Jak dlouho trvá přehřátí u dětí?
Pokud tělo vytváří více tepla, než dokáže předat do okolí, dochází k přehřátí organismu. Ten se nestačí ochlazovat z důvodu zvýšené produkce tepla v organismu nebo pro extrémní venkovní teplo. Riziko přehřátí organismu není jen při pobytu na přímém slunci, ale i při cestování v přehřátém dopravním prostředku, trávení času v sauně či přehřátém stanu, cvičení v horkém prostředí či při trávení času v uzavřené místnosti s vysokými teplotami. Důvodem může být i nevhodné oblečení (je přítěsné, není prodyšné) nebo snížený příjem tekutin.
K přehřátí organismu jsou náchylnější starší lidé a děti. Tělo se s vysokou teplotou vyrovnává ochlazováním, např. pocením, při kterém teplo odchází z těla ven. Nestačí-li se ochlazovat, teplo se místo do okolí šíří v těle důležitými orgány a způsobuje přehřívání.
Přehřátí se projevuje několika způsoby. Nejčastějšími varovnými příznaky u dětí jsou žízeň, bledá pokožka, výrazné pocení, pocity na zvracení, únava, slabost, závratě, pocit na omdlení, bolesti hlavy, podrážděnost, mírná až střední horečka (obvykle do 39 °C).
V případě mírnějších příznaků je třeba dítě umístit do chladného a dobře větraného prostředí, případně do stínu a ovívat ho. Tebe odstranit nadbytečné oblečení, nejlépe jej svléknout do spodního prádla. Mělo by být v poloze vleže a mít podložené nohy. Důležité je podávat v malých množstvích tekutiny, nejvhodnější je čistá voda, minerálka nebo ředěná ovocná šťáva. Často se doporučuje přidat do vody trochu kuchyňské soli. Tělo můžete ochlazovat vlažnou vodou, případně použít vlhké obklady. přikrytí vlhkou plachtou (ne ledovou). Po těchto opatřeních by se měly příznaky zmírnit. Přehřátí může trvat několik dní, odeznít by mělo do 1–2 až 7 dnů.
Při přehřátí není vhodné na horečku podávat léky, protože zaberou jen krátkodobě. Je zbytečné organismus dítěte zatěžovat léky. Dítě byste měli vždy chránit pokrývkou hlavy, doporučený je lehký vzdušný oděv a také krém proti slunci. Pro kojence přímé slunce není vhodné vůbec, starší děti na něm samozřejmě mohou být, ale alespoň v době od 10. do 15. hodiny, kdy je nejintenzivnější, by se mu měly také vyhýbat.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár