Jak vypadá průjem u novorozence?
Pod průjmem rozumíme časté vylučování vodnatých stolic. To značí, že stolice má řídkou konzistenci a u kojenců se vstřebává do plenky. Obvykle dítě kaká více než třikrát denně. Ve stolici mohou být při průjmu přítomny hleny i krev, může mít zeleno-hnědou barvu a výrazně zapáchat. U novorozenců je třeba rozlišovat, kdy jde o průjem a kdy o normální stolici. Novorozenci totiž kakají poměrně často (zejména kojené děti), může jít o 8 až 10 stolic denně (avšak nezřídka se stane, že dítě nekaká i pár dní). U dětí na umělé výživě je časté kakání typické pro první týden (8–10krát denně), poté se omezí na 1–4krát denně. Normální stolice má krémovitou konzistenci, u kojených dětí je řidší s kousky, působí jako smaženice, u dětí na umělé výživě je hustší, podobá se pudinku nebo tvarohu. Proto je někdy obtížné rozeznat, zda se jedná o normální stolici, nebo už můžete mluvit o průjmu.
Nejčastějšími příčinami průjmu jsou infekce – viry (rotaviry, adenoviry a enteroviry) nebo bakterie (E.coli, kampylobakterie, salmonely a šigely), zřídka parazity (lamblie a kryptosporidy). Důvodem mohou být také potravinové alergie, nesnášenlivost laktózy, onemocnění trávicího traktu či reakce na antibiotika, tehdy mluvíme o neinfekčním průjmu.
Pokud je původcem průjmu virus, může začínat teplotou a zvracením, průjem se přidává poté. Obvykle ustoupí do týdne. Výrazný vodnatý průjem způsobují rotaviry, často je doprovázena teplotou, při těžkém průběhu může být doprovázena zvracením a dehydratací. Pokud má průjem bakteriální původ, přítomno je také zvracení. Průjmy mohou trvat déle než týden, často má dítě horečku, bolesti břicha a ve stolici se může častěji vyskytovat krev.
Průjem může být mírný, středně závažný a závažný. U mírného průjmu se jedná o 3 až 5 vodnatých stolic denně, u středně závažného dítě kaká 6 až 9krát denně a u závažného se objevuje více než 10 vodnatých stolic za den. U vodnaté stolice může docházet k dehydrataci. Je třeba podávat dostatek tekutin.
Kojené děti určitě během průjmu neodstavujte od kojení, v těžkých případech můžete kojení přerušit na max. 12 hodin. Před i mezi kojením podávejte dítěti 50 až 100 ml rýžového odvaru, resp. 10 ml/kg na každou stolici. Dětem na umělé výživě můžete podávat prvních 12–24 hodin čistý rýžový odvar, při přetrvávajícím průjmu začněte 1. den 1/4 mléka + 3/4 rýžový odvar, 2. den 1/3 mléka + 2/3 rýžový odvar, 3. den 1/2 mléka + 1/2 rýžový odvar, 4. den 2/3 mléka + 1/3 rýžový odvar, 5. den 3/4 mléka + 1/4 rýžový odvar, dávky měňte až tehdy, je-li stolice dobrá.
Tekutiny doplňujte často a v malých množstvích. Začněte 1–2 čajovými lžičkami každých 10–15 minut a množství zvyšte o 1–2 lžičky nejdříve po hodině.
Galerie obrázků
Pridať komentár