Hemoroidy v těhotenství jsou často bolestivé a krvácející. Jak je léčit?
Problém s hemeroidy v těhotenství je indikován u více než poloviny žen. U některých z nich se problémy se „zlatou žilou“ (hemoroidy) objeví až po porodu, ale bez ohledu na to, jde o další nepříjemnost doprovázející těhotenství. Přestože se většinou od ostatních maminek těhotné ženy dozvědí o ranních nevolnostech, zvracení, vyčerpání, pálení žáhy či oteklých nohou v těhotenství, bolestivé hemoroidy zmíní jen málo maminek. Tento intimní problém vyvolává nepříjemný pocit až bolesti v konečníku. Problémy s otokem nebo krvácením zlaté žíly nejsou jen výsadou těhotných žen, ale právě během těhotenství je vysoká pravděpodobnost, že se tento problém objeví. Jak léčit krvácející hemoroidy? Jak se projevují hemoroidy v těhotenství?
Diskomfort během vyprazdňování, bolesti nebo krev ve stolici? V těhotenství mohou být právě tyto znaky příznakem podráždění zlaté žíly v konečníku. Za normálních okolností je zlatá žíla součástí každého lidského organismu a napomáhá při vyprazdňování. Obecně tedy zlatá žíla nepředstavuje žádný problém. Ten nastává až v okamžiku, kdy se hemoroidy začnou zvětšovat. V těhotenství má tento jev zřejmé hormonální i fyziologické příčiny. V důsledku zvětšení uzlíků žil kolem análního otvoru je, že oteknou, vytvoří se v nich případné krevní sraženiny (krvácejí) a mohou se dokonce vytlačovat z análního otvoru. V závislosti na stádiu a umístění hemoroidů. Co na hemoroidy v těhotenství zabírá?
Co jsou hemoroidy a kde se nacházejí?
Co to je zlatá žíla a jak vypadají hemoroidy v těhotenství? Zlatá žíla je lidové pojmenování právě pro hemoroidy. Jedná se o uzlíky žil na sliznici análního kanálku. Jejich úkolem je za normálních okolností pomáhat při vyprazdňování a hemoroidy se nacházejí v těle každého člověka v konečníku a nepředstavují žádnou hrozbu. Odlišovat se mohou svojí velikostí. Pro vizuální představu může mít zlatá žíla za normálních okolností velikost hrášku nebo bobulky hroznů.
Hemoroidy se rozdělují podle polohy na vnější a vnitřní. Vnější hemoroidy v těhotenství, ale i mimo něj, se nacházejí u člověka ve spodní části konečníku a lze je vidět jako shluk prokrvených žil v okolí řitního otvoru. Právě vnější hemoroidy jsou často důvodem nepohodlí při sezení nebo svědění.
Vnitřní hemoroidy nejsou běžně viditelné, ale dokážou být mnohem nepříjemnější – v závislosti na jejich stádiu. V těle jsou lokalizovány pod sliznicí konečníku v místech nad vnějším análním svěračem. Jsou tedy ve sliznici konečníku a běžně je není vidět. Vnitřní hemoroidy mohou při vyprazdňování nebo při určitých pohybech vycházet análním otvorem, přičemž se většinou opětovně vrátí a zasunou za anální svěrač. V horších stádiích vyžadují ruční vsunutí zlaté žíly nebo může jít dokonce i o trvalé přepadení hemoroidů, což je velmi nepříjemné.
Zlatá žíla v těhotenství
Problémy s hemeroidy jsou v běžné populaci poměrně rozšířené. V řadě případů si jejich léčba vyžaduje jen čas (případně použití vhodných mastí či krémů proti hemeroidům) a postupně problém se zlatou žílou většinou odezní. Obecně za jejich vznikem stojí například časté průjmy, zácpy, nevhodné stravování, sedavý životní styl, obezita, nebo aktivity, které způsobují tlak a hromadění krve v oblasti konečníku. Mezi takové stavy patří také těhotenství. Vliv na vznik tohoto onemocnění mají i genetické faktory.
V těhotenství nebo po porodu se hemoroidy objevují až u 50 % žen. Nejčastěji se projevují hemoroidy v průběhu 3. trimestru, před porodem nebo po něm. Po porodu se objevují hlavně pro vysoký tlak v oblasti konečníku, který vznikl z důvodu vaginálního porodu. Hemoroidy po porodu často ustoupí samy bez nutnosti specifické léčby. Problém se zlatou žilou nastává právě tehdy, dochází-li v organismu k určitým změnám, které vedou k otoku hemoroidů.
V případě těhotenství jsou příčiny vzniku hemoroidů poměrně zřejmé, protože výrazných změn v organismu ženy se odehrává hned několik. Ke zvětšení, zduření či otoku těchto žil vede vyšší míra prokrvení a zvýšený objem průtoku krve. Za zvětšení žil v této oblasti může produkce progesteronu. Hormon rozšiřuje cévy a zvyšuje tlak v těchto místech. Za zvětšením žil stojí také růst dělohy a plodu. Tyto aktivity vytvářejí tlak na žíly v této oblasti a zhoršují průtok krve do dolních končetin (také důvod vzniku křečových žil a oteklých nohou). Častou příčinou vzniku hemoroidů v těhotenství také bývají zácpy nebo průjmy. Zácpa totiž způsobuje vyšší tlak při vylučování stolice a zvyšuje prokrvení cév.
Bolestivé nebo krvácející hemoroidy – projevy
V těhotenství jsou hemoroidy často oteklé a velké. Svou velikost zvětší až několikanásobně. V závislosti na stádiu hemoroidů a jejich umístění se nejčastěji projevují nepohodlím v oblasti konečníku nebo častějším svěděním.
Žádnou výjimkou však nejsou ani krvácející hemoroidy. Jedná se o čerstvou – světle červenou krev pozorovatelnou ve stolici po vyprazdňování. V těhotenství nebo je důležité návštěvou u lékaře vyloučit zda se nejedná o jiné onemocnění nebo třeba o krvácení z rodidel. Zlatá žíla může být komplikována zánětem nebo trombózou, což může také způsobovat krvácení. V případě krvácení je vhodné stav za každých okolností konzultovat s lékařem.
Nepříjemným příznakem hemoroidů je také pálení. Tyto pocity mohou způsobovat až bolest při vyprazdňování a strach ze stolice. Bolestivé hemoroidy jsou velmi nepříjemné i při běžných činnostech. Obavy z bolesti při vyprazdňování často vedou k zácpě, což zapříčiňuje tvrdnutí stolice a následný tlak při vyprazdňování opět podráždí hemoroidy, které mohou začít opětovně krvácet a bolet.
Jak léčit hemoroidy v těhotenství
Tento stav nebývá u těhotných žen nebo u žen po porodu trvalý. Po ukončení těhotenství nebo následně několik týdnů po porodu se upraví hemoroidy samy po poklesu hladiny hormonů, snížení tlaku v bříšku a také po úpravě životosprávy. U některých žen dojde k nápravě po několika dnech od porodu, u jiných právě tehdy hemoroidy propuknou. Léčba také závisí na tom, v jaké fázi hemoroidy jsou. Co na hemoroidy v těhotenství? Domácí léčba hemoroidů spočívá především v režimových opatřeních.
Dostatek vlákniny a pitný režim
Velkou pomocí může být zlepšení zažívání a úprava stolice. Pro těhotenství jsou typické zácpy nebo naopak průjmy. K pravidelnému vyprazdňování a změkčení stolice může napomoci konzumace ovoce, zeleniny a obilovin – jablko, hrách, mrkev, čočka, celozrnné pečivo, psyllium, dýňová semínka, lněná semínka a jiné potraviny, které napomohou vyprazdňovat. Naopak, vyvarujte se kořeněných a pikantních jídel, která mohou dráždit konečník. Důležitý je pitný režim. S tekutinami byste neměli jít pod hranici 2 litry denně. Základem také je stolici nezadržovat. Také si dávejte pozor na přehnané tlačení během vyprazdňování.
Osobní hygiena a sedací koupel
Důkladná hygiena je během hemoroidů v těhotenství velmi důležitá. Po stolici je vhodné používat namísto klasického toaletního papíru vlhčené ubrousky – například ty určené pro děti bez parfemace, případně vlhčený toaletní papír. Ještě lepší je, pokud po stolici konečník vždy opláchnete čistou vodou.
Pokud je podráždění hemoroidů opravdu nepříjemné, doporučujeme vyzkoušet sedací koupele s použitím bylinek, jako heřmánek, dubová kůra nebo řepík. Takové sedací koupele velmi dobře zabírají i na krvácející či bolestivé hemoroidy. Řepík či heřmánek působí zároveň antizánětlivě. Stačí, když si připravíte takový odvar z bylin, například do lavoru, a sednete si do něj na 10 až 15 minut. Úlevu od bolesti může poskytnout také studený zábal. Omočte ručník to studené vody, případně do něj zabalte led, mraženou zeleninu či chlazený nápoj a přiložte na konečník. Vyzkoušet můžete i střídání studených a teplých zábalů.
Dostatek pohybu a cvičení
Výraznou pomoc těhotným ženám dokáže poskytnout pravidelný pohyb. Což samozřejmě není v každém těhotenství jednoduché. Důležité však je, že pohyb zlepšuje průtok krve a cirkulaci krve v žilách. Velký benefit mají už jen samotné pravidelné procházky. Výrazně napomoci cirkulaci krve v pánevní oblasti mohou Kegelovy cviky. Ty kromě prokrvení zpevní i svaly pánevního dna, které snižují riziko poklesu dělohy. Zkuste se vyhnout dlouhému sezení. Při spaní si zkuste najít polohu na boku.
Mast na hemoroidy nebo účinné čípky
Vhodná je mast z dubové kůry, kostivalová nebo měsíčková mast na hemoroidy. Mastičky napomáhají při vyprazdňování, ale také zmírňují otok, podráždění a ulevují od svědění či pálení. Vhodná je například mast na hemoroidy Preparation H. Velmi nápomocné mohou být čípky, které jsou volně prodejné, například Apotex HemaGel Procto nebo Avenoc čípky. Jejich účelem je zajistit, aby vyprazdňování bylo méně bolestivé a zároveň nebylo nutné vyvinout při vyprazdňování nepřiměřený tlak.
Hemoroidy v těhotenství – zkušenosti
V případě diskusí a fór, které vedou těhotné ženy nebo maminky na internetu, je hlavním předmětem diskuse hledání řešení, což na hemoroidy v těhotenství pomohlo v jejich případě. Mnohé ženy měly podle zkušeností v těhotenství nebo po porodu krvácející či bolestivé hemoroidy. V úlevě jim kromě zvýšení příjmu vlákniny (Psyllium) pomohly i mastě či čípky. Některé z žen se radily s lékařem a dostaly medikamenty na předpis nebo sáhly po volně prodejných alternativách. Některé ženy zkoušely babské recepty v podobě sušených švestek. Zajímavý je případ jedné z maminek, které se hemoroidy objevily po porodu a navzdory snaze má s nimi problémy několik let od porodu.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Trápí vás hemoroidy v těhotenství? Chcete vědět, co na hemoroidy v těhotenství nebo po porodu zabírá? Víte, jaká mast na hemoroidy je vhodná? Proč vznikají vnější hemoroidy? V našem článku najdete odpovědi na tyto i další otázky. Máte-li zkušenosti se zlatou žilou v těhotenství, budeme rádi, pokud se s námi podělíte o svůj příběh. Zároveň budeme velmi rádi, pokud máte nějaká zajímavá a účinná doporučení, která by mohla být nápomocná pro ostatní těhotné ženy – budoucí maminky.
Jak se projevují hemoroidy v těhotenství?
Jak léčit hemoroidy v těhotenství?
Proč vznikají krvácející hemoroidy?
Pridať komentár