Jakou stravu po porodu?
Následné dny po porodu prožívá každá žena jinak. Mnoho závisí na náročnosti porodu a jeho průběhu. A to souvisí i se stravováním či vyprazdňováním, které může být v některých případech poměrně náročné. Zvláště maminky, které rodily císařským řezem nebo došlo u nich k natržení nebo nastřihnutí hráze, vědí, že na stravu si je třeba dávat pozor. Zácpy či průjmy být za každých okolností velkou nepříjemností. Přestože se mnohé ženy těší, že po porodu si dopřejí oblíbené pokrmy, které během těhotenství musely omezit, je třeba myslet na to, že s velkou pravděpodobností čeká maminky kojení, což ve stravě také vyžaduje určitá omezení. Zároveň, zdravá a vyvážená strava je zárukou kvalitního a chutného mateřského mléka. Jakou mít stravu po porodu?
Strava po porodu musí být vyvážená a dostatečně pestrá. V zásadě není třeba dělat speciální zákazy, všeho s mírou je nejlepší přístupem při stravování po porodu. Samozřejmě jsou potraviny, kterým byste se pro své dobro i dobro miminka měli vyhýbat. Určitě zapomeňte na speciální diety, které vás dostanou do formy, nebo na detoxikace. Takovým přístupem si můžete vážně uškodit. Strava v šestinedělí musí být tedy přizpůsobena nejen potřebám vašeho organismu, ale také potřebám kojeného dítěte.
Po porodu se vyvarujte potravin, které způsobují nadýmání. Omezte tedy nadměrné množství luštěnin, kedlubny, zelí, kapusty nebo květáku. Pozor také na silně aromatické druhy zeleniny, jako cibule, česnek nebo křen. Také ovoce, které nadýmá – hrozny, hrušky, meruňky, broskve. Nejvhodnější nejsou ani instantní jídla či polotovary. Pozor na příjem kofeinu, maximálně 1 až 2 šálky kávy denně.
Vzdát se musíte nadále alkoholu, energetických nápojů a neriskujte ani s nepasterizovanými mléčnými výrobky nebo syrovým masem. Opatrně také s mořskými plody nebo syrovými rybami. Při potenciálních alergenech jako jahody, ořechy, arašídy nebo citrusové plody se nemusíte bát, ale sledujte případné reakce vás a vašeho miminka. Nevhodná jsou také pikantní nebo příliš kyselá jídla, která mohou způsobit podráždění trávicího traktu. Smažená jídla by na jídelním lístku neměla být pravidelně, ale pokud vám občasná konzumace neuškodí, nemusíte se omezovat.
Těsně po porodu se skvěle osvědčily lehké obilovinové kaše, rýže, libové maso (kuřecí, krůtí), vařené brambory nebo pudinky. Vhodné je celozrnné pečivo. Enormně důležitý je i po porodu (neustále) pitný režim. Příjmem tekutin tak zajišťujete lepší průběh laktace. Do tohoto můžete obsáhnout i chutné masové či zeleninové vývary. Obávat se nemusíte po porodu ani máku, který je bohatým zdrojem vápníku. Doporučuje se vynechat jen během prvních týdnů kojení. Obávat se nemusíte ani pasterizovaných sýrů nebo mléčných výrobků. Z masa je nejlepší kuřecí, krůtí nebo hovězí, popřípadě sladkovodní ryby v tepelně upravené podobě. Vhodné je hlavně tuzemské ovoce, jako jablka, borůvky, švestky, angrešt, ale například i „exotické“ banány. Ovocím zaženete i chuť na sladké. Ze zeleniny jsou skvělou volbou dýně, řepa, mrkev, cuketa nebo špenát.
Pridať komentár