Brnění rukou a nohou v těhotenství. Co pomáhá na trnutí?
Ženám se neustále přízvukuje, že těhotenství je jedním z nejkrásnějších období života. Ano, určitým způsobem jde o něco krásného a unikátního. No často se opomíjí, že těhotenství s sebou přináší i nevolnost, nechutenství, pocity na zvracení, otoky nohou, tvrdnutí bříška, problémy s trávením, pálení žáhy, bolesti hlavy, nebo případné hemoroidy. Během těhotenství se tělo ženy musí vyrovnat s množstvím změn, mění se reakce metabolismu a v organismu dochází k hormonálním změnám, které mají vliv na další a další procesy. Brnění rukou v těhotenství, trnutí v nohou či brnění v prstech. Tyto jevy bývají relativně často součástí těhotenství. Bolesti a brnění někdy dokážou být velmi nepříjemné. Co pomáhá na brnění nohou a rukou v těhotenství? Existuje účinná prevence brnění prstů?
Brnění prstů na ruce, trnutí v levé ruce, pravé noze, otoky atp. Tyto symptomy v těhotenství mají své opodstatnění. Velmi často se tento jev objevuje v noci nebo po zvýšené fyzické námaze. Žena také může pociťovat slabší úchop nebo pocit necitlivosti v prstech a zápěstích. Nejčastěji se tyto negativní příznaky objevují od 2. trimestru těhotenství. U některých těhotných žen se pro změnu neobjeví vůbec. Někdy za těmito příznaky může být syndrom karpálního tunelu, jindy jde zase o vliv změn na organismus ve vyšším stádiu těhotenství v důsledku vývoje plodu. Přestože jde o přirozenou součást těhotenství, těhotné ženy s těmito příznaky často bojují. Co dělat s trnutím v rukou? Co pomáhá na brnění rukou v těhotenství?
Trnutí rukou a mravenčení v nohou – jak vzniká?
Ať už jde brnění rukou, trnutí nohou nebo brnění v prstech, jde o stav, který v těhotenství souvisí především se změnami, které se odehrávají v organismu těhotné ženy. Během těhotenství v těle cirkuluje větší množství tekutin a krve. Nadměrné množství tekutin, které tělo nespotřebuje ani nevyloučí, se během cirkulace dostává ke tkáním a nervům, na které následně tlačí. Právě tehdy dochází ke změnám v citlivosti horních nebo dolních končetin. Snížení citlivosti, trnutí v ruce, brnění prstů na ruce nebo brnění v nohou může nastávat v různých fázích těhotenství, a to, kdy a za jakých okolností k těmto projevům dojde, závisí na dalších faktorech.
Důležité je vědět, v jakém stavu je krevní oběh ženy a jak je její organismus zásoben potřebnými živinami (vitamíny a minerály). Kromě zmíněného hromadění tekutin v těle také v těhotenství k propuknutí těchto projevů dochází i z důvodu zvětšujícího se plodu, narůstající hmotnosti a vzestupu tlaku, který působí na dolní končetiny a záda.
Pozor, jsou-li výše uvedené projevy doprovázeny i silnými křečemi, bolestmi nebo neustupujícími otoky. Případně je zcela omezena hybnost končetin. Mohlo by jít o zánět. Stav konzultujte s lékařem. Také pozor, objeví-li se křeče v břiše nebo brnění v oblasti břicha a podbřiší. Může se jednat o problémy pánevních orgánů. Pokud do termínu porodu zbývá ještě čas a pociťujete křeče v břiše, může jít o předčasný porod nebo signál spontánního potratu. Urychleně kontaktujte vašeho gynekologa nebo se vydejte na pohotovost.
Syndrom karpálního tunelu v těhotenství
Toto onemocnění si většina z nás spojuje především s necitlivostí zápěstí, brněním v prstech nebo slabostí v úchopu. Primárně k tomuto přetížení zápěstí a vzniku karpálního tunelu dochází při určitých činnostech. při práci s mobilem nebo při práci na počítači (psaní na klávesnici). Ruce jsou tehdy totiž často v jedné statické poloze, zápěstí je dlouhodobě namáháno. Není ani dostatečně prokrvované, nervy jsou podrážděné, což má za následek právě riziko vzniku syndromu karpálního tunelu s typickými příznaky – ztráta citlivosti, problematický úchop, brnění ruky, bolesti prstů či otok zápěstí. Bolest dokáže být natolik nepříjemná, že dokáže člověka vzbudit ze spánku.
Samotný karpální tunel se nachází v úzkém průchodu, který je limitován kostičkami v zápěstí a vazivy. Nemá tak prostor pro zvětšení. Působení tlaku tedy způsobuje, že v karpálním tunelu je stlačen střední nerv, který vyvolává zmíněné příznaky. Jakékoli anatomické změny (např. zlomenina) mohou způsobit tlak na nerv v zápěstích. V těhotenství je riziko vzniku karpálního tunelu vyšší pro otoky zápěstí a hromadění tekutin kolem tkání a nervů. Také na to mají vliv hormonální změny. Otok totiž tlačí na nervy v zápěstí, což způsobuje časté brnění v ruce nebo brnění v prstech. Se syndromem karpálního tunelu se v těhotenství po 30. týdnu setkává až 40 % žen.
Kdy se objevuje brnění nohou a rukou
Tyto těhotenské symptomy zpravidla nastupují ve druhé polovině těhotenství, nejčastěji od 2. trimestru. Obvykle se ženy s těmito projevy setkávají během noci – ve spánku a pociťují je hlavně ráno po probuzení. Důvodem jsou často různé polohy rukou či nohou. Dobrým příkladem je mravenčení poté, co si několik minut či hodin hlavou ležíte na ruce (například po krátkém spánku). Následně je ruka necitlivá a pociťujete brnění, protože byla přilehlá, hůře prokrvená a tlak působil na tkáně a nervy.
Samozřejmě, není pravidlem, že brnění nohou a rukou nebo karpální tunel se musí vyskytovat v těhotenství u každé ženy. Problémy s citlivostí jsou však relativně časté a skutečných příběhů o tom, jak si žena nedokázala zavázat tkaničky, otevřít láhev minerálky nebo udržet v rukou sklenici je opravdu mnoho.
Příčiny vzniku brnění nohou, rukou a brnění v prstech
Při hledání příčin, proč k brnění končetin dochází, jde často o kombinaci více faktorů. Některé z nich lze ovlivnit, jiné jednoduše souvisí se změnami organismu v těhotenství a vyhnout se jim nelze.
Jednou z hlavních příčin těchto projevů je, že organismus ženy nemá dostatečný obsah hořčíku, vápníku a vitamínů v krvi. Strava v takových případech často není dostatečně pestrá a výživná. Nedostatek klíčových vitamínů a minerálů může navíc v těhotenství způsobit i rozvoj jiných onemocnění a vyvolat jiné komplikace, proto zdravou a kvalitní stravu v těhotenství není třeba podceňovat. Stejně tak může být problémem nedostatečný pitný režim. Tento stav lze ovlivnit změnami v režimu a životním stylu.
Druhým častým faktorem, který má za následek brnění prstů na ruce, trnutí v nohou a jiné, je přetížení končetin. Větší fyzické nebo opakované zatížení může způsobit, že se tyto negativní faktory dříve či později vyskytnou. Riziková je především monotónní a opakující se manuální práce či nošení těžších břemen, kde je namáhán úchop a pohybový aparát. Vliv na takový druh nepohodlí může mít i nesprávná poloha při sezení nebo ležení. S tímto souvisí nedostatek odpočinku u těhotné ženy. Oddech, pohodlí a relaxační aktivity dokážou někdy zázraky. Rovnováha těla i mysli se sice jeví jako abstrakt, ale v těhotenství dokáže částečně eliminovat projevy brnění nohou či rukou. Režijní změny dokáží tyto nedostatky odstranit.
Ovlivnit nelze hormonální a fyzické změny, které se během těhotenství přirozeně dějí. S vyšším stádiem těhotenství je plod větší, hmotnost vyšší a dolní končetiny, jakož i páteř jsou namáhány mnohem více. Plod či orgány mohou tlačit na různé nervové body. Tělo zadržuje stále více tekutin. Tlak plodu a nadměrného množství tekutin působí na nervy v rukou i nohou. To může mít za následek vznik karpálního tunelu, bolest v dlaních, brnění nohou nebo rukou. Tento faktor není možné ovlivnit a jde o přirozený postup těhotenství.
Řešení a účinná prevence
Od zmíněných příznaků je možné si ulevit díky více, více či méně účinným metodám. Úplně nejlepší je realizovat preventivní kroky, kterými těmto projevům lze efektivně předejít. Dále najdete několik způsobů, jakými se dokážete těchto příznaků zbavit nebo jak jim předejít.
- V případě, že se u vás příznaky brnění v rukou, trnutí prstů a brnění nohou v těhotenství objevují, je možné, že od lékaře dostanete doporučení k užívání magnézia a vitamínu B.
- Vhodné je pití minerální vody s obsahem hořčíku (magnézie) a vápníku. Minerální vodu však kombinujte s pitnou vodou. Příliš velké množství magnézia v těle může zapříčinit hypotenzi – nízký krevní tlak.
- Krevnímu oběhu můžete při řešení problému s brněním rukou a nohou v těhotenství napomoci oplachováním končetin pod vlažnou a teplou vodou.
- Pomoci může i masáž trnoucích končetin, pokud tedy máte možnost, poproste o tuto službu partnera.
- Pokud tyto projevy vnímáte například po úklidu, krájení potravin, mytí nádobí nebo věšení prádla, dopřejte si odpočinek a zvyšte příjem tekutin (ideálně s obsahem hořčíku).
- Vyhýbejte se nesprávnému sezení nebo dlouhodobému namáhání zápěstí při konkrétních aktivitách. Neseďte s přeloženýma nohama ani v tureckém sedu. Neležte si při odpočinku na rukou.
- Účinnou prevencí je pohyb. Procházky nebo menší strečink či vytřásání rukou. Pokud déle sedíte v jedné poloze, postavte se a projděte se, natáhněte končetiny. Podpoříte tím cirkulaci tekutin v těle a eliminujete tak tlak na nervové body.
Případné bolesti či bolestivé křeče konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud žena například trpí křečovými žilami, křeče mohou být bolestivější. Je důležité, abyste tento stav neignorovali a hledali řešení. Ve většině případů tyto projevy odeznívají po porodu. Pokud ženu trápí tyto projevy v období šestinedělí, stav je třeba stále konzultovat s lékařem. Někdy je nezbytné podstoupit odborná neurologická nebo revmatologická vyšetření a stanovit vhodnou terapii.
Brnění rukou a nohou v těhotenství – zkušenosti
Příspěvky žen ve fórech a diskusích potvrzují, že brnění rukou či nohou je v těhotenství častým projevem. Ženy tyto projevy zaskočí, ale zkušené maminky uvádějí, že je to běžné a není třeba se přehnaně obávat. Nejčastěji ho ženy pociťují ráno, ale některé uvádějí trnutí končetin i během dne. Některým ženám začaly projevy mravenčení rukou nebo brnění prstů na rukou až v průběhu druhého trimestru, ale některé těhotné ženy se s těmito příznaky setkaly již do 20. týdne těhotenství. Nejčastěji se poradili s doktorem o užívání magnézia a jiných vitamínů. Některé ženy uváděly, že křeče v nohou byly poměrně bolestivé a pomohl jim odpočinek. V některých případech se u maminek po vyšetření potvrdily revmatologické diagnózy.
Zdroj: Modrykonik
Nejčastější otázky – FAQ
Těhotenství je v životě ženy období, které s sebou přináší obrovské množství změn. Mnohé z nich žena nevnímá, ale pak jsou zde doprovodné příznaky, kterých si nelze nevšimnout. Mezi takové symptomy patří i brnění nohou v těhotenství, brnění v prstech nebo v ruce. Vznik těchto jevů může mít řadu příčin. Jsou však relativně běžné. Setkali jste se během vašeho těhotenství s trnutím končetin, brněním nebo dokonce bolestmi ve spojitosti s těmito jevy? Budeme rádi, pokud se prostřednictvím komentářů podělíte o své zkušenosti. Máte účinné rady, které pomohou ostatním těhotným ženám? Svými radami a doporučeními můžete pomoci ženám, které tento problém trápí.
Co pomáhá na brnění nohou a rukou?
Kdy se brnění rukou a brnění prstů objevuje nejčastěji?
Zmizí karpální tunel po porodu?
Co znamená brnění břicha a případné křeče?
Pridať komentár