Jaké krevní skupiny nemohou mít spolu děti? Způsob, jak zjistit krevní skupinu dítěte + tabulka
To, jaké jsou krevní skupiny rodičů, předurčuje, jakou krevní skupinu bude mít jejich dítě. Budoucí rodiče však často zajímá nejen to, jak zjistit krevní skupinu dítěte, ale také to, jaké krevní skupiny se k sobě hodí. I krevní skupiny partnerů totiž mohou ovlivňovat průběh těhotenství, jeho rizikovost i samotný vývoj plodu. Roli přitom nehraje jen klasické dělení krevních skupin A, B, AB a 0, ale především Rh (Rhesus) faktor, který je u více než 85 % populace Rh pozitivní a jen asi u 15 % populace Rh negativní. Jakou roli hraje Rh faktor v těhotenství? Proč je důležité zjištění krevní skupiny? Jaká kombinace krevních skupin je nejhorší a jaká nejlepší?
Většinou se s krevní skupinou člověk běžně setkává při dárcovství, resp. transfuzi krve při vážném zranění nebo během operačního zákroku, kde dochází ke ztrátě krve u pacienta. Není totiž jedno, jakou krevní skupinu člověk přijme. Neméně důležitá je tato krevní alchymie v těhotenství ženy. Dítě může zdědit krevní skupinu po otci nebo po matce. Po oplodnění vajíčka ženy mužskou spermií a úspěšném uhnízdění získává plod polovinu genetické výbavy od otce a polovinu od matky. Vznik krevní skupiny dítěte je tedy vždy tvořen dvěma geny. Krevní skupiny a jejich dědičnost má své zásady, ale stejně tak určité výjimky. V jakém případě je kompatibilita partnerů zaručena? Je problém, pokud je matka Rh pozitiv a otec Rh negativ?
Krevní skupiny AB0
Rozdělení krevních skupin podle AB0 představuje nejzákladnější klasifikaci pro charakteristiku vlastností červených krvinek (erytrocyty). Vězte však, že v této oblasti medicíny existuje dalších více než 50 systémů klasifikace krevních typů. Důležité je, že na samotném povrchu červených krvinek se v případě červených krvinek nachází antigen (imunogen), který zajišťuje tvorbu protilátek (pozn. výjimkou je krevní skupina 0). Antigen jako takový je zastoupen určitou bílkovinou, případně bílkovinou a polysacharidem. Podle kategorizace AB0 známe čtyři krevní skupiny:
- krevní skupina A, antigen A, protilátka anti-B,
- krevní skupina B, antigen B, protilátka anti-A,
- krevní skupina AB, antigeny AB, bez protilátek,
- krevní skupina 0, bez antigenů, protilátky anti-A a anti-B.
Ve světě se můžeme na základě regionů a lidské rasy setkávat s odlišným poměrem výskytu antigenů AB0. U nás převládá krevní skupina A (42 %), za ní následuje krevní typ 0 (39 %) a teprve následně B (15 %) a AB (4 %). V takové Nigérii nebo Paraguayi má více než 55 % populace krevní skupinu 0 . Krevní skupina 0 je zároveň celosvětově zastoupena nejvíce . Složkami krve však nejsou jen červené krvinky, které primárně distribuují kyslík v organismu, ale také bílé krvinky , které jsou podstatné pro imunitní systém, krevní plazma , která přenáší bílkoviny a soli v organismu a v neposlední řadě krevní destičky , jejichž úkolem je zajistit srážení krve .
Krevní skupiny – kombinace
Kombinace krevních skupin má určité zásady a jde o ověřenou možnost, jak zjistit krevní skupinu dítěte. U pravidel dědičnosti krevní skupiny se vždy vychází ze dvou genů – od matky a od otce. Po jejich splynutí vzniká jeden gen se třemi alelami. Obecně platí, že jsou zpravidla silnější geny krevních skupin A a B, slabší gen má krevní skupina 0. Existují různé variace genu a vznikají tak různé genotypy. Pokud se například setkají A a B, dochází k tzv. kodominantnosti a nepřevažuje tak ani jeden gen a vyskytují se proto současně. S ohledem na regionální rozdělení populace se však genotypy odlišují, proto je poměr krevních skupin v různých regionech světa rozdílný.
DĚDIČNOST KREVNÍCH SKUPIN
Krevní skupina a Rh pozitiv nebo Rh negativ
Velmi podstatným prvkem v systému krevních skupin je Rh faktor. Rhesus faktor byl pojmenován podle opic – makaků (Rhesus Macaque), u kterých byl tento prvek objeven. Tímto faktorem se liší, zda je krevní skupina, resp. krev jedince Rh pozitiv nebo Rh negativ. Pokud je faktor Rh pozitivní, obsahuje Rh antigen, je-li Rh negativní, neobsahuje Rh faktor. Celosvětově převažuje Rh+ u 85 % populace a Rh- se vyskytuje jen u zhruba 15 % lidí na světě.
Rh faktor je tvořen širší skupinou 50 antigenů, přičemž z hlediska dědičnosti krevní skupiny je nejdůležitější antigen D. Pokud mají červené krvinky na svém povrchu antigen D, krevní skupina se označuje jako Rh+, naopak, pokud D antigen přítomen není, krevní skupina se označuje jako Rh-. Tento poznatek je důležitý i při transfuzi krve, člověk s Rh- (bez D antigenu) nemůže přijímat krev od Rh+ dárce, protože by si tělo začalo vytvářet přirozeně protilátky, což představuje riziko a dokonce život ohrožující stav. Nastat může šok, selhání orgánů či dokonce smrt. Právě alchymie ve spojení s Rh faktorem může hrát roli v těhotenství. Týká se především žen, které již rodily. U prvorodiček se problém s krevní nekompatibilitou objevuje jen velmi vzácně.
Krevní skupina dítěte a Rh faktor
Označení Rh faktorem jasně definuje, zda je D-antigen v krvi jedince přítomen – A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, 0+, 0-. Určitým případům při dědičnosti a určování krevní skupiny dítěte je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Rizikem je, pokud je krevní skupina dítěte Rh+, přičemž krevní skupiny matky je Rh-, tedy bez D-antigenu. Jelikož tělo matky tento antigen neobsahuje, začíná s imunitní reakcí a vytváří protilátky proti krvi plodu – miminka. To může ohrozit plod ve vývoji, ale také představuje tento stav riziko pro samotnou matku. V minulosti byl problém krevní inkompatibility častou příčinou potratu nebo smrti novorozenců. Dnes existuje úspěšná terapie, která toto riziko eliminuje. Jaká je dědičnost Rh +/- faktoru při jeho kombinaci?
KOMBINACE Rh FAKTORŮ V KRVI U MATKY A OTCE
Co znamená pozitivní dítě pro těhotnou ženu?
Pro gynekologa je velmi důležité znát Rh faktor těhotné ženy. Jak můžete vidět v tabulce výše, je-li otec například Rh+ pozitivní a matka Rh- negativní, dítě může mít buď faktor Rh+, nebo Rh-. Za určitých okolností může dojít ke komplikacím, a to v případě, je-li matka Rh- a dítě má krevní skupinu Rh+. Pokud se u ženy antigen Rh-D nenachází, ale krev dítěte jej obsahuje, může dojít k vývoji hemolytické choroby plodu nebo u novorozence. V takovém případě dochází k tomu, že krevní skupina Rh-začíná imunitní reakci vůči krvi plodu, který má Rh+ pozitivní faktor a obsahuje D-antigen.
K rozvoji tohoto onemocnění však může dojít také u těhotných žen s Rh+ faktorem, proto by se za každých okolností měly kontrolovat hladiny protilátek antiglobulinovým testem. Krevní skupina 0 je pro tyto případy nejcitlivější za okolností, pokud má dítě jinou krevní skupinu než 0. Hladinu protilátek je v rizikových případech dobré laboratorně zjišťovat v určitých intervalech alespoň dvakrát během těhotenství, např. ve 12. týdnu a 28. týdnu. Případně třikrát ve 34. týdnu, aby bylo možné podat anti-D protilátky.
Rh faktor a těhotenství – problém inkompatibility
Pokud dojde ke zjištění Rh inkompatibility během těhotenství, děje se to, že organismus matky vytváří protilátky proti krvinkám plodu. To způsobuje rozklad krvinek (hemolýza). Sledování protilátek je proto enormně důležité z toho důvodu, aby bylo možné diagnostikovat závažnost tohoto stavu a případně podat anti-D protilátky. Pokud se plod nedokáže se ztrátami krvinek vypořádat a tento stav se zanedbá, může to způsobit anémii či ztrátu kyslíku plodu, protože červené krvinky plodu budou chybět a nebude možný transport kyslíku přes placentu. Může dojít ke smrti plodu nebo rozvoji hemolitické choroby u novorozence.
Při kritických hodnotách je třeba přistoupit k diagnostice plodu, aby se zabránilo dalšímu rozvoji onemocnění. Napíchnutím pupečníku – kordocentézou se odebere krev plodu a provede se krevní obraz. Případně je možné provést vyšetření plodové vody – amniocentézu. V krajních případech je dokonce možná intrauterinní transfuze krve plodu. Po narození děťátka, které ztratilo množství červených krvinek, se realizuje fototerapie pod UV světlem nebo se intravenózně podávají imunoglobuliny, čímž se snižuje míra rozpadu krvinek.
Riziko v dalším těhotenství
Tento problém inkompatibility je paradoxně vzácný při prvním těhotenství a u prvorodiček se takové komplikace objevují jen velmi vzácně. Pokud je však prvorodička Rh-D negativní, proto, aby se předešlo komplikacím při případném příštím těhotenství, je možné ve 28. týdnu těhotenství podat těhotné ženě injekci obsahující anti-D globulin (Rhega). Obsahuje protilátky, které na sebe naváží Rh+ krvinky a zabrání jak dalšímu vlivu na organismus matky, tak i tvorbě protilátek vůči Rh+ krvi. Po narození je vhodné následně vyšetřit Rh faktor dítěte, v případě, že je dítě Rh+ pozitivní, matce je podána do 72 hodin druhá dávka Rhega injekce. V gynekologické praxi je stále málo gynekologů, kteří takovou profylaxi realizují a obvykle dochází k řešení, dojde-li ke vzniku problému během těhotenství.
Důvodem, proč je taková profylaxe vhodná, je, že při prvním porodu se mohou krev matky a dítěte smíchat, což může vést následně k tvorbě protilátek vůči antigenu D. Protilátky následně zůstávají v těle matky a do dalšího těhotenství může tento proces způsobit problémy, a to v případě, že bude mít plod faktor Rh+ pozitivní.
Léčivo s obsahem anti-D globulinu by mělo být podáno ženě s Rh- faktorem i v případě, pokud takové těhotenství skončilo odumřením plodu (spontánním potratem) nebo pokud diagnostické výsledky těhotné ženy ukázaly podezření na riziko vzniku genetické chyby u děťátka. V takovém případě byla provedena amniocentéza, což je odběr plodové vody, ze které se následně provádí rozbor genetického materiálu. Někteří lékaři doporučují podání injekce Rhega i ženám po mimoděložním těhotenství či interrupci.
Zkušenosti
Jaké krevní skupiny nemohou mít spolu děti řeší také ženy na internetu. Stejný Rh faktor je podle nich v pořádku. Rodiče mohou mít oba stejnou krevní skupiny a stejný Rh faktor a bez problémů se jim může narodit dítě. Problémem je rozdílný Rh faktor, například pokud má matka Rh negativ a otec Rh pozitiv. Tehdy je nutná zvýšená pozornost.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Je pro vás téma krevních skupin zajímavé nebo aktuální? Chcete vědět, kdy vzniká riziko u krevních skupin? Co znamená, je-li krevní skupina B negativ nebo krevní skupina 0 Rh+? Věříme, že díky našemu článku se dozvíte vše podstatné. Budeme také rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti, rady a doporučení, které mohou výrazně pomoci ostatním čtenářkám – maminkám.
Co znamená, pokud jsou stejné krevní skupiny rodičů?
Jaké krevní skupiny nemohou mít spolu děti?
Jaká je nejhorší krevní skupina?
Co je AB0 inkompatibilita?
Kolik krve je v lidském těle?
Pridať komentár