
Novorozenecké akné – červené krupicové vyrážky u novorozence a jejich léčba
Problémy s akné jsou spíše typické pro adolescentní věk nebo později v dospělosti. Výskyt novorozeneckého akné je však typický pro miminka ve věku do 2 měsíců a globálně se vyskytuje až u 20 % novorozenců mezi 2. až 4. týdnem od narození. Jedná se o přechodné kožní onemocnění, které zpravidla nevyžaduje žádnou speciální diagnostiku ani léčbu. Novorozenecké akné většinou odezní samo. Co znamená, když má vaše miminko akné? Jak vypadá novorozenecké akné a co pomáhá při akné u novorozence?
Péče o miminko je pro rodiče prvořadá a i nejmenší náznaky komplikací je dokážou často znepokojit. Nehezký výsyp na tváři v podobě novorozeneckého akné je jedním z důvodů. V první řadě je důležité si uvědomit, že jde jen o přechodný stav a kojenecké akné zmizí samo. Přesto je vhodné vědět, jak vyrážky na tváři u novorozence vypadají, kde se vyskytují či proč vlastně vznikají.
Co je to novorozenecké akné?
Známé je také jako baby akné nebo kojenecké akné. Jedná se o krátkodobé – přechodné kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou pupínků na pokožce dítěte. Novorozenecké akné se nejčastěji objevuje v čele, nose, tvářích nebo krku miminka. Rozšířit se však může novorozenecké akné na hrudi nebo do vlasové části hlavy. Tvoří se červené, bělavé až krupicové vyrážky (komedony). Nejčastěji se novorozenecké akné vyskytuje kolem 2. až 4. týdne, maximálně se objevuje do věku 2 měsíců od narození. U některých novorozenců je přítomno již při narození. Novorozenecké akné obvykle zmizí samo během několika týdnů.
Důvody výskytu novorozeneckého akné
Proč novorozenecké akné vzniká? Přesný důvod vzniku akné u novorozenců není jasný. Nejpravděpodobnějším důvodem však je vliv hormonů. Konkrétně jde o androgeny, které si miminko převzalo od matky ještě před porodem přes placentu. Reakce organismu se může projevit právě prostřednictvím vzniku novorozeneckého akné. Ucpané póry se následně přemění na červené vyrážky na tváři miminka, které následně zvyknou nabobtnat a přemění se na krupicové vyrážky u dětí. Pokožka dětí je zároveň velmi citlivá a reaguje na okolí i na všechno, s čím přijde do kontaktu. Imunitní systém tak reaguje zvýšenou citlivostí mazových žláz, což také může přispívat k tvorbě akné u miminek.
Jak vypadá novorozenecké akné?
Chcete-li identifikovat, zda jde v konkrétním případě skutečně o novorozenecké akné, pomůckou může být i věk, jelikož baby akné je typické pro děti do 2 měsíců po narození. Jedná se o malé a červené vyrážky u dětí, hrbolky nebo pustuly, které mohou mít zarudlé až fialové okolí. Často bývají vyplněny hnisem, tak jako akné u adolescentů. Proto se zvykne mluvit o krupicových vyrážkách u novorozence.
A kdy zmizí novorozenecké akné? Baby akné se může objevit náhle, ale také se může vyvíjet pomalu. Nejdříve se mohou objevit zarudlé malé pupínky, které později zmizí nebo se vyplní hnisem. Obvykle však zmizí do několika týdnů. Máte-li podezření, že se může jednat o jiné kožní onemocnění u miminka, navštivte vašeho dětského lékaře.
Místa výskytu baby akné
Nejčastěji se novorozenecké akné objevuje na různých částech obličeje:
- čelo,
- líce,
- nos,
- brada,
- krk.
Nejhorší je, pokud se nachází novorozenecké akné ve vlasech. Je totiž snazší jej přehlédnout a při mytí můžete pokožku rozdráždit, což může vést ke zvýšení zánětu pupínků, které jsou následně červenější. Akné se také může objevit na hrudi nebo zádech miminka.
Novorozenecké vs kojenecké akné
Novorozenecké akné a kojenecké akné jsou vnímány jako jedno a totéž onemocnění. V zásadě je to v pořádku. V obou případech můžeme mluvit o totožných symptomech i místech výskytu. Rozdíl je však v tom, že novorozenecké akné a jeho výskyt jsou typické pro první týdny od narození. Obvykle vymizí do 6. měsíce. Kojenecké akné se zvykne vyskytovat u miminek ve věku od 2 do 12 měsíců. Rozdílem mohou být také černé tečky, které jsou spíše typičtější pro kojenecké akné a při novorozeneckém akné se nevyskytují.
Zaměnit si novorozenecké akné můžete i s potničkami, které se však nevyskytují na obličeji, ale v kožních záhybech. Známé jsou také tzv. mílie u dětí, což jsou mírně vystouplé bělavé pupínky, které také zmizí samy. Vzácně může akné připomínat alergickou reakci.
Novorozenecké akné – léčba
Ve většině případů platí, že novorozenecké akné není třeba nijak speciálně diagnostikovat ani léčit a odezní samo. V první řadě je tedy nutná jen trpělivost rodičů. Zbytečné léčebné zásahy mohou způsobit zhoršení kvality pokožky miminka. Rozhodně akné nevytlačujte ani neškrábejte. Na dětskou pokožku nepoužívejte žádné pleťové vody, krémy ani čistící gely, které jsou určeny pro dospělé. Postačuje standardní hygiena a koupání miminka. Pokud už chcete k hojení akné dopomoci, máme pro vás několik tipů.
Černý čaj na akné
Potírat můžete pleť zasaženou akné vychlazeným odvarem z černého čaje. Černý čaj působí na pleť uklidňujícím dojmem. Podobný účinek může mít také čajový odvar z řepíku lékařského. Po potření čajem vždy otřete tvář dosucha. Pro tento účel nevyužívejte žádné jiné bylinné čajové směsi, které mohou potenciálně vyvolat alergickou reakci.
Mateřské mléko na novorozenecké akné
Některým maminkám se osvědčilo potírání aknózní pleti mateřským mlékem. Nejvhodnější je pleť potřít mateřským mlékem na noc, tehdy může mléko účinně působit. Doporučuje se však ze stravy vyloučit kořeněná jídla, jahody či rajčata nebo suroviny, které mohou potenciálně vyvolat alergii.
Sudocrem na novorozenecké akné
Tento osvědčený přípravek je vhodný i pro zklidnění citlivé pokožky miminka. Potíráním novorozeneckého akné urychlíte hojení a zároveň dítě nebude mít tendenci škrábat se. Díky lanolinu se také účinně snižuje míra zánětu pupínků. Velmi účinný je také Holt krém na novorozenecké akné, který doporučují i samotní pediatři.
Vyrážka u novorozence – návštěva lékaře
Je miminko vyházené i po několika měsících? Pupínky dítě dráždí, škrábe si je, je nespokojené, pleť je zarudlá nebo se objevil výtok či otok v okolí pupínků? V takovém případě je nejlepší poradit se ohledně léčby s lékařem, který doporučí případné speciální krémy nebo lék. Lékaře navštivte iv případě, že máte podezření, že se může jednat o kožní ekzém nebo jiné hnisavé vyrážky.
Prevence proti kojeneckému akné?
Účinná prevence, která by zabránila vzniku novorozeneckého akné, neexistuje. Vzhledem k tomu, že má toto přechodné kožní onemocnění hormonální původ, nelze běžnými procesy předejít tomu, aby se akné u miminka objevilo. Výskyt novorozeneckého akné se statisticky vyskytuje u 20 % novorozenců.
Novorozenecké akné – zkušenosti
Novorozenecké akné je podle maminek sice na pohled nepříjemné, ale při správné péči může odeznít velmi rychle. Účinný je podle nich kopřivový odvar, líh v kombinaci s indulonou (jedno ráno, druhé na noc), speciální krém z lékárny, černý čaj, ale také Sudocrem.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Setkali jste se u vašeho děťátka s novorozeneckým akné? Máte podezření, že vaše miminko si tímto přechodným kožním onemocněním prochází? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse. Máte-li zkušenosti s novorozeneckým akné ú miminka, ostatní rodiče jistě ocení vaše rady a doporučení. Pokud se potřebujete poradit, neváhejte a napište nám komentář. Rádi vám pomůžeme.
Kdy zmizí novorozenecké akné?
Co je to novorozenecké akné?
Co pomáhá při akné na tváři miminka?
Je novorozenecké akné způsobené mateřským kojeneckým mlékem?
Způsobuje akné kupované kojenecké mléko?
Galerie obrázků
Pridať komentár