Jak často koupat novorozence?
Koupání miminka ve vaně nebo kbelíku je pro většinu rodičů každodenní rutinou. Večerní koupání je rituál, na který se rodiče těší. Jelikož novorozence i kojence je nutné přebalovat několikrát denně, je třeba dbát o čistotu citlivých partií (pohlavní orgány, zadeček) a jejich okolí. Většina rodičů používá vlhčené ubrousky, případně nečistoty odstraní pod proudem vody. Takové malé děti nemají příležitost se velmi ušpinit, proto se naskýtá otázka, jak často koupat novorozence.
Děťátko strávilo v děloze 9 měsíců, proto je na vodu zvyklé a teplá voda mu připomíná období v děloze matky. Většině dětí se v teplé vodě líbí, proto je koupání radost, neplatí to ovšem vždy.
Přestože voda je pro miminka přirozeným prostředím, není každodenní koupání nutné. Podle více studií stačí děti do 1 roku koupat maximálně 3x týdně, resp. každý 3. den. Denní koupání není automaticky špatné, jelikož se při něm vytváří rutina, ale snižuje se při něm množství bakterií na pokožce dítěte, které tvoří přirozenou ochrannou vrstvu, zvyšuje se riziko atopického ekzému i vzniku různých kožních infekcí. Pokud má dítě citlivou pokožku, dochází při každodenním koupání k jejímu vysoušení.
Každý den je kromě mytí při přebalování třeba očistit pomocí kousku bavlněné látky či froté rukavice namočené do teplé vody záhyby na krku, v podpaží a tříslech.
Nutné není ani každodenní mytí vlásků šamponem, avšak potřebné je mytí pokožky hlavy, aby se odstranily mrtvé epitelové buňky a nedošlo ke vzniku seborey. Hlavičku miminka stačí navlhčit vlažnou vodou a přetřít buď froté rukavicí nebo textilní plenou. Dětský šampon začněte používat teprve tehdy, když začnou vlásky růst.
Pridať komentár