Nevolnost v těhotenství

Nevolnost v těhotenství. Točení hlavy, pocit na zvracení a říhání. Poradíme, co pomáhá

Pocit nevolnosti je jedním z nejfrekventovanějších příznaků těhotenství. Ranní zvracení, točení hlavy nebo podrážděný čich. Často může být ranní nevolnost signálem, který dá ženě najevo, že s jejím tělem se něco děje. Na základě posledních výzkumů se s těhotenskou nevolností v prvních týdnech těhotenství potýká téměř 80 % žen. Příznaky nevolnosti jsou individuální a u každé těhotné ženy se mohou objevit jiné a v odlišné intenzitě. Příčiny vzniku těhotenské nevolnosti jsou tak trochu neurčité, ale průběh těhotenství dokážou budoucí mamince pořádně znepříjemnit. Co pomáhá při zvládání nevolností v těhotenství? Máme pro vás rady, které možná zaberou právě ve vašem případě.

Publikováno: 20.11.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Přestože se ve spojitosti s nevolností u těhotných žen nejčastěji skloňuje ranní nevolnost, faktem je, že nevolnost může trvat během dne nebo se objeví večer či v noci. Pocity nevolnosti jsou typické především pro první trimestr těhotenství. Patří tak k začátkům těhotenství, ale jsou případy žen, které pociťují nevolnost během celého průběhu těhotenství. Naopak, jsou ženy, které nevolnost nepociťují, což není žádným negativním jevem a mohou se považovat za těhotné a šťastné.

Co je těhotenská nevolnost?

Tento stav lze u těhotné ženy charakterizovat jako jistý druh nepohodlí, které je doprovázeno určitými typickými symptomy. Příznaky těhotenské nevolnosti se vyskytují u více než 80 % těhotných žen, ale jen zřídka vyžaduje medicínskou terapii. Každá žena v těhotenství prožívá nevolnost jinak, přičemž i samotné příznaky a jejich intenzita se mohou v konkrétních případech lišit. Stejně tak může být odlišná doba trvání. Z tohoto stavu však není třeba mít obavy. Jedná se o velmi přirozený proces, který je typický pro první trimestr těhotenství a zpravidla během druhého trimestru ustoupí. U některých žen se však nevolnosti v těhotenství či ranní nevolnost mohou objevovat déle a průběžně.

Co je těhotenská nevolnost?

Nevolnost v těhotenství a její příznaky

Příznaky nevolnosti jsou poměrně dobře známy. Nemusí se objevovat všechny současně. U každé ženy se mohou vyskytnout jiné kombinace příznaků, které mohou mít odlišnou intenzitu a závažnost. Mezi nejčastěji identifikované příznaky patří:

  • nevolnost a pocit na zvracení bezprostředně po jídle,
  • silná ranní nevolnost a zvracení,
  • pocit kolísání žaludku, ženy ho často přirovnávají k nevolnosti během cestování nebo k mořské nemoci,
  • točení hlavy v těhotenství a nižší krevní tlak,
  • podrážděný čich a averze vůči některým pachům a jídlům, což může způsobit podráždění žaludku a vyvolat pocit zvracení,
  • neovladatelné návaly hladu a naopak nechutenství či snížená chuť k jídlu.

Těhotné ženy se v počátcích těhotenství z důvodu pravidelnější nevolnosti obávají o miminko. Samotná nevolnost, kterou budoucí maminka prožívá, miminku neubližuje. Zhoršený příjem potravy, nechutenství, zvracení nebo averze vůči určitým jídlům nejsou pro dítě rizikové vzhledem k vyživovacím nárokům, které plod má v tomto stadiu těhotenství. Zpozornět je třeba, pokud se stavy nevolnosti zhoršují, dochází k rapidnímu poklesu hmotnosti nebo máte problém s příjmem tekutin. Může se jednat o závažnou formu nevolnosti v těhotenství (Hyperemesis gravidarum), která se týká zhruba 2 až 3 % žen během těhotenství a může zkomplikovat výživu plodu.

Kdy začíná nevolnost v těhotenství?

První příznaky se objevují zhruba v 6. týdnu těhotenství. Jde tedy o počáteční fázi těhotenství a i proto se ranní nevolnosti považují za první oznamovací signály. Hladina hormonů je již v této fázi na úrovni, že těhotenský test jasně ukáže pozitivní výsledek. Je naprosto normální, pokud se pocity nevolnosti a její příznaky objeví o pár týdnů později nebo vůbec. Nejintenzivnější symptomy těhotné ženy uvádějí v období mezi 10. až 16. tt. Hladina hormonů hCG vrcholí zpravidla kolem 10. až 12. týdne těhotenství.

Kdy začíná nevolnost v těhotenství?

Kdy ustoupí těhotenské nevolnosti?

Pozitivem pro těhotné ženy je, že v mnoha případech příznaky nevolnosti postupně ustupují. Dokdy nevolnost v těhotenství přetrvává? Podobně jako její začátek, tak i doba trvání se může u žen v těhotenství různit. Obvykle příznaky těhotenské nevolnosti ustupují od 12. týdne a do začátku druhého trimestru nebo cca do 16. týdne by měly zcela odeznít. Některé ženy občasná nevolnost doprovází celým těhotenstvím.

Pozor na příznaky toxémie

Zpozornět je třeba v případě, že nevolnosti přetrvávají po 22. týdnu těhotenství, případně se příznaky nevolnosti zhoršují. Klidně může jít nevolnosti způsobené dalším růstem plodu a tlakem na orgány. Objeví-li se však časté a silné bolesti hlavy, vysoký krevní tlak (eklampsie), otoky (edémy) dolních končetin, poruchy vidění, únavné zvracení a dráždivé napínání na zvracení vícekrát do dne, tmavá moč nebo bílkovina v moči, tyto příznaky mohou být znakem toxemie , tzv. preeklampsie. Potřebná je okamžitá návštěva lékaře, protože v důsledku únavy organismu a neschopnosti vyživovat tělo i plod může dojít k závažným rizikům v těhotenství.

Příčiny vzniku nevolnosti v těhotenství

Dodnes se odborníci přesně neshodli na tom, jaké příčiny stojí za vznikem nevolnosti v těhotenství u žen. Existují určité indikátory a signály, které mohou způsobovat stavy nevolnosti a nechutenství. Primárně jde o fyziologické a hormonální změny, které nevolnost zapříčiňují.

Jednou z nejpravděpodobnějších příčin vzniku těhotenské nevolnosti je zvýšení hladiny hormonu hCG, který produkuje tělo těhotné ženy po početí ve zvýšené míře, přičemž množství tohoto hormonu v těle je ve 12. týdnu těhotenství více než desetitisícnásobně vyšší oproti prvním dnům. Zvýšení hladiny tohoto hormonu přispívá k nevolnosti a zvracení v těhotenství.

Stoupají také hladiny progesteronu, tyroxinu a estrogenu, které ovlivňují trávení a ovlivňují činnost gastrointestinálního traktu. Po většinu času těhotenství také budoucí rodičku doprovází nižší krevní tlak, který může zapříčiňovat nevolnost, točení hlavy a pocit na zvracení. Příčinou vzniku nevolnosti je také citlivost na aroma a pachy. Těhotné ženy mají citlivější čich a podráždění může vyvolat reflux – zvracení. V souvislosti se změnami, nevolnost v těhotenství způsobuje i nerovnováha živin v organismu, vitamínů (pokles vitamínu B6), minerálů (draslík, hořčík) a nižší hladina cukru v krvi.

Vyšší náchylnost k nevolnosti v těhotenství mají ženy prvorodičky nebo ženy čekající dvojčata, které mohou mít intenzivnější příznaky, pocit nevolnosti může způsobovat stres v těhotenství, únava, horké počasí, náchylnost k mořské nemoci nebo migrény. Také u žen s nízkou počáteční tělesnou hmotností.

Příčiny vzniku nevolnosti v těhotenství

Večerní nebo celodenní nevolnost v těhotenství

Pod nevolností si většina budoucích rodiček představí ranní zvracení v těhotenství. Je pravda, že ranní nevolnosti jsou nejtypičtější, ale faktem zůstává, že těhotenská nevolnost se neváže jen na jednu část dne. Nevolnost v těhotenství celý den? Ano, bohužel různé příznaky nevolnosti se mohou objevovat během celého dne. Co taková nevolnost v těhotenství večer a vzácná není ani nevolnost v noci. Změny v organismu a hladiny hormonů se totiž nemění jen ráno, proto se těhotné ženy setkávají v období od 6. do zhruba 12. týdne s různými příznaky celodenní nevolnosti v těhotenství.

Říhání v těhotenství

Některé maminky se často obracejí na lékaře s otázkou, že se u nich objevuje v těhotenství časté říhání bezprostředně po jídle a nevědí, čím je to způsobeno, protože dosud nic takového neindikovaly. Těhotná žena má pocit, že žaludeční šťávy a vzduch se vracejí nahoru, a to i při klidové poloze či ležení. Někdy může impulzivně vyvolat pocit na zvracení. Obvykle se tento jev objevuje v začátcích druhého trimestru těhotenství. Důvodem je zvětšování dělohy a děložních svalů, rozšiřování výstelky a fakt, že samotný plod – miminko roste a tlačí na vnitřní orgány matky. To může ovlivňovat činnost žaludku. Některým ženám je první pomocí perlivá minerálka, sklenice Coca-Coly nebo mléka. Budoucí maminka má plné právo uvolnit nevolnost tímto způsobem.

Co pomáhá na nevolnost v těhotenství – rady a doporučení

Přáním každé těhotné ženy je zbavit se nevolnosti v těhotenství. Pokud se žena v těhotenství šťastně nevyhne příznakům nevolnosti, je třeba dát jejich ústupu čas. Rozhodně však existují možnosti a účinné způsoby, kterými si v tomto období může žena ulevit. Zde je několik rad, které budou zaručeně fungovat.

Oddech a klid bez námahy

Klíčový je odpočinek, relaxace a minimalizování námahy. Vyhýbejte se stresu a shonu. Najděte si místo, kde se cítíte dobře, zaujměte relaxační polohu na gauči nebo v houpacím křesle, pusťte si hudbu nebo si přečtěte oblíbenou knihu. Přenechejte chod domácnosti na partnera nebo se zapojujte, pokud se cítíte lépe. Především při seznamování se s příznaky nevolnosti si dejte na pár dní „offline“ režim a dopřejte relax.

Někteří odborníci uvádějí, že je vhodné zkusit jógu nebo meditaci, které vám umožní objevit vnitřní klid. Pokud máte možnost, posaďte se na čerstvý vzduch na terasu nebo balkon. Prospět vám může v rámci možností i procházka.

Odpočinek na nevolnost v těhotenství

Malé dávky vhodného jídla a pitný režim

Žaludek jako na vodě, napínání či pocit zvracení. Pokud pociťujete takové stavy a máte problém do sebe dostat byť jen snídani, zkuste jíst v malých porcích, řekněme každé 2 až 3 hodiny. Nelimitujte se tím, kdy jíte, malou porci si můžete dopřát před spánkem a zaručeně je lepší, pokud se nebudíte hladová a s prázdným žaludkem. Není nutné, abyste jedli plné porce, klidně si jídlo rozdělte na části dne. Volte raději lehčeji stravitelné potraviny, vyhýbejte se mastným, těžkým, kořeněným a aromatickým jídlům. Při ranních nevolnostech zkuste například mandlové mléko, ovocné pyré nebo čerstvé ovoce a zeleninu. Chcete-li doplnit cukr, vsaďte místo čokolády na sušené ovoce.

Přestože se to někdy zdá jako nemožné, zvýšení příjmu tekutin je skvělou prevencí. Hydratované tělo a správný pitný režim dokážou někdy zázraky. Nedostatek tekutin totiž způsobuje samotnou nevolnost. Zkuste například zázvorový čaj proti nevolnosti v těhotenství s trochou medu, který na nevolnost v těhotenství doporučují i samotní lékaři.

Sycené nápoje a Coca-Cola v těhotenství

Praxe prokázala, že sycené nápoje, perlivé minerálky nebo Coca-Cola dokážou ulevit od nevolnosti. Bublinky (oxid uhličitý) dokážou vyvolat úlevu tím, že způsobí říhání. Jedná se o jakousi rychlou pomoc, která dokáže některým těhotným ženám ulevit od nevolnosti velmi rychle. O tom, že pár doušků Coca-Coly může pomoci mluví i maminky na různých fórech.

Coca-Cola v těhotenství

Eliminujte dráždivé pachy

Citlivý čich je u některých těhotných žen velmi častým spouštěčem nevolnosti. Nejednou nevhodná vůně či aroma způsobí točení hlavy nebo vyvolá pocit zvracení. Klidně se může jednat o koření, parfémy, esence nebo běžné pachy jako kouř, připáleniny nebo určité suroviny, kterým se na jídelníčku vyvarujte. Naopak některé květiny a bylinky jako eukalyptus či rozmarýn dokážou působit pozitivně a uklidňujícím dojmem. Velmi pozitivně na budoucí maminky působí vůně citrusů.

Vitamíny proti nevolnosti

Výživové doplňky, vitamíny a minerály v těle znamenají, že organismus má z čeho čerpat. Zkuste pravidelně doplňovat B vitamíny B1, B6 a nezapomínejte na doplňování kyseliny listové (B9), která je důležitá i pro miminko. Tu obsahují například luštěniny, listová zelenina, kvasnice nebo vajíčka. Naopak, jak těhotné se vyhýbejte nadměrnému příjmu železa. Jeho příjem je důležitý, ale snažte se ho co nejvíce přijímat z přirozené stravy. Dávka železa by neměla v těhotenství překročit 27 mg za den. Poradit se můžete o doplňcích výživy s vaším gynekologem. Na základě diagnostiky může lékař přesně určit, které vitamíny vašemu tělu chybí.

Vitamíny proti nevolnosti

Zajímavé tipy

Mezi další zajímavé tipy jsme zařadili některé rady, které vycházejí z praktických zkušeností maminek. Některé maminky uvedly, že na ráno jim účinkovala sklenici teplé vody a nastrouhaný zázvor s citronem. V boji s nevolností jiné mamince pomohly sladké žvýkačky a žvýkací bonbóny s obsahem zázvoru a vitamínů. Z dalších zkušeností je také vhodné zkusit nošení volného oblečení, ve kterém vám je pohodlně. Nynější maminky také avizují, že je důležité po probuzení nezůstat s prázdným žaludkem, ačkoli půjde jen o suchý chléb, krekery nebo ovoce, živiny v těle dokáží nevolnost zmírnit.

Nevolnost v těhotenství – kluk nebo holka?

Je možné na základě nevolnosti v těhotenství předpovědět, zda čekáte dívku nebo chlapce? Jednoznačně to určit nelze. Mezi maminkami se však tradují určité charakteristické znaky, které jsou v období těhotenství typické pro jedno nebo druhé pohlaví. Máte-li větší chuť na slané a kyselé, přibíráte méně a máte pěknou pleť, údajně je na cestě chlapec. Naopak, pokud se vám pleť zhorší, máte více chuť na sladké a přibíráte více kilogramů, bude to holčička. V souvislosti s nevolností se v prvním trimestru může objevit zvracení, které je typické, pokud čekáte holčičku. S chlapcem by příznaky nevolnosti měly být méně patrné.

Nevolnost v těhotenství – zkušenosti

Nevolnosti v těhotenství jsou bohužel normální, někdy se projevují ráno, někdy v noci a občas i celý den. Těhotenství bez nevolnosti je spíše výjimkou. Zvracení bylo u mnoha žen častým příznakem, obvykle se nevolnost projevovala citlivost na pachy. Mnoho žen doporučuje čerstvý vzduch, ne-li procházky, tak alespoň otevřené okno během celého dne.

Zkušenosti s nevolností v těhotenství Modrykonik

Nevolnost v těhotenství zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Setkali jste se s nevolností v těhotenství i vy? Hledáte způsob, jakým příznaky těhotenské nevolnosti zmírnit? Věříme, že v našem článku najdete všechny potřebné informace a rady. Rovněž budeme vděční, pokud svým názorem a vlastními radami a zkušenostmi přispějte do diskuse pod článkem. Jak jste nevolnost v těhotenství řešili vy? Pomohl vám například čaj, Coca-cola nebo léky na nevolnost?

První příznaky nevolnosti v těhotenství se objevují od 6. týdne. V tomto období začíná stoupat hladina hCG hormonů, které mají vliv na vznik nevolnosti u těhotných žen. Je naprosto normální, pokud se nevolnost objeví i o pár týdnů později nebo se u ženy neobjeví vůbec.

Ústup nevolností v těhotenství nastává přibližně od 12. do 16. týdne těhotenství, resp. zhruba do začátku druhého trimestru. Je třeba sledovat samotné příznaky nevolnosti a v případě zhoršujících se symptomů je vhodné kontaktovat ošetřujícího lékaře. Některé ženy občasná nevolnost provází během celého těhotenství.

Léky na nevolnost podávají lékaři až v případě, že jde o závažnou formu nevolností nebo toxémii. V takovém případě lze nastavit medikamentózní léčbu. Běžně se však doporučuje těhotným ženám s nevolností jen zvýšený příjem vitamínů a minerálů v podobě bonbonů, pastilek nebo čajů s obsahem vitamínu C, vápníku, hořčíku a extraktem zázvoru či máty.

Ne, nevolnost v těhotenství jako taková miminku neubližuje. Přísun menšího množství živin v prvním trimestru není tak závažným problémem. Plod ještě v tomto období nemá tak vysoké požadavky na výživu. Pokud však máte problém s celodenní nevolností i déle po prvním trimestru těhotenství, přetrvává nechutenství, časté zvracení a máte problém s příjmem tekutin, navštivte svého lékaře, který stanoví způsob terapie.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91.6%)