Jak snížit teplotu u dětí bez léků?
Horečka u dětí může být, stejně jako u dospělého člověka, příznakem jiných doprovodných onemocnění nebo infekcí (zánětů v organismu). Horečka u dětí dokáže mnohé rodiče pořádně vystrašit. Za horečku lze považovat, pokud se tělesná teplota dostane nad 38 °C. Tělesná teplota v rozmezí 37,1 – 37,9 °C je považována za zvýšenou teplotu a obvykle ustoupí sama. Samotné zvýšení teploty a horečka nemusí znamenat, že jde hned o závažné onemocnění nebo problém, důležité je sledovat výšku teploty, její stoupající či klesající charakter a trvání. Samozřejmě jinak je třeba vnímat situaci, pokud se zvýší teplota u miminka, teplota u novorozence nebo u dítěte předškolního či školního věku. Jak srazit horečku u dětí?
Zvýšená teplota nebo horečka nejsou samy o sobě onemocněním. Organismus zvyšuje svoji teplotu z důvodu imunitní reakce vůči určitým virovým infekcím nebo zánětům. Totéž platí i u dětí, přičemž je však na místě sledovat výšku teploty a její trvání. Většina lékařů doporučuje snižovat teplotu u dětí až tehdy, když překročí hranici 38 °C. Záleží také na jiných okolnostech, které souvisejí se zdravotním stavem dítěte. Důležité je také správné měření teploty. U dětí do 3 let by mělo být měření rektální. Při měření rektálně je třeba od výsledné teploty odečíst obvykle ještě 0,5 °C. U dětí od 3 let axulárně – pod paží.
Pokud teplota neklesá ani po 3 dnech, je čas začít s jejím snižováním nebo se obraťte na pediatra. Platí to i v případě, pokud tělesná teplota překročí hodnotu 38,5 °C. Návštěva lékaře a snižování teploty nad 38 °C se doporučuje u dětí, které mají jiné příznaky onemocnění (febrilní křeče, bolest v krku, nechutenství, odmítání tekutin, suchá pokožka, dušnost, apatičnost). Jak snížit horečku u dětí bez léků?
Potřebné je zvýšení příjmu tekutin. Ideální je, aby dítě pilo v menších množstvích a pravidelně. V případě starších dětí je vhodná vlažná sprcha. U menších dětí můžete zkusit potírání vlhkou houbou nebo vlažné obklady na čelo, břicho nebo hrudník. Vlažné zábaly při teplotě u dětí používejte, pokud teplota stoupá k 39 °C. Zábaly byste měli opakovat 2–3x po sobě. Dítě by na sobě mělo mít volné a lehké oblečení, aby se zbytečně nepřehřívalo. Ochlazovat byste organismus dítěte neměli, má-li studené končetiny nebo zimnici (třes).
U novorozenců a miminek do 3 měsíců je v případě horečky a zvýšené teploty bezodkladně nutné navštívit pediatra a vyhledat lékařskou pomoc. Zvýšenou pozornost je třeba při horečce věnovat i u dětí od 3 do 12 měsíců – tehdy je také důležité kontaktovat pediatra a na základě toho stanovit režimová opatření. Lékaře navštivte i s dětmi, u kterých teplota překročí hodnotu 40 °C.
Mnoho maminek ve fórech přistupuje k medikamentózní léčbě. Nejčastěji po dohodě s lékařem. Některé ženy doporučují vlažné – studené sprchy, které je dětem při zvýšené teplotě zabraly. Rovněž u menších dětí může pomoci kontakt kůže na kůži, což dítě uklidní a zároveň se dítě zchladí. Důležité je podle diskutujících zavodňování organismu a strava v podobě polévek. Využívány jsou i chladné zábaly – celotělové nebo lokální. Některé maminky vsadily na ověřené babské recepty – nastrouhaný brambor ze spodku chodidel stažený obvazem.
Zdroj: Modrykonik.cz
Pridať komentár