Kdy je zvýšená teplota u miminka?
Lidské tělo funguje optimálně při tělesné teplotě kolem 37 °C. Ideální tělesná teplota u dospělých je jiná než u malých dětí, dokonce se „normální“ tělesná teplota liší u každého člověka. Tělesná teplota novorozenců a miminek je o něco vyšší než u starších dětí a dospělých. Teplota u dětí se liší nejen v závislosti na věku, době měření tělesné teploty, ale i úrovně aktivity. Výkyvy tělesné teploty si u miminek normální, mohou se lišit dokonce o několik desetin stupně.
Za normální teplotu se považují hodnoty v rozmezí 36–37 °C , zvýšená teplota je v rozmezí 37,1–37,9 °C, v rozmezí 38–39 °C jde o horečku a hodnoty nad 39,1 °C jsou považovány za velmi vysokou teplotu. U miminek je třeba rozlišovat, zda je teplota měřena v konečníku, dotykovým teploměrem nebo v podpaží. U dětí do 1 roku při měření teploty v konečníku (případně v uchu nebo ústech) je třeba od výsledné teploty odečíst 0,5 až 0,7 °C. Měření dotykovým teploměrem nemusí být zcela přesné a měření v podpaží malé děti nesnášejí vždy dobře, proto mohou být výsledky také mírně zkresleny.
Pokud rektální teplota miminka klesne pod 35 °C, jde o podchlazení. Nízká teplota je podobně jako vysoká teplota velmi nebezpečná. U dětí mladších 3 měsíců doporučujeme v případě naměření zvýšené teploty a horečky okamžitě vyhledat lékaře, u starších dětí není třeba při zvýšené teplotě panikařit. Není nutné u nich podávat léky, je třeba podávat tekutiny a dítě nechat odpočívat.
Zdroj: Modrykonik.cz
Pridať komentár