Jak dát miminku kapky do očí?
Miminko má po narození oteklá víčka a oči převážně zavřené, protože není zvyklé na světlo. Tlakem při porodu se mu na bílkách mohou vytvořit popraskané žilky, které jsou viditelné hned poté, co oči otevře. První 2 až 4 dny jsou oči novorozence náchylné ke slzení a zahnisání, hnis je třeba odstraňovat pomocí gázy namočené v převařené vodě nebo ve sterilním roztoku kyseliny borité. Oči je třeba vytírat směrem od vnitřního okraje oka. Důvodem problémů očí u miminka bývají obvykle zúžené slzné kanálky, které se vyvíjejí ještě 2–3 měsíce po porodu. Po odstranění hnisu je třeba aplikovat lékařem doporučené protizánětlivé oční kapky.
Aplikace kapek však může být boj, protože většina dětí (a množství dospělých) nesnáší, když se jim někdo „dotýká“ očí. Dá se to ovšem s menším nebo větším pláčem zvládnout. Před aplikací si vždy umyjte ruce, protože oči jsou náchylné k infekcím. Zvýšená hygiena je proto nutností. Přečtěte si přibalenou příbalovou informaci přípravku, jelikož některé kapky je třeba před aplikací protřepat, některé je vhodné skladovat v chladničce. Pokud jste kapky skladovali v chladničce, vždy je nejprve v rukou zahřejte na tělesnou teplotu, protože studené kapky oči dráždí. Častým mrkáním by se snížilo množství kapek, které zůstane v oku. První kapku vždy raději „vyhoďte“, kápněte mimo oko. Kapky se nejlépe aplikují vleže, u starších a klidných dětí můžete kapky aplikovat vsedě se zakloněnou hlavou a s pohledem na strop.
Odtáhněte spodní víčko u vnějšího koutku oka, čímž se mezi víčkem a oční koulí vytvoří spojivkový vak, do kterého můžete kápnout požadované množství kapek. Kapátko by se nemělo dotýkat oka, vyhnete se tak infikaci mikroorganismy. Nejideálnější by bylo, kdyby dítě po aplikaci zavřelo na 2 minuty oči. Vhodné je postupně dívat nahoru, dolů a do stran, aby se kapky rovnoměrně rozptýlily po celém oku, případně jemně pomrkat. U nejmenších dětí to může být problém, proto abyste předešli úniku kapek z oka, stiskněte ještě před aplikací kapek vnitřní koutek oka miminka. U větších mrňousů můžete zkusit děťátku nejprve vysvětlit, proč kapky potřebuje a ukázat mu na sobě, že mu neublíží.
V akutních případech (nic jiného nezabralo, dítě se kapkám zuřivě brání a při každé aplikaci je velký pláč), zkuste je nakapat do vnitřního koutku oka, když má zavřené oči. Po jejich otevření automaticky zamrká a část tekutiny se mu do očí dostane.
Maminky v diskusích radí kapky dítěti nakapat, když dítě spí, avšak mnoho kapek je třeba aplikovat 5–6x krát denně, takže se tento postup nedá moc použít. U nejmenších dětí z toho můžete udělat hru. Dítě nejprve zkusí nakapat léčivo do oči vám (se zavřenou lahvičkou), poté kapky aplikujete do jeho očí. U některých maminek se ani jedna z ověřených rad neosvědčila a musely kapky do očí nakapat pomocí síly.
Zdroj: Modrykonik.cz
Pridať komentár