. Nejde totiž o levnou položku. Cenově se tato pomůcka na předporodní přípravu pohybuje na úrovni 1 550 Kč.
Samozřejmě, můžete využít i možnost nákupu z druhé ruky, avšak v tom případě je třeba klást velký důraz na hygienu. I za těchto okolností je velkou výhodou fakt, že je možné dodatečně zakoupit jen náhradní balónek aniballu, a tedy jeho nejpotřebnější část, přičemž z finančního hlediska jde o částku přibližně 890 Kč.
Celý aniball, ale také jeho náhradní součástky v podobě balónků si lze pořídit prostřednictvím webových stránek samotného výrobce, ale také v lékárnách nebo v rozličných e-shopech zaměřených na maminkovské a těhotenské potřeby.
Aniball – zkušenosti
Ke cvičení s aniballem se vyjádřily i maminky na známém portálu Modrý koník, přičemž recenze na aniball měly rozličný charakter. Některé ženy totiž opovrhovaly používáním aniballu jen na základě rad porodních asistentů a jiných zdravotníků, kteří jim předestřeli negativa aniballu v podobě „vytahaného“ poševního otvoru.
Jiné zkušené ženy doporučovaly aniball z toho důvodu, že jim pomohl při překonání strachu z porodu a práce s balónkem je také naučila, jak přistupovat k fyziologickým procesům potřebným ke správnému porodu. Většinově se shodli na tom, že je důležité mít vůči této pomůcce otevřenou mysl.
Pokud váš přístup k aniballu bude negativní a necháte se tak odradit hned prvním neúspěchem, k žádnému pokroku s aniballem nedospějete. Samozřejmě, každá žena je jiná a má individuální preference. Zatímco pro některé ženy může být s odstupem času cvičení s aniballem bezproblémové, jiné považují celý proces za nepříjemný a nepřirozený. Je proto jen na vás, jak se v souvislosti s aniballem rozhodnete.
Zdroj: Modrykonik
Nejčastější otázky – FAQ
V případě, že jste se v našem článku, ale ani v sekci otázek a odpovědí nedopracovali k informacím o aniballu pro těhotné, které jste hledali, obraťte se na nás s vašimi dotazy v sekci komentářů. Vždy se na ně snažíme odpovědět co nejdříve.
Jaká je další funkce aniballu kromě posilování pánevního dna?
Existuje nějaký údaj, kolik cm by měl dosahovat obvodu aniballu pro bezpečný porod?
Je lepší masáž hráze nebo aniball?
Může aniball natáhnout stěny pochvy?
Pridať komentár