Jaký šampon na mléčnou krustu?

Jaký šampon na mléčnou krustu?

Publikováno: 20.11.2023
Aktualizované: 20.11.2023

Mléčná krusta nebo seboroická dermatitida (seborea) je neinfekční kožní onemocnění, které je typické především pro děti v kojeneckém věku. Výjimkou není mléčná krusta u starších dětí, vyskytuje se u nich v pubertě nebo ještě v předškolním věku. Objevuje se hlavně na obličeji a hlavě, nezřídka se objevuje mléčná krusta ve vlasech. Toto kožní onemocnění není bolestivé. Zanedbání však může způsobit přemnožení kvasinek, což může zapříčinit zánět a následnou infekci. Mléčná krusta je typická bílými až žlutobílými šupinami, které se odlupují. Postižené místo je charakteristické i zvýšenou produkcí kožního mazu.

O zasaženou pokožku je třeba pečovat. Možné je použít například mandlový nebo olivový olej, avšak u miminek se spíše doporučuje používat dětský olejíček, například Aviril olej, kterým postižené místo potřete a necháte působit. Krusty jsou po působení olejů měkčí a snadněji se odstraňují. Nikdy krusty a šupinky neodstraňujte násilím, můžete tím způsobit podráždění a zanesení infekce.

V praxi se u dětí velmi osvědčily krémy a šampony na mléčnou krustu (seboreu). Známý je například Babé šampon na mléčnou krustu nebo mycí emulze a tělový balzám CutisHelp Mimi. Šampony na mléčnou krustu u kojenců mají keratolytický účinek a pokožku nejen zklidňují, ale také hydratují. U miminek aplikujte šampon krouživými pohyby na postižené místo. Pokud nemá k dispozici speciální šampon, použijte například klasický dětský šampon HiPP Baby. Po koupání je vhodné aplikovat také speciální krém na mléčnou krustu Cradle Cap Care Cream. Chrasty ve vlasech byste měli mýt minimálně tři až čtyřikrát týdně. K vyčesávání zbytkových šupin můžete používat hustý kartáček na vlasy určený pro miminka nebo jemný bavlněný ručník.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Novorozenecká poradna

Vaše hodnocení:
(89%)