Kouření v těhotenství

Kouření v těhotenství a jeho následky. Elektronická cigareta ani žvýkací tabák nejsou řešení

Nejslabší tabákové cigarety, lehké cigarety, elektronická cigareta nebo žvýkací tabák v těhotenství. Ani jedna z uvedených možností není vhodná pro těhotné ženy. Ať představuje závislost na kouření jakkoli náročný problém, nikotin během těhotenství prokazatelně negativně ovlivňuje zdraví plodu. Nejde přitom o žádné rozporuplné informace, kouření během těhotenství exaktně negativně ovlivňuje vitalitu dítěte, na čemž se shoduje celá medicínská a odborná veřejnost. Kouřením během těhotenství miminku vědomě škodíte a ani kouření elektronické cigarety v těhotenství není řešením. Zvýšení rizika potratu či předčasného porodu, syndrom náhlého úmrtí kojence a mnohé jiné důsledky. Co způsobuje kouření v těhotenství? Jak přestat kouřit v těhotenství?

Publikováno: 19.12.2023
Aktualizované: 19.12.2023
Obsah článku:

Některé ženy se domnívají, že během těhotenství stačí počet vykouřených cigaret jen omezit. Faktem je, že ani podle Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) neexistuje žádný bezpečný počet vykouřených cigaret během těhotenství. Naopak už jedna cigareta může mít za následek negativní dopady na miminko v bříšku a výskyt vrozených vývojových vad. Přirozeně menší počet cigaret denně je bezpečnější než celá krabička. To však není ospravedlnění kouření během těhotenství. Summa summarum je však působení nikotinu a škodlivých látek obsažených v kouři extrémně nebezpečné. Čím dříve přestanete kouřit během těhotenství, tím lépe pro vás i vaše miminko. V tomto období se budoucím maminkám naskýtá ideální možnost, jak přestat kouřit v těhotenství a k cigaretám se už nikdy nevrátit.

Kouření v těhotenství škodí dítěti i matce

Kouř z cigaret obsahuje minimálně 4 000 různých škodlivých látek, z nichž několik je rakovinotvorných, obsahují těžké kovy nebo jiné toxiny. Již jedna pravidelná cigareta denně má v těhotenství za následek komplikovanější zásobování plodu kyslíkem. Mimo jiné jsou to právě složky jako nikotin a oxid uhelnatý, které enormně snižují schopnost průtoku kyslíku a živin přes cévy placenty k plodu.

Během těhotenství jsou dítě a matka propojeny placentou, přes kterou je organismus dítěte vyživován a zásobován kyslíkem i krví. Kouření v těhotenství může způsobit nesprávné fungování placenty. Právě přes placentu se mohou různé toxické látky dostat nejen do plic, ale také do jiných orgánů. Kouřením a působením nikotinu dochází také ke zužování cév v těle těhotné ženy, včetně pupeční šňůry, což je způsobeno tím, že červené krvinky na sebe neváží kyslík, ale oxid uhelnatý. Důsledkem je, že k plodu se dostává méně molekul kyslíku a objevují se stavy hypoxie. Plod se ve své podstatě „dusí“ oxidem uhelnatým. Je prokazatelné, že vdechováním takových škodlivých látek se zvyšuje zátěž na srdce plodu (srdce bije rychleji).

Mnohé výzkumy a studie se zabývaly vlivem kouření na těhotenství, zdraví ženy i plodu, přičemž v řadě případů došlo k prokazatelným souvislostem. Mezi takové případy patří i souvislost s nižší porodní hmotností dítěte u žen, které během těhotenství kouřily. Rovněž se potvrdilo, že vyšší frekvence – více cigaret vykouřených během těhotenství –, přímo úměrně zvyšuje míru výskytu ostatních rizik. Přímá souvislost se objevila i v případech zvýšeného výskytu infekcí dýchacích cest a výskytu vývojových chyb – především defektů srdce. Rovněž má kouření negativní vliv na pozdější vývoj dítěte po narození.

Negativní dopady představuje i působení pasivního kouření, tedy, pokud se těhotná žena nachází v prostředí s výskytem cigaretového kouře. U ženy, která nekouří, ale je během těhotenství vystavena pasivnímu kouření, je vyšší riziko vzniku komplikací souvisejících s vývojem plodu, redukcí plic u miminka a stejně tak je možný i výskyt syndromu náhlého úmrtí novorozence a mnoho jiných zdravotních abnormalit.

Kouření v těhotenství škodí dítěti i matce

Dopady kouření v těhotenství na dítě

Při kouření v těhotenství se negativní vlivy na miminko projevují již během jeho vývoje v bříšku. Typickým znakem novorozenců, jejichž matky nedokázaly kouření omezit, je nízká porodní hmotnost. To souvisí se slabší růstovou schopností plodu a slabým přibíráním. S tím souvisí i další problémy se zpožděným vývojem miminka a jiné zdravotní komplikace.

Vývoj miminka může být poznamenán nejen zpomaleným růstem, ale také vrozenými vývojovými poruchami – rozštěp rtu, rozštěp patra, anomálie prstů, ale i vznik kardiovaskulárních onemocnění (o 20 až 70 % vyšší šance), problémy se soustředěním, učením, AD slabší kognitivní schopnosti. Podle určitých výzkumů (Frontiers) prokázaly vyšetření na přístroji MRI u dětí, jejichž matky během těhotenství kouřily, menší povrch šedé mozkové kůry. Změny na mozku se prokázaly jako dlouhodobé. Za původce tohoto stavu se považuje právě nikotin, který obsahuje mutagenní a toxické látkyabsence optimálního množství kyslíku.

Vysoce rizikovým faktorem je riziko úmrtí plodu v děloze. To bývá způsobeno právě nedostatečnou výživou, která je zapříčiněna zužováním cév v organismu ženy v důsledku kouření. Rovněž narůstá nebezpečí výskytu SIDS – syndromu náhlého úmrtí kojence. Podle WHO je tento faktor ještě rizikovějším, pokud žena pokračuje v kouření i po porodu. Objevují se také častější infekce dýchacích cest (slabší plíce v důsledku opožděného vývoje), chronická onemocnění nebo metabolické poruchy. vyšší riziko vzniku obezity a nadváhy. Kouření v těhotenství může zapříčinit u dítěte pozdější rozvoj cukrovky. Zde je seznam nejčastějších následků u dítěte spojovaných s kouřením v těhotenství:

  • nižší porodní hmotnost a slabé přibírání,
  • riziko úmrtí plodu v děloze,
  • výskyt SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojenců,
  • opožděný vývoj a změny na mozku dítěte,
  • vrozené vývojové poruchy a abnormality,
  • vyšší riziko vzniku infekcí dýchacích cest a respiračních onemocnění (dýchací potíže) – zápal plic, zánět průdušek, astma, chronický kašel, redukovaná kapacita plic.
  • výskyt kardiovaskulárních onemocnění (srdeční vady) a problémy s vysokým krevním tlakem,
  • problémy s hyperaktivitou, udržováním pozornosti a slabší rozvoj kognitivních schopností,
  • vyšší riziko vzniku obezity a nadváhy u dětí.

Dopady kouření v těhotenství na matku a dítě

Dopady kouření v těhotenství na matku

Samotné následky pro matku jsou v mnoha případech fatální i pro dítě, resp. mají vliv na průběh těhotenství a tím pádem i na vitalitu plodu. Nikotin jako takový škodí primárně nenarozenému dítěti, ale mutagenní látky ovlivňují primárně organismus matky a až následně se dostávají k plodu. Dlouhodobá praxe prokázala, že kouření zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství, které nelze donosit a zároveň jde o život ohrožující stav pro samotnou ženu (riziko vnitřního krvácení do dutiny břišní).

Velmi často způsobují nikotin a toxické látky obsažené v kouři problémy s funkčností placenty. Kromě problémů se zužováním cév (slabší okysličování a prokrvování) může dojít k odpojení placenty od dělohy, což závažně ohrožuje plod. U ženy mohou poruchy placenty zapříčinit masivní krvácení. Zmíněná nízká porodní hmotnost plodu souvisí s jeho nedostatečným vývojem, avšak kouření v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu. S tím souvisí problémy s následným vývojem u dítěte – chování, učení, mentální problémy, ale také zdravotní problémy se zrakem či sluchem. V neposlední řadě si žena kouřením snižuje plodnost (to platí i pro muže) a zkracuje přechod – období menopauzy. Podle gynekologů je důležité ženy upozorňovat na negativní dopady kouření ještě před těhotenstvím.

Kouření v těhotenství je globální problém

Statistiky jsou v tomto směru velmi negativní. Více než 13 % těhotných žen kouří v průběhu celého těhotenství. Pozitivem je, že 20–30 % žen přestane kouřit během těhotenství, avšak přibližně 70 % těhotných žen se k této závislosti vrátí ještě během těhotenství nebo bezprostředně po něm.

V Evropě a v Americe během těhotenství kouří zhruba jedna desetina žen. Studie z roku 2018 zveřejněná v prestižním vědeckém periodiku The Lancet například uvádí země, ve kterých ženy během těhotenství kouří nejvíce. Ze analyzovaných zemí bylo lídrem Irsko, kde kouří během těhotenství údajně až 38,4 % žen. Následoval Uruguay – 29,7 %, Bulharsko – 29,4 %, Španělsko – 26 % a překvapivě také Dánsko – 25,2 %. Nemilým zjištěním je i fakt, že až 72,5 % těhotných žen, které kouří, kouří denně, 27,5 % kouří občasně. Až 13,5 % těhotných žen uvedlo, že se v jejich případě jedná o skutečně silné kouření během těhotenství.

Kouření během těhotenství

Pasivní kouření škodí stejně

Kouření na světě podle CDC ročně zabíjí přes 7 milionů lidí, přičemž do tohoto počtu patří i děti a dospívající. I těhotná žena, která nekouří, ale v prostředí, ve kterém pobývá, je vystavena rizikům, která souvisejí s pasivním kouřením v těhotenství. Stejně tak hrozí vrozené anomálie plodu, nízká porodní hmotnost dítěte, rozvoj různých respiračních onemocnění, riziko úmrtí plodu v děloze (porod mrtvého dítěte). Stejně tak hrozí výskyt SIDS.

Pasivní kouření se týká také již narozených dětí. Děti, které žijí v prostředí, kde se kouří, mají až o 70 % větší šanci, že první cigaretu vykouří do věku 15 let. U malých dětí do 5 let hrozí výskyt akutního astmatu, výskyt respiračních onemocnění, infekcí dýchacích cest, zánět středního ucha a zvýšené je i nebezpečí předčasného úmrtí.

Beznikotinové cigarety, IQOS nebo žvýkací tabák?

Několik žen, které kouří moderní elektronické cigarety, se domnívá, že nikotin a toxické látky v této podobě představují menší zlo a jsou skvělou alternativou „smradlavých“ tabákových cigaret. Faktem však je, že ačkoli v některých případech jsou zdravotní rizika nižší oproti klasickým cigaretám, nic to nemění na přítomnosti a koncentraci nikotinu. Pozitivem je absence oxidu uhelnatého. Experimentální metodou během výzkumu na myších bylo zjištěno, že při dlouhodobém používání a inhalování par z e-cigaret se u myší objevily rozsáhlé změny na plicích. Účinnost při odvykání klasických cigaret byla vědecky prokázána, ale opět jde jen o další potřebu příjmu „nikotinu“, avšak v jiné podobě.

Nejslabší cigarety v těhotenství (light), vaporizéry, elektronické cigarety, beznikotinové cigarety ani žvýkací tabák v těhotenství nepředstavují menší zlo. V každém z případů dochází k negativním vlivům při okysličování krve a zásobování srdce optimálním množstvím krve. Stále tak platí, že kouření v těhotenství představuje jedno z největších rizik pro dítě i těhotnou ženu.

Kouření elektronických cigaret v těhotenství

Jak přestat kouřit v těhotenství?

Základem je uvědomit si, že odvykání kouření v tomto případě neděláte jen kvůli sobě, ale také pro zdraví svého dítěte. Mít zdravé děťátko je snem každé budoucí matky. Bohužel, co se týká kouření, neexistuje univerzální návod, který bude zárukou, že odvykání této závislosti bude právě ve vašem případě probíhat ideálně. Za ideální se podle lékařů považuje skončit s kouřením už rok před plánovaným početím. A týká se to obou partnerů.

Pokud jste právě zjistili, že jste těhotná, ale ještě do tohoto dne jste kouřili pravidelnou dávku cigaret, nejlepší možností je přestat okamžitě. Tělo už nebude přijímat oxid uhelnatý a nikotin se začne vyplavovat z těla ven. Po přečtení našeho článku zaručení víte, co způsobuje kouření v těhotenství. Žádný IQOS, elektronické cigarety ani beznikotinové cigarety v těhotenství nejsou vhodnou alternativou. Vykouřit během těhotenství i jen jednu cigaretu je podle drtivé většiny lékařů maximálně nezodpovědné. Přestanete-li kouřit hned, prodloužíte život sobě, ale hlavně eliminujete rizika související s těhotenstvím a vývojem plodu. Kdo však na kouření závislý nebyl, jen těžko si dokáže představit, jak náročné odvykání může být. Je proto vhodné poradit se s lékaři a odborníky. My pro vás máme několik jednoduchých tipů, kterými se můžete pokusit přestat kouřit už před těhotenstvím nebo během něj.

  • Máte-li pravidelný rituál, jehož součástí je cigareta, zkuste tento rituál nahradit něčím jiným. Klasickou kombinaci káva a cigareta vyměňte za čaj a čtení novin.
  • Pokud chodíte do podniků, kde si můžete zapálit, zkuste se přesunout do prostor, kde je kouření zakázáno. Vyhnete se pasivnímu kouření a provokativnímu aroma cigaret.
  • Zkuste se motivovat. Vypočítejte si, kolik měsíčně minete na cigarety. Tuto částku ušetřete, zdvojnásobte a kupte si něco, co se vám žádá (kromě cigaret).
  • Pokud se dostáváte do abstinenční fáze, ve které potřebujete po cigaretě sáhnout, zkuste nějakou aktivitu – cvičení, čištění zubů, žvýkačku, cucání štiplavého či ovocného bonbonu. Odpoutejte svou pozornost a hlavně, doma neskladujte žádné tabákové výrobky, které by vás pokoušely.

Nejúčinnějším argumentem a návodem, jak přestat kouřit během těhotenství, by měl být fakt, že chcete donosit zdravé dítě.

Kouření v těhotenství – zkušenosti

Názory maminek se ve většině případů shodují, ale najdou se také zajímavé výjimky. Stále však platí, že většina maminek si uvědomuje rizika spojená s kouřením a radikálně kouření v těhotenství odmítají. Nejčastěji argumentují trvalými následky, které může kouření na plodu zanechat. Poměrně mnoho diskusí se týká žen, které zjistily, že jsou těhotné, ale kouření cigaret se neumí zbavit. Ostatní maminky doporučují kouření stopnout a abstinenční příznaky překonat právě tím, že každá cigareta během těhotenství znamená ohrožení životu dítěte. I ženy, které mluvily o nedostatečné pevné vůli, se odhodlaly s kouřením přestat ze dne na den nebo během 2 týdnů snižováním počtu cigaret. Jsou však i případy, ve kterých ženy avizují, že kouření během těhotenství je dětem nijak neuškodilo.

Kouření v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Kouření v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

V rámci vědecké a lékařské obce nejsou žádné diskuse o tom, zda je kouření v těhotenství škodlivé. Diskuse se vedou jen o tom, do jaké míry může kouření v těhotenství poškodit plod nebo zdraví matky. Jaký je váš názor na kouření v těhotenství? Představovalo pro vás silné kouření problém v okamžiku těhotenství? Jaké jsou vaše zkušenosti s odvykáním kouření? Jak přestat kouřit během těhotenství a co říkáte na elektronické cigarety? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse pod článkem. Rádi odpovíme i na další otázky.

Kouření v těhotenství způsobuje zdravotní komplikace u dítěte i u samotné těhotné ženy. Mezi největší rizika patří úmrtí plodu v děloze, porod mrtvého dítěte, riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS), vrozené vývojové poruchy (rozštěp rtů), metabolické poruchy, problémy s pozorností, učením, ADHD nebo rizika spojená s předčasným porodem či spontánním potratem mnoho jiných dopadů.

Ideální je přestat kouřit minimálně rok před plánovaným otěhotněním. Pokud zjistíte, že jste těhotná, nejlepší možností je přestat kouřit okamžitě. Druhou možností je odvykání během 1 až 2 týdnů. Nejnebezpečnější je kouření během těhotenství ve 2. a 3. trimestru. Nejlepší je poradit se s lékařem. Přestat můžete způsobem, že za rituál kouření najdete náhradu, kterou budete potlačovat chuť na cigaretu a abstinenční příznaky.

Ne, elektronické cigarety, beznikotinové cigarety, vaporizéry či žvýkací tabák v těhotenství nepředstavují žádnou lepší alternativu. Ve všech případech dochází k negativním vlivům na organismus ženy i plod. V případě e-cigaret nadále probíhají výzkumy o tom, jaký je dlouhodobý účinek na lidský organismus, resp. do jaké míry jsou e-cigarety škodlivé.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91.6%)