Co na bolest zubů v těhotenství. Je anestezie u zubaře, trhání zubu nebo rentgen rizikem pro dítě?
Traduje se, že každé těhotenství stojí příští maminku jeden zub. Nejčastějšími důvody kažení zubů v těhotenství jsou ranní nevolnosti, hormony a nedostatečná zubní hygiena. Se zvýšenou hladinou hormonů progesteronu a estrogenu souvisí krvácení a zánět dásní v těhotenství, které postihují více než třetinu žen čekajících miminko.
Mezi ženami koluje mnoho pověr o zubech, ze kterých mají budoucí maminky obavy. Jak to je s rentgenem zubů a léky proti bolesti? Je povoleno bělení zubů v těhotenství? Třeba se obávat trhání zubu během těhotenství?
Problémy chrupu v těhotenství – příčiny
Jednou z příčin problémů se zuby během těhotenství je nesprávná péče o zuby a také zanedbaný chrup před otěhotněním. O zuby je třeba pečovat v těhotenství minimálně stejně, ne-li o něco pečlivěji než před otěhotněním. Je nutné pravidelně absolvovat stomatologické preventivní prohlídky a navštěvovat dentální hygienistku.
Těhotným ženám mohou pro zvýšenou hladinu hormonů více krvácet a otékat dásně. To může způsobit potíže při čištění zubů a vést k usazování většího množství plaku, který zhoršuje zánět dásní. Třeba zdůraznit, že onemocnění dásní nezpůsobuje těhotenství, během něj se jen zhoršují projevy již existujícího zánětu.
U mnoha žen dochází během těhotenství ke změně stravovacích návyků. Ženy se obvykle snaží žít zdravěji, avšak ozývat se mohou různé těhotenské chutě. Nadměrná konzumace kyselého a sladkého úzce souvisí se vznikem zubního kazu. Cukry jsou živnou půdou pro bakterie způsobující zubní kaz. Pokud se s tím spojí snížení péče o ústní hygienu, způsobené únavou a snížením celkové výkonnosti během těhotenství, výsledkem může být rychlejší ukládání zubního povlaku a zvýšení počtu mikroorganismů v dutině ústní.
Na zdraví zubů mají vliv i ranní nevolnosti – časté vystavování zubů žaludečním kyselinám může vést ke vzniku eroze zubní skloviny. Jedná se o onemocnění zubů, při kterém dochází k narušení a postupné ztrátě zubních tkání. Žaludeční kyseliny způsobují pokles pH a dochází k mírnému změknutí skloviny, proto se nedoporučuje čištění zubů okamžitě po zvracení. Raději si vypláchněte ústa obyčejnou vodou, případně ústní vodou s obsahem fluoridů. K čištění zubů je vhodné přistoupit až po 20–30 minutách, kdy dojde k úpravě kyselého prostředí v ústech.
Špatný chrup ovlivňuje plod
Škodlivé bakterie, které se tvoří v ústech, mohou ovlivnit průběh těhotenství. Mohou přestupovat do krevního řečiště a přes placentu proniknout až k plodu. Důsledkem mohou být závažná onemocnění v těle matky i ohrožení plodu. Neléčená parodontitida nebo jakékoli zánětlivé ložisko zvyšují pravděpodobnost předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti novorozence.
Mýty o bolesti zubů v těhotenství
Silnou bolest zubu v těhotenství není třeba podceňovat. Nejúčinnějším prostředkem je samozřejmě prevence. Pokud se objednáte na preventivní prohlídku ještě před těhotenstvím nebo alespoň v jeho začátcích, můžete odhalit případné problémy včas. Pokud již zkažený zub v těhotenství máte, měli byste se co nejdříve objednat ke stomatologovi. Množství pověr vyvolává u budoucích maminek obavy. Které „zaručené pravdy“ o zubech v těhotenství nejsou pravdivé?
Každé těhotenství stojí ženu jeden zub
Jelikož těhotenství kazy ani parodontitidu nezpůsobuje, není pravda, že při něm automaticky dochází ke ztrátě zubu. Čištěním zubů ráno a večer a čištěním mezizubních prostorů mezizubními kartáčky můžete předcházet vzniku kazu. Pokud je zubní kaz přítomen, je nutno jej ošetřit. Platí to i pro zánět dásní či parodontitidu. Ztrátě zubu lze proto nejen během těhotenství vyhnout.
Po každém zvracení je třeba si řádně vyčistit zuby
Těhotenské nevolnosti se objevují nejčastěji v 1. trimestru, ženy v tomto období mohou zvracet několikrát denně. Doporučuje se proto absolvovat 2 preventivní prohlídky – ve 12. a 28. týdnu těhotenství. Při zvracení se do ústní dutiny dostává kyselina, která naleptává zubní sklovinu. Okamžitým čištěním byste zuby mohli oslabit a naleptanou sklovinu rozepřít. Negativních dopadů se nebudete muset obávat, pokud si ústa v prvním okamžiku vypláchnete čistou vodou nebo ústní vodou, k čištění přistupte až minimálně po 20 minutách.
V těhotenství se zuby více kazí
Není tomu tak. Pravidelným čištěním zubů ráno a večer, péčí o mezizubní prostory a používáním ústní vody můžete kažení zubů předcházet. Důležité je pravidelně navštěvovat zubaře a nezanedbávat dentální hygienu.
Dásně v těhotenství krvácejí více
Zvýšená hladina hormonů ovlivňuje prohloubení a urychlení zánětlivých procesů, které se nacházejí v těle. V těhotenství se tedy jen zvýrazní problém, který byl realitou již před otěhotněním.
Rentgen zubů v těhotenství a léky proti bolesti jsou zakázány
Pravdivé je jen jedno z těchto tvrzení. Přestože u přístrojů používaných ve stomatologii jsou dávky rentgenového záření velmi nízké a paprsek míří pouze na oblast čelistí, takže na plod nemá žádný vliv, žena by během těhotenství neměla podstoupit žádné rentgenové vyšetření. Léky proti bolesti jsou ve vyšších stádiích těhotenství tolerovatelné. U drobných kazů se plombování zubů v těhotenství nevyhnete. V závislosti délky vám zubař v těhotenství doporučí vhodný lék proti bolesti. V pokročilejším stadiu těhotenství je dostupné širší spektrum léků. Pokud se chcete lékům v těhotenství vyhnout, měli byste vědět, že vrtání bez lokální anestezie je pro tělo obrovský šok. Z kůry nadledvinek se začne vyplavovat stresový hormon, který nepříznivě ovlivňuje zásobování plodu krví. Anestéza u zubaře v těhotenství tak má na ženské tělo i plod menší vliv.
Bělení zubů v těhotenství
Účinek bělících látek na plod není přesně znám, avšak z důvodu vyššího rizika oslabené zubní skloviny a dásní se bělení zubů v těhotenství nedoporučuje. Platí to pro stomatologické i domácí bělení zubů za pomoci domácích bělících sad. Bělení zubů v těhotenství není nezbytností, proto není třeba zbytečně riskovat a s procedurou je vhodnější počkat po těhotenství a kojení. Případně můžete použít specializované bělící zubní pasty, které jsou šetrné k zubní sklovině.
Co na bolest zubů v těhotenství
Bolest zubů je nejen v těhotenství příznak, který je třeba řešit co nejdříve. Ať už se jedná o podezření na zubní kaz nebo o běžnou přecitlivělost, je třeba problémy se zuby řešit. Injekce, resp. anestéza u zubaře v těhotenství jsou řešením, když se jedná o trhání zubu v těhotenství nebo o plombování. Kromě návštěvy lékaře vám s bolestí zubů (zejména při citlivosti zubů) mohou pomoci obklady či přírodní prostředky a bylinky.
- Ledový a teplý obklad: Při bolestech zubů způsobených zvýšenou citlivostí jsou nápomocné obklady. Při bolesti jednoho zubu zvolte studený obklad nebo výplach s ledem, při citlivosti chrupu je vhodný teplý obklad.
- Přírodní prostředky a bylinky: Žvýkání česneku a cibule, řepík a heřmánek, ale i roztok se zázvorem můžete použít při bolestech zubů a chrupu i při jejich zvýšené citlivosti.
- Minerály a vitamíny: Během těhotenství byste měli zvýšit přísun vitamínů C a D, také minerálů vápník a fluor, které příznivě ovlivňují zdraví chrupu.
- Léky proti bolesti: Některé volně prodejné léky proti bolesti jsou vhodné i během těhotenství. Samozřejmě, není třeba to s nimi přehánět a je třeba vždy řešit příčinu bolesti, jako první pomoc však mohou být užitečné. Vhodné jsou léky na bázi paracetamolu, např. Paralen.
Bolest zubů v těhotenství – zkušenosti
Budoucí maminky doporučují na bolest zubů nejčastěji Paralen, nápomocný je podle nich i studený obklad. Přestože hřebíček se v těhotenství obecně nedoporučuje, některé z těhotných žen je při bolesti zubu žvýkaly. Ověřenou mají i Alpu (potírání bolavého místa) či gel na prořezávající se zoubky.
Zdroj: Modrykonik
Nejčastější otázky – FAQ
Jakékoli problémy v dutině ústní – bolest zubů a dásní jsou nepříjemné nejen během těhotenství. Ať jde o bolest zubů v 9. měsíci nebo krvácení dásní v začátcích těhotenství, neměli byste řešení problému odkládat. V článku jsme vám prozradili, proč k bolestem zubů v těhotenství dochází a jak si s nimi poradit. Pokud vás ohledně tohoto tématu ještě něco zajímá, případně se chcete podělit o své zkušenosti s bolestmi zubů během těhotenství, jsou vám k dispozici komentáře pod článkem.
ovlivňují hormonální změny v těhotenství zuby?
Jak zabránit vzniku eroze během těhotenství?
Je pravda, že dítě tahá matce vápník ze zubů?
Pridať komentár