Bolest v krku v těhotenství. Co pomáhá při silné bolesti při polykání?
Těhotenství je jedinečným obdobím v životě ženy, ale i přes množství benefitů, se kterými přichází, součástí této životní fáze jsou i jisté výzvy, často ve formě infekcí bakteriálního původu. Těhotenství nedokáže ženu před nimi ochránit, což znamená, že taková obyčejná bolest v krku se stává nedílnou součástí těhotenství.
V článku jsme shrnuli nejvhodnější formy léčby těhotenské bolesti v krku, přičemž jsme se zaměřili zejména na klasickou léčbu, kterou může žena provádět i svépomocí v domácím prostředí, a to bez zatěžování organismu zbytečnými klinickými léky.
Zanícené hrdlo nebo zanícené mandle
Symptomy zaníceného hrdla jsou známy snad každému smrtelníkovi. Toto otravné onemocnění se projevuje zejména škrábáním a pocitem suchosti v krku, problémy s polykáním, únavou a malátností, což se sice dá běžně „prodýchat“, ale to nemusí nutně znamenat, že nás tento stav neobtěžuje. V těhotenství je však žena pro hormonální změny oslabující imunitu náchylnější k různým druhům infekcí a podráždění v oblasti krku, což může vést k vážnějším zánětům hltanu.
Zatímco zanícené hrdlo je v mnoha případech možné léčit domácími léčebnými metodami, zanícené mandle často signalizují mnohem vážnější problém, který je třeba řešit návštěvou lékaře. Zanícené mandle se projevují viditelným povlakem na této oblasti lidského těla, přičemž hleny, které člověk vlivem zánětu mandlí vykašlává, mají většinou narůžovělé zbarvení. Ztíženo může být i dýchání či polykání.
Faktem zůstává, že pokud si nejste na sto procent jistá, zda trpíte běžným zánětem hrdla, nebo vám infekce prošla i na mandle, doporučujeme návštěvu lékaře, který vám určí přesnou příčinu vašich příznaků, a tak vám mohou nastavit potřebnou léčbu.
Preventivní opatření proti bolestem v krku
Z hlediska prevence rozhodně ve velké míře zaváží zdravý životní styl v podobě dodržování pitného režimu a dostatečného příjmu ovoce, přičemž toto preventivní opatření ovlivňuje zejména hydrataci organismu. Právě tento aspekt rozhoduje o úrovni rizika infekcí, kterému je vystaveno tělo těhotné ženy.
Co se týče stravy, v průběhu těhotenství byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem potřebných vitamínů a minerálů, ale i bílkovin a vláknin. Vyvážená strava totiž neovlivňuje jen náchylnost organismu těhotné ženy na onemocnění a viry, ale také zdravý vývoj plodu.
Co zabírá na bolest v krku v těhotenství?
Jak už to s nemocemi bývá, nejlepším lékem je spánek a dostatek odpočinku. Co však dělat ve chvíli, kdy odpočinek, pravidelné větrání místností ani tekutiny nepomáhají? Pokud se bolesti v krku stanou u těhotné ženy realitou, existuje několik domácích léčebných metod, které lze aplikovat v momentě, jak škrábání v krku ucítíte. Mluvíme o svépomocném léčení, protože antibiotika, a tedy lékařem předepsané medikamenty, mohou mít škodlivé účinky jak pro matku, tak i pro nenarozené děťátko. Této formě léčby se proto doporučuje vyhýbat tak dlouho, jak to zdravotní stav těhotné ženy umožňuje.
Kloktání hrdla teplou slanou vodou
Základní první pomocí na podrážděné a zanícené hrdlo je kloktání, přičemž nejlépe je pro tento úkon použít teplou slanou vodu. Přípravek si můžete namíchat jednak za pomoci obyčejné nebo mořské soli. Tato léčebná metoda pomáhá s vyplavením bakterií a zárodků v krku, ale i ve zmírňování symptomů zaníceného hrdla, což může v kombinaci s dalšími způsoby léčení vést k podstatnému zlepšení zdravotního stavu.
Ke kloktání lze kromě teplé vody použít i rozličné druhy čajů. Připravit si můžete také domácí odvar ke kloktání, a to vyluhováním mateří doušky a řepíku ve vroucí vodě. Tento čaj nechte následně vychladnout, dokud nebude vlažný. Právě taková teplota je totiž nejvhodnější ke kloktání.
Příjem tekutin a zdravé stravy
Zánět hrdla se nese ve znamení suchosti v krku, což může ve velké míře změnit právě dostatečný příjem tekutin. Nejvhodnější hydratací organismu v době zánětu hrdla je buď čistá voda, nebo pak různé léčivé čaje, mezi kterými samozřejmě nesmí chybět řepíkový či jitrocelový. Tyto léčivé rostliny jsou příznačné svými protizánětlivými schopnostmi, přičemž na rozdíl od kloktání pronikají v podobě čaje celým hrdlem, a tedy dokážou eliminovat větší množství choroboplodných zárodků. V době nemoci byste rozhodně měli omezit přísun kofeinu a slazených nápojů.
Z hlediska stravovacích návyků by ve vašem jídelníčku měly převládat zejména potraviny v podobě čerstvé zeleniny a ovoce, přičemž nejlepším lékem je slepičí vývar. Polévka ze slepice zvyšuje úroveň zinku a látek s antibakteriálními účinky v organismu těhotné ženy. Účinek slepičího vývaru se rapidně zvýší, pokud do něj před jídlem nadrobno nakrájíte stroužek česneku.
Česnek můžete použít i samostatně v podobě dvou až tří stroužků. Slouží jako přírodní antibiotikum k likvidaci bakterií a virů, přičemž organismus těhotné ženy obohatí nejen o vitamin B, ale také o různé minerály, jako křemík či jód. Během těhotenství funguje česnek i jako prevence před tvorbou trombóz, ale také má pozitivní účinky na krevní tlak a střevní mikroflóru.
Med a jeho funkce všeléku
Med je populární nejen díky úžasné nasládlé chuti, ale i díky léčebným a protizánětlivým účinkům. Příjem medu také zvyšuje hladinu vitamínů a minerálů, jako je například železo, v důsledku čehož se zlepšuje imunita těhotné ženy. Nejoblíbenější formou požití tohoto sladkého všeléku je v podobě sladidla v zahřátém mléce či horkém bylinkovém čaji. Pozitivní vliv má med také na spánek, přičemž tento aspekt ocení zejména ty ženy, kterým zanícené hrdlo v těhotenství nedá spát, a to i přes velkou únavu a pocit vyčerpání, které jim způsobuje nejen samotná nemoc, ale i těhotenství.
Teplý obklad a jeho účinky na bolesti v krku
Teplo je odjakživa nejlepším lékem na záněty v krku. Pokud udržování celého těla v teple prostřednictvím hrubé deky nezabírá, aplikujte na oblast hrdla, resp. krku obklad ve formě tkaninového ručníku namočeného ve studené vodě. Je důležité, aby tento obklad nevytvářel v oblasti krku žádné vzduchové prostory. Následně je třeba tkaninový obklad přeložit igelitem a tuto vrstvu zakrýt suchou látkou.
Tuto metodu není třeba pro využití studené vody vůbec zpochybňovat. Zpočátku bude možná váš krk pociťovat chlad, ale postupně se natuho zakrytá oblast krku zahřeje, čímž se rozšíří cévy, a tak se urychlí proces léčení. Takovou léčebnou metodu zabírající na záněty známe také jako „Priessnitzův obklad“.
Připravte si domácí cibulový sirup
I přes pach, který dokáže cibule v domácnosti nadělat, což nemusí každé těhotné ženě a jejím chutím zapasovat, tato potravina má výrazně pozitivní účinky na zdraví člověka. Ve velké míře doplňuje tělesné zásoby zinku, ale také vitamínu C a vitamínů B. Nejlepší forma, ve které toto léčivo můžete na zánět hrdla aplikovat, je cibulový sirup. Ten si můžete připravit snadno a rychle. Příprava hojivého sirupu spočívá v nakrájení cibule na drobné kousky, které je následně třeba osladit cukrem a medem. Tuto nasládlo-štiplavou kombinaci nechte ideálně odstát celou noc. Sirup je vhodné aplikovat perorálně, a tedy přímo do úst, každé dvě hodiny v dávkách limitovaných na jednu až dvě lžičky.
Pastilky na hrdlo jako podpůrný doplněk pro těhotné ženy
Pastilky na hrdlo jsou vhodnou alternativou ke zjemňování bolestí a škrábání v krku, a to zejména pro jejich naturální původ a přirozené, rychlé působení. Pastilky na cucání patří k běžně dostupným lékům v lékárnách, přičemž v porovnání se štiplavými bonbóny prodávanými v potravinových řetězcích mají mnohem silnější a intenzivnější účinky.
Bolest v krku v těhotenství – zkušenosti
Internetová fóra jsou i v případě léčení bolestí v krku v těhotenství plná praktických rad a zkušeností. Kloktání slanou vodou označili mnohé diskutující za ověřenou a účinnou léčebnou metodu, přičemž do léčebného postupu zařadili i ingredience, jako citron, mléko s medem či přírodní antibiotikum, a tedy česnek.
Dalším z ověřených babských receptů pro léčbu bolavého hrdla během těhotenství je prý kombinace převařené vody s medem a citrónem. Co však rozhodně maminky nedoporučují, jsou různé bylinné směsi ve formě lokálních sprejů na hrdlo a jiných léčiv dostupných v lékárnách. Dodali také, že je v době těhotenství třeba zvýšit opatrnost při volbě léků na bolest v krku, protože mnohé obsahují bylinky a rostlinné výtažky škodlivé jak pro ženu, tak pro vyvíjející se plod.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Zajímají vás i jiné informace související s bolestí v krku v těhotenství a jejím léčením? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit je odpovídat co nejdříve.
Zabírá na zanícené hrdlo soda bikarbonu?
Je šalvějový čaj bezpečný pro léčení bolesti v krku v těhotenství?
Mohu během těhotenství užívat propolis?
Pridať komentár