Jaké krevní skupiny se k sobě hodí?
Obecně neexistuje žádný relevantní a exaktní způsob, jakým by bylo možné stanovit, jaké krevní skupiny se k sobě hodí a jaké zase ne. Existují různé charakteristiky krevních skupin, které mají definovat osobnostní vlastnosti člověka, jeho stravovací návyky, náchylnost k onemocněním a dokonce mají určit partnera s nejvhodnější krevní skupinou. Faktem je, že takové charakteristiky krevních skupin nejsou vědecky podloženy a nijak neprodurčují kompatibilitu partnerů.
Partnery kombinace krevních skupin zajímají především z důvodu, aby věděli, jakou krevní skupinu bude mít jejich dítě. Případně se zajímají o to, které kombinace krevních skupin jsou při těhotenství nebezpečné. Jak to je? Základní kategorizace krevních skupin je na základě antigenu AB0. Krevní skupina A obsahuje antigen A a protilátku B, krevní skupina A obsahuje antigen B a protilátku A. Krevní skupina AB zase obsahuje oba antigeny AB a žádné protilátky. Výjimkou je krevní skupina 0, která neobsahuje žádné antigeny, ale obsahuje protilátky AB. Co to znamená?
Kombinace krevních skupin partnerů předurčují to, jakou krevní skupinu může mít jejich společný potomek. Kombinací mohou vzniknout různé genotypy. Platí, že silnější geny mají krevní skupiny A a B, přičemž slabší geny má krevní skupina 0. Pokud má stejnou krevní skupinu A matka i otec, může vzniknou krevní skupina A nebo 0. Má-li matka krevní skupinu B a otec například AB, vzniknout může A, B nebo AB. Důležité však je znát také svůj Rhesus faktor, který je při těhotenství a určování krevní skupiny mnohem důležitější.
Které kombinace krevních skupin jsou nebezpečné? Rh faktor může být pozitivní nebo negativní. Rh pozitiv obsahuje kromě jiných antigenů i důležitý antigen-D. V takovém případě se jedná o Rh+, pokud krevní skupina neobsahuje tento antigen-D, označuje se jako Rh negativ – Rh-. I z tohoto důvodu nemůže člověk s faktorem Rh-přijmout krev od dárce s Rh+ faktorem. Přestože se může jednat o stejnou krevní skupinu, například A.
Jedná se o krevní nekompatibilitu, která se může vyskytnout i v těhotenství. Rizikový je případ, pokud je dítě pozitivní. Pokud má matka krevní skupinu s faktorem Rh- a dítě – plod krevní skupinu Rh-. V první řadě je důležité poznamenat, že tento stav lze díky moderní medicíně řešit. Paradoxně, tento stav vzniká spíše u vícenásobných rodiček, u kterých se mohly vytvořit protilátky anti-D během předešlého porodu. Důvodem komplikací je, že krev dítěte s faktorem krve Rh pozitiv obsahuje antigen-D, zatímco krev matky tento antigen neobsahuje. Přirozenou reakcí těla matky je, že si začne proti krvi dítěte vytvářet protilátky, což způsobí, že plod nebude přes placentu řádně vyživován. Následkem toho může být rozvoj hemolytické choroby, potrat nebo smrt novorozence při porodu. Je třeba, aby gynekolog monitoroval hladiny protilátek antiglobulinovými testy a stanovil správný postup.
Ženy se v rámci diskusí ptají často na to, zda jsou stejné krevní skupiny rodičů problémem při početí dítěte nebo které krevní skupiny jsou nebezpečné. Většina žen, jejichž případy souvisely s Rh- faktorem matky a Rh+ faktorem dítěte uvedlo, že je možné medicínské řešení za pomoci využití speciálních injekcí Rhega s obsahem protilátek anti-D globulinu, které mohou být podány po prvním porodu v případě, že má matka Rh -negativ a otec Rh-pozitiv. Zabrání se tak tvorbě protilátek při dalších porodech.
Zdroj: Modrykonik.cz
Pridať komentár