Jak často krmit novorozence?
Od prvního přiložení novorozence k prsům matky by mělo dojít k tomu, aby se u dítěte začal vytvářet sací reflex. Zároveň je sací reflex důležitý také z toho důvodu, aby došlo ke stimulaci laktace a začalo se tvořit mléko. I z tohoto důvodu, pokud je to možné, již pár hodin po porodu je novorozenec přikládán k prsům matky. Někdy se dítě přisaje na první pokus, jindy to trvá déle. Ideální je novorozence přikládat k prsům každé 2 až 3 hodiny, klidně i častěji, si o to říká pláčem. První dny po porodu se v prsou matky tvoří kolostrum, což je výživné a husté mléko (buduje imunitu). Mateřské mléko, jak jej známe, se tvoří kolo 3–5 dne po porodu, někdy i později.
Co se týče frekvence krmení novorozence, neexistuje přímá číselná hodnota. Novorozence budete většinou krmit vždy, když si to vyžádá. Někdy to bude každou hodinu, dvě nebo každou půl hodinu. Intervaly kojení zpočátku mohou být velmi krátké a postupně se budou prodlužovat. To, jak často krmit novorozence, je velmi individuální a nejlepší je řídit se potřebami miminka. Jinými slovy tedy, kdykoli se novorozenci zažádá, dopřejte mu výživu v podobě toho nejlepšího zdroje potravy, jaký může mít – mateřské mléko. Z kojení se postupně stává rituál a ne-li častěji, probíhat by mělo minimálně každé 2 až 3 hodiny. A jak často krmit novorozence v noci? Sám vám dá najevo, kdy jídlo vyžaduje. Pokud však prospí, není třeba násilím ho budit a kojit.
Délka kojení je různá. Někdy dítě saje 10 minut, jindy 30 minut, ale na prs se dokáže přisát i na delší dobu. Podobně jako frekvenci nelze určit ani ideální délku kojení. Postupně bude dítě schopno odsát si více mléka a kojení se zrychlí. Novorozenec ještě nedokáže pít efektivně, proto se stává, že i po dlouhém kojení je miminko brzy hladové. Postupně se začnou intervaly prodlužovat. To, jak často kojit 3měsíční dítě, už bude záviset na tom, jak se během daného kojení zasytí. I kojení v noci už může být příjemnější, protože v šestinedělí si už dítě může začít zvykat na rituály a určité intervaly kojení. 4měsíční dítě by už mělo mít v krmení určitý pravidelný rytmus.
Kolik mléka má vypít novorozenec, rovněž není nutné striktně sledovat. Mnoho maminek se ptá, kolik mléka má vypít 2měsíční, 4měsíční nebo dvoutýdenní dítě. Důležité je sledovat přírůstky na váze a pravidelnost stolice. Klidně se totiž může stát, že během 10minutového kojení si dítě potáhne více než při půlhodinovém přisátí. V počátcích je v pořádku nechat kojení volný režim. Později vytvořte miminku rituál. Postupně se dítě bude schopno nakrmit rychleji, zkrátí se doba kojení a rovněž se sníží frekvence krmení. Kolem 4.–6. měsíce je vhodné přidat první příkrmy. V případě, že dítě nechce jíst nebo nepřibývá hmotnost na váze, poraďte se o dalším postupu s lékařem – pediatrem.
Doba kojení a intervaly jsou velmi individuální. Vědí to i samotné maminky. V rámci diskusí se maminky nejčastěji ptají na to, jak často krmit novorozence. Většina zkušených maminek doporučuje sledovat potřeby miminka a neřídit se jen doporučeným intervalem. Rovněž není ideální sledovat, kolik mléka dítě vypije. V počátcích je sací reflex velmi slabý a dítě si dokáže potáhnout jen malé množství mateřského mléka. Sledujte proto váhu a stolici novorozence. Maminky také preferují dítě kvůli krmení nebudit ze spánku. Tématem je také, jak často krmit novorozence umělým mlékem, přičemž platí individuální potřeby, jakož i při kojení mateřským mlékem.
Zdroj: Modrykonik.cz
Pridať komentár