Hlenová zátka

Hlenová zátka – jak vypadá, odchází i před porodem?

Těhotenství je období, ve kterém se jediným ochráncem vyvíjejícího se plodu stává žena a její vlastní tělo. Dítě se nachází v bezpečném plodovém pytli, přičemž ani toto není jediná bezpečnostní schránka ženského těla během těhotenství. Před infekcemi totiž plod chrání tzv. hlenová zátka nacházející se v oblasti děložního čípku. Přirozené uvolnění hlenové zátky nastává v době, kdy se rozšiřuje děložní čípek a dochází k postupnému nástupu samotného porodu.

Publikováno: 12.12.2023
Aktualizované: 12.12.2023
Obsah článku:

Jak vypadá hlenová zátka v těhotenství, jestli je v pořádku, pokud z těla těhotné ženy uniká hlenová zátka s příměsí krve, nebo naopak hlenová zátka bez krve, ale průběh odchodu hlenové zátky si ozřejmíme v následujících odstavcích našeho článku.

Co je hlenová zátka v těhotenství?

Hlenová zátka má funkci jakéhosi ochránce plodu před infekčními hrozbami po dobu celého těhotenství. Pečuje o to, aby se jednak k plodu nedostaly žádné škodlivé bakterie či infekce, jednak aby nedocházelo k poranění samotného děložního čípku. Hlenová zátka je doslova zátka, která slouží jako uzávěr děložního čípku a ochrana děložního čípku, dělohy i vyvíjejícího plodu, přičemž hlen je vytvářen děložním čípkem během ženského cyklu. V důsledku stoupající hladiny progesteronu, a tedy těhotenského hormonu, však hlen zvyšuje svoji hustotu, a tak se vytváří samotná hlenová zátka.

Progesteron je faktorem, který nejen napomáhá v počátečních stádiích těhotenství hned po oplodnění, ale je i velmi důležitou konstantou v udržování těhotenství. Hlenová zátka, resp. její samotné uvolnění v podobě hustého výtoku je pro těhotné ženy velmi podstatným signálem blížícího se porodu, takže je vhodné, pokud hlenovou zátku dokáží identifikovat.

Co je hlenová zátka v těhotenství?

Hlenová zátka porod

Jak vypadá hlenová zátka?

Těhotenství se spojuje s mnoha nejistotami, strachy a stresovými situacemi, i proto lze konstatovat, že včasné rozpoznání hlenové zátky se ve stresovém žebříčku nachází na jedné z předních příček. Existuje několik vaginálných výměšků, které mohou v průběhu posledního trimestru těhotenství ženu zmást, přičemž mezi ně řadíme i poševní výtok, plodovou vodu a zmiňovanou hlenovou zátku. Mezi těmito třemi sekrety je však možné nalézt jisté konzistenční a barevné odlišnosti, které vám pomohou úspěšně diferencovat, zda se jedná o hlenovou zátku nebo výtok.

Zatímco plodová voda je z hlediska konzistence mnohem objemnějším a vodnatějším sekretem, vaginální výtok svým lepkavým a neprůhledným charakterem připomíná spíše vaječný bílek. Hlenová zátka je však hustá jako želatina. Z barevného aspektu nelze hlenovou zátku jednoznačně charakterizovat, jelikož ji ovlivňuje množství faktorů. Může být hlenová zátka bílá? Samozřejmě. Obecně je hlenová zátka bílá až průsvitná, ale může být i narůžovělá či šedozelená.

Zbarvení se vlivem obsahu trošky „staré“ krve může dokonce měnit na více nahnědlé až červené. V tomto případě je třeba poznamenat, že nízký obsah krve v hlenovém výtoku je běžný, a tudíž není třeba se kvůli tomuto aspektu zbytečně znervózňovat. Hlenová zátka je tedy malou koncentrací hlenu hustší konzistence, přičemž někdy může obsahovat maličko krve pocházející ze žilek nacházejících se na děložním hrdle.

Hlenová zátka - jak vypadá

Kdy odchází hlenová zátka?

Jak jsme již výše zmiňovali, rozšiřování děložního čípku v důsledku postupného poklesu dělohy a posunu hlavičky plodu do oblasti pánve jde ruku v ruce s uvolněním hlenové zátky. Tento proces uvnitř ženského organismu značí, že je porod miminka otázkou blízké budoucnosti. I kvůli signalizační funkci hlenové zátky si ji množství žen může zpočátku mýlit s plodovou vodou, ale odchod hlenové zátky je jen náznakem, že se porod blíží.

U každé ženy je rozdíl v tom, jak dlouho odchází jejich hlenová zátka. Zatímco u některých se uvolní v jednom celku, u jiných těhotných žen dochází k jejímu postupnému vylučování po kouscích, přičemž se také stává, že se uvolní zarovno s plodovou vodou. I zde tedy platí individuálnost každého případu.

Od ženy k ženě se také liší bolestný faktor uvolňování hlenové zátky. Těhotné ženy je mohou, ale nemusí, pociťovat při odloučení hlenové zátky před porodem. Pro některé ženy je tento proces zcela bezbolestný, což koneckonců vede k úplnému nepovšimnutí jeho průběhu, zatímco jiné pociťují mírné bolesti připomínající ty, které zažívají během menstruace. A to zejména v kříži a podbřiší. Hlenová zátka a bolesti se tedy vůbec nevylučují.

Neurčitá je však odpověď i na častou otázku ohledně časového odstupu mezi vyloučením hlenové zátky a porodem. Některým ženám se totiž mohou porodní bolesti spustit do několika hodin, případně ihned po uvolnění hlenové zátky, přičemž jiné zažívají první bolesti až za několik dní. Stává se totiž, že těhotná žena okamžitě začne pociťovat i kontrakce, což značí, že v příštích 24 hodinách dojde k finálnímu stadiu těhotenství ve formě porodu. Jindy se může hlenová zátka v těhotenství uvolnit, aniž by pak následovaly kontrakce, přičemž v takovém případě si žena na porod ještě nějaký ten den počká.

Kdy odchází hlenová zátka?

Varovné signály související s hlenovou zátkou před porodem

Jak jsme si již řekli, je přirozené, pokud má hlenová zátka hnědavě červené zbarvení. Je tomu tak v důsledku jistého, většinou malého obsahu krve. Pokud však zachytíte zvýšenou koncentraci krve ve vylučovaném výtoku připomínající menstruační krev, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Může totiž jít o potenciální odloučení placenty, což ohrožuje nejen plod, ale také samotnou matku.

Stejně naléhavě je navštívit lékaře v případě, že k uvolnění hlenové zátky dojde dříve než ve 38. týdnu těhotenství. Sice termín, kdy hlenová zátka opustí tělo těhotné ženy, nelze přesně stanovit, předčasné uvolnění je podstatným důvodem ke zpozornění a ověření situace u svého lékaře.

Pokud mi odešla hlenová zátka, kdy porodím?

Ani v tomto případě ženy na známém diskusním fóru Modrý koník nezklamaly a vyjádřily své zkušenosti s uvolněním hlenové zátky. V takových diskusních příspěvcích rodiček se odráží různorodost případů. I z hlediska rozeznatelnosti hlenové zátky od plodové vody se našly zkušenosti z opačných stran spektra. Zatímco některé diskutující konstatovali, že se tyto dva výměšky nedají zaměnit, jiné jen zaregistrovaly vodnatý výměšek na prádle, přičemž ani netušili, že šlo o hlenovou zátku.

Otázka času je také jednou z extrémně individuálních proměnných ve věci uvolnění hlenové zátky a následného porodu. Zatímco některé diskutující potvrdily, že během několika hodin po vyloučení hlenové zátky byly jejich děti na světě, jiné diskusní příspěvky hovořily o dlouhodobém procesu vylučování kousků hlenu, což bezmála trvalo i několik týdnů.

Většina žen se shodla, že je jistější jít do porodnice, jakmile odteče hlenová zátka, a to i přesto, že by nemělo jít ještě o porod. Nezávisle na tom, zda rodičku personál pošle zpět domů, nebo si ji nechá na pozorování, takové řešení je podle nich mnohem bezpečnější. V těhotenství totiž platí, že je vždy lepší se nechat prošetřit odborníky než sedět doma v nejistotě a čekat na nejhorší možný scénář.

Hlenová zátka zkušenosti Modrykonik

Hlenová zátka diskuse Modrykonik


Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás i další informace v souvislosti s tématem hlenové zátky v těhotenství? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí ? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit odpovědét co nejdříve.

Ne, hlenová zátka je jen signálem, že se váš porod blíží. To ovšem neznamená, že se musíte hned hnát do nemocnice. Pokud pociťujete náznaky kontrakcí, vyplatí se průběžně sledovat jejich sílu, délku a frekvenci. V některých případech totiž může k porodu dojít několik hodin po uvolnění hlenové zátky.

Jednoznačně ano. Hlenová zátka se stará o ochranu plodu před infekcemi po dobu celého těhotenství, takže je přirozené, že ji mají všechny těhotné ženy. Je však možné, že si jejího uvolnění nevšimnou, a proto nabývají pocitu, že ji v první řadě ani neměli.

Ano, hlenová zátka se může postupně uvolnit i po sexu, čehož si těhotná žena z důvodu přítomnosti dalších sekretů nemusí hned všimnout. Rovněž však může odtéct i společně s plodovou vodou nebo v době, kdy těhotná žena podstupuje pravidelnou gynekologickou kontrolu.

Těžko říci, kdy k uvolnění hlenové zátky dojde, takže se na tento proces nedá tak zcela připravit. Těhotná žena si nevybírá, a proto může k vyloučení sekretu dojít v ten nejnevhodnější čas na opravdu nesprávném místě, např. na veřejnosti. Prostředkem ke zmírnění následků této situace jsou vložky. Začněte je nosit nejpozději začátkem posledního měsíce těhotenství.

Ne, není třeba se obávat. Pokud dodržujete důkladnou hygienu a vyhýbáte se veřejně využívaným koupelím a bazénům, tak je vše v pořádku. Plod totiž chrání po odloučení hlenové zátky ještě další vrstva, a to plodový vak, kde se vyvíjející se miminko nachází.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91.6%)