Odběr pupečníkové krve – cena 20 000 Kč a zkušenosti s odběrem
Byznys se strachem či efektivní způsob, jak z rodičů dostat peníze? Odběr pupečníkové krve – ano, či ne? Velmi diskutované téma i v současnosti. O možnosti odběru pupečníkové krve se rodiče nejčastěji dozvídají od gynekologa nebo se o této službě dočtou na internetu. Odběr pupečníkové krve se provádí přímo při porodu. Pupečníková krev jako biologický materiál je specifická v tom, že se v ní nacházejí velmi cenné a nezatížené krvetvorné kmenové buňky. Odběr může být realizován za různými účely. Následně lze tuto krev uskladnit a v případě potřeby využít při léčbě závažných onemocnění. Primárně má být odběr pupečníkové krve nápomocný při léčbě hematologických, imunologických či onkologických onemocnění. Jaká je cena odběru a co říkají zkušenosti lidí?
Krev z pupečníku lze odebrat a uskladnit v rodinné nebo dárcovské bance. V prvním případě lze později krev využít pouze pro dítě, kterému byla odebrána, případně pro sourozence, je-li dosaženo potřebné shody. U dárcovské banky je pupečníková krev také uskladněna, ale darovat lze tyto krevní buňky cizím lidem s potřebou transplantace krvetvorných buněk. Účinností pupečníkové krve a významem jejího odběru se neustále zabývají různé klinické studie. Řada medicínských odborníků (i českých lékařů) je vůči odběru pupečníkové krve a jejímu využití skeptických. Důvodem je relativně malé množství známých případů, kdy byla krev využita a účinně pomohla v léčbě pacientů. Zároveň jde pro rodiče o finančně nákladnou záležitost.
Co je pupečníková krev?
Jedná se o krev, která pochází z pupečníkové šňůry nebo perinatální tkáně – placenty nebo pupečníku. Tato krev běžně plod během těhotenství chrání před toxickými látkami. Jedná se o velmi významný zdroj hematopoetických kmenových buněk, ze kterých vznikají červené a bílé krvinky. Ty jsou nezbytné pro krvetvorbu v našem organismu. Tyto odebrané krevní buňky napomáhají při léčbě specifických diagnóz, kde se vyžaduje krevní buněčná terapie (obnova krevních buněk). Díky svým kmenovým buňkám zajišťuje transplantace regeneraci krve v organismu. Výhodou je, že krev je nepoznamenána věkem (stárnutím), onemocněními či probíhající léčbou.
Za další benefit pupečníkové krve lze považovat, že obsahuje i další biologicky aktivní složky Mezi nimi mezenchymální kmenové buňky. To znamená, že díky této složce jsou kmenové buňky schopny se diferencovat a je tedy potenciálně možné využití pupečníkové krve při léčbě dalších onemocnění.
Význam odběru krve z pupečníku
Účelem odběru pupečníkové krve je její využití pro další léčbu. Vzhledem k tomu, že obsahuje krvetvorné kmenové buňky, využívá se primárně při léčbě onkologických a hematologických onemocnění – lymfomy, nádorová onemocnění, leukémie, neuroblastomy, meduloblastomy, poruchy krvetvorbyporuchy imunity.
V oblasti regenerativní medicíny a hematologie jsou neustále realizovány stovky výzkumů, které se zaměřují na potenciálně další využití krevních buněk získaných z krve nebo tkání pupečníku a placenty. Realizují se klinické studie na vliv pupečníkové krve při neurologických poruchách u malých dětí. Potenciálně se zkoumají i účinky v oblasti revmatologických, autoimunitních a dalších onemocnění – autismus, psoriáza, dětská mozková obrna, cévní mozková příhoda, Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
Zajímavostí je, že se často uvádějí informace o velkém významu krve z pupečníku například při léčbě leukémie. Pupečníková krev je považována za náhradu při regeneraci kmenových buněk. Jinak probíhá krvetvorba u člověka v kostní dřeni. Ve skutečnosti je však při mnoha uváděných onemocněních souvisejících s krvetvorbou pupečníková krev až druhou či další možností po transplantaci kostní dřeně. Do té doby se k aplikaci pupečníkové krve nepřistupuje, protože má slabší účinky kvůli nižší zralosti buněk. Potenciál má v případě, že není možné u člověka provést transplantaci kostní dřeně. Náhrada kmenových buněk pupečníkovou krví v kostní dřeni není vědecky prokázána.
Postup odběru pupečníkové krve
Odběr samotný je pro ženu i dítě bezbolestný. Máte-li zájem o takový druh odběru, potřebná je objednávka, kterou můžete provést online. Také se poraďte se svým gynekologem – porodníkem. Důležité je, aby byla žena v porodnici, kde je tento odběr možné provést. Seznam porodnic naleznete na stránkách rodinných a dárcovských bank. Odběr již probíhá bezprostředně po porodu, proto žádným způsobem nezasahuje do procesu porodu. Postup odběru pupečníkové krve je možné realizovat při každém druhu těhotenství, které proběhlo po 37. týdnu těhotenství. Problémem není ani císařský řez – sekce. Odběr není vhodný jen v případech komplikovaných porodů, kdy stav a vhodnost odběru posuzuje lékař.
Nejvíce se využívá odběr pupečníkové krve uzavřenou metodou, kdy se napíchne žíla pupeční šňůry a krev se odebírá do vaku s roztokem proti srážlivosti. Odběr se provádí z pupečníku nebo placenty. Možné je provést odběr i po dotepání pupeční šňůry. Tehdy je pupeční šňůra přestřižená a krev je ideálně odebírána do 1 minuty. Kvalita odběru je rovněž vysoká a dotepání pupečníku neovlivňuje buněčnost krve. Pokud by šlo o delší dobu po přestřižení, vhodné je zvážit i odběr krve z povrchových žil placenty nebo přímý odběr perinatální tkáně z pupečníku a placenty.
Následně dochází k laboratornímu vyšetření odběru, zpracování a jeho uskladnění. V závislosti na tom, zda se rozhodnete pro rodinnou banku nebo dárcovský odběr, který bude k dispozici pro veřejnost, obdržíte certifikát o zpracování a uskladnění pupečníkové krve a tkání. Při dárcovství se maminka po 6 měsících dostaví na kontrolní odběr krve. Do 6 měsíců od odběru zároveň při darování dostanete informaci o tom, že je pupečníková krev vhodná k transplantaci, pokud tuto informaci nedostanete, znamená to, že krev nebyla vhodná pro medicínské použití.
Odběr pupečníkové krve – cena a uskladnění
Odběry jsou uskladňovány v bankách pupečníkové krve. Ty se dělí na rodinné banky (Cord Blood Center) nebo dárcovské banky. V případě odběru a uskladnění do rodinné banky je zaručen výhradní a okamžitý přístup ke kmenovým buňkám a tkáním pouze dítěti a jeho rodičům. Odběr pupečníkové krve a její skladování jsou zpoplatněny. V České republice ani ve světě nejsou takové odběry hrazeny pojišťovnami. Za standardní odběr pupečníkové krve zaplatíte kolem 20 000 Kč, přičemž hradíte ročně ještě poplatek za její uskladnění ve výši 2 000 Kč. Existují i rozšířené balíky, například odběr pupečníkové krve a zároveň odběr tkání z pupeční šňůry nebo placenty. Takový odběr stojí přibližně 30 000 Kč a náklady na roční uskladnění se pohybují kolem 3 500 Kč. Případná léčba za použití pupečníkové krve (transplantace kmenových buněk) je již hrazena pojišťovnami.
Při darování pupečníkové krve do registru dárců mohou být darované kmenové buňky poskytnuty člověku, který je kvůli svému onemocnění potřebuje. Při procesu darování žena musí splnit určitá kritéria, na základě kterých je možné dodržet legislativu a požadavky transplantačních center. Limitem je například porodní hmotnost dítěte, která by při darování měla být minimálně 4 kg. Vlastníkem pupečníkové krve a tkání se stává registr dárců a krev je poskytována v případě potřeby pacientům po celém světě. Rodiče nemají v případě potřeby žádnou garanci toho, aby jim byla darovaná krev k dispozici v případě potřeby. Při darování pupečníkové krve do veřejného registru nehradíte žádné poplatky za odběr ani uskladnění pupečníkové krve či tkáně. Všechny náklady hradí v tomto případě sám rejstřík dárců.
Pupečníková krev a tkáně placenty či pupečníku jsou skladovány ve speciálních vacích. Ty jsou umístěny do kontejnerů, kde jsou vystaveny páře tekutého dusíku při teplotě od -150 °C do -180 °C. Teplota je permanentně monitorována. Tímto způsobem lze zachovat původní kvalitu odběrů celé desítky až stovky let. Proto zde není žádné riziko expirace.
Odběr pupečníkové krve zdarma?
Existuje možnost, kdy je odběr pupečníkové krve a perinatálních tkání poskytován zdarma. Jde o případ, kdy má narozené dítě sourozence, které trpí onemocněním, při kterém lze využít právě účinky kmenových buněk z pupečníkové krve nebo tkáně placenty či pupečníku. V takovém případě je odběr bezplatný a samotná transplantace je hrazena pojišťovnou.
Jednou ze zajímavých možností je soutěž o odběr pupečníkové krve. Tuto soutěž pravidelně pořádá rodinná banka, kterou na našem území provozuje Cord Blood Center. Zapojit se můžete online. Stačí vyplnit registrační formulář.
Odběr pupečníkové krve – zkušenosti
Větší část diskutujících se shoduje v tom, že jde jen o způsob, jak táhnout z rodičů peníze při samotném odběru a také rok co rok při následném skladování. Řada rodičů má také zkušenost, že pokud v minulosti při prvním děťátku odběr pupečníkové krve podstoupili, u druhého už tento krok vynechali. Některé maminky to označují za „byznys se strachem“ – rodiče jsou ve víře udělat pro zdraví děťátka vše, zaplatit nemalé finanční prostředky. Někteří preferují možnost darovat krev či tkáně do veřejného registru – zdarma. Náročnější jsou však podmínky pro splnění podmínek dárce. Panují také názory o nedůvěryhodných příbězích úspěšné léčby. Najdou se také pozitivní ohlasy, avšak bez reálných výsledků léčby.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Je podle vašeho názoru odběr pupečníkové krve zajímavou možností pro řešení budoucích zdravotních problémů vašeho dítěte? Jaký je podle vás význam odběru pupečníkové krve? Máte zkušenost s odběrem pupečníkové krve? Budeme rádi, pokud se o své názory a zkušenosti podělíte v diskusi pod článkem. Rovněž, pokud máte otázky ohledně dané problematiky, neváhejte a ptejte se v komentářích. Rádi vám na otázky odpovíme.
Jaká je cena odběru pupečníkové krve?
Je možné získat odběr pupečníkové krve zdarma?
Jaký má odběr pupečníkové krve význam?
Pridať komentár