Jak rozjet kojení?

Jak rozjet kojení?

Publikováno: 06.12.2023
Aktualizované: 06.12.2023

Po porodu představuje mateřské mléko pro dítě nejlepší zdroj potravy. Žádná umělá mléčná formule nedokáže plnohodnotně nahradit vyživovací schopnost mateřského mléka, což potvrzuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Některé ženy se však potýkají s problémem nedostatečné laktace, tedy mléko se netvoří v dostatečném množství nebo se laktační fáze nerozběhne vůbec. Nastat mohou různé situace.

Pokud je to možné, důležité je začít s kojením již krátce po porodu. Kontakt kůže na kůži je enormně důležitý pro rozjetí kojení. Již po prvním přiložení je vhodné, dojde-li k prvnímu přisátí miminka. Kojení podpoříte právě tím, že děťátko budete po porodu pravidelně přikládat k prsu, řekněme každé 2 až 3 hodiny. V některých případech se stává, že děťátko nemůže být matce přiloženo. V takovém případě je vhodné kojení rozjet ručním odstřikováním mléka, resp. jeho odsáváním za pomoci odsávaček mléka. S tím byste měla začít 4 až 6 hodin po porodu. Organismu tak simulujete kojení a proces laktace funguje správně. Pro kojení je důležitý také dostatečný pitný režim. I v případě, že máte mléka dostatek, je vhodné mléko odstřikovat nebo odsávat, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím nebo zánětům v organismu.

Objevit se může období tzv. laktační krize, tehdy nemusí mít matka mateřského mléka v prsou dostatek pro potřeby kojení. Důležité však je stále nepřestat dítě přikládat, a to i v případě, že ho začnete přikrmovat umělým mlékem. Důležité je dítě přikládat proto, aby proces laktace děťátko sáním podpořilo. Doporučujeme v době, kdy máte možnost mléko odsávat či odstřikovat, uskladňovat v mrazničce do lahví nebo speciálních sáčků na mateřské mléko. Později jej můžete rozmrazit, ohřát a použít právě ve fázi, kdy vám může chybět.

Pamatujte, že zdravá a vyvážená strava má také vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Dávejte si proto pozor na to, co nejíst při kojení a naopak, co může přispět k úspěšné laktaci a tvorbě mléka. Zařadit můžete speciální bylinné čaje – kontryhel nebo meduňka, které mohou přispívat k podpoře laktace.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Dětská poradna

Vaše hodnocení:
(88.4%)