Přibírání v těhotenství po týdnech. Kolik přibrat, ukáže tabulka
S tím, že číslo na váze se oproti běžné hmotnosti během těhotenství bude měnit, musí každá budoucí maminka počítat. Přibírání v těhotenství a přírůstek hmotnosti na váze je naprosto přirozený až žádoucí. Určitě není vždy nejlepší srovnávat se s ostatními těhotnými ženami, protože přibývání na váze během těhotenství je velmi individuální a vliv na nárůst hmotnosti má několik faktorů. Důležité je dbát především na dostatečný příjem živin a dodržovat životosprávu. Přibývání na váze v těhotenství nemusí být rozhodně tabulkové. Zda během těhotenství přiberete 8 nebo 15 kg, nemusí hrát roli, dokud je v těhotenství všechno v pořádku. Přibírání v těhotenství po týdnech či trimestrech má pro budoucí rodičky hlavně orientační význam.
- Kolik přibrat v těhotenství – individuální záležitost
- Přibírání v těhotenství po týdnech
- Přibírání v těhotenství podle trimestrů – měsíců
- BMI index a přibývání v těhotenství
- Malé a výrazné přibírání v těhotenství
- Vícenásobné těhotenství a přibírání
- Stravování během těhotenství
- Přibírání v těhotenství – zkušenosti
- Nejčastější otázky – FAQ
- Diskusie
Podle odborníků a odborné literatury se ideální přírůstek na váze během těhotenství pohybuje kolem 9 až 15 kg. Některá literatura udává rozmezí 9 až 13 kg. Pro mnohé těhotné ženy představuje nárůst hmotnosti poměrně zásadní věc. Zvlášť, pokud byly ještě donedávna zvyklé pracovat na svém těle a udržovat si optimální váhu. Hmotnostní přírůstek se u každé těhotné ženy může lišit. Znají to i vícenásobné maminky, které přibíraly jinak v každém těhotenství. Přibírání v těhotenství závisí na několika faktorech. Některé ženy odcházejí z porodnice téměř na původní váze a jiné bojují s přírůstkem váhy ještě dlouho po porodu. Nebojte se, poporodní kilogramy navíc nejsou nemoc.
Kolik přibrat v těhotenství – individuální záležitost
Žádná žena ani mimo těhotenství není nadšená, pokud má číslo na váze narůstající křivku. V těhotenství však z kilogramů navíc není třeba dělat žádnou vědu. Přibývání kilogramů je naprosto přirozené, či dokonce vysloveně žádoucí. To, jakým způsobem samotná těhotná žena přibírá, je již velmi specifické. Obecně by žena během zdravého těhotenství měla přibrat od 9 do 15 kg. Při těhotenství s dvojčaty je přiměřený přírůstek na váze kolem 15 až 22 kg. Obecně se při vícečetném těhotenství liší nejen finální přírůstek hmotnosti, ale také frekvence tloustnutí. Tyto údaje jsou orientační a přibývání v těhotenství ovlivňuje řadu faktorů.
Nárůst váhy ovlivňuje i startovací hmotnost, hodnota BMI, genetika, rychlost metabolismu, stravovací návyky, životní styl nebo případné zdravotní komplikace – diagnózy. Ideální přírůstek na váze, jakož i tabulkové hodnoty je třeba vnímat jako obecná doporučení a odchylky jsou naprosto přirozené.
Je důležité pochopit, že přibývání kilogramů během těhotenství se neodvíjí jen od toho, zda má žena vyšší příjem kalorií. Nejde tedy vysloveně o tukové zásoby, které v určité míře ženě vždy přibudou. V jejím těle se odehrávají hormonální a biologické změny, plod se vyvíjí, roste, tělo zadržuje vodu, tvoří se plodová voda, zvyšuje se objem krve a zadrženého množství vody či narůstají prsa. Jen tyto vývojové procesy související s miminkem mají svou „váhu“. Jakou část porodní hmotnosti tvoří přibližně jednotlivé složky?
- Miminko = 2,7–3,6 kg
- Plodová voda = 0,8–1 kg
- Placenta = 0,5–1,5 kg
- Děloha = 0,9–2 kg
- Krev = 1,2–2 kg
- Prsa a prsní žlázy = 0,4–1,2 kg
- Tukové zásoby = 2,5–5,5 kg
- Další tělesné tekutiny = 0,9–2,5 kg
Přibírání v těhotenství po týdnech
Zcela ideální je, pokud je přibírání v těhotenství plynulé a rovnoměrné. Celkový hmotnostní přírůstek zajímá budoucí maminky nejvíce, ale některé se zajímají hlavně o to, jak jim má váha během těhotenství narůstat. Zas a znovu, je to individuální a každé těhotenství je jiné. Samotný plod, genetika a ženský metabolismus, každý pracuje mírně odlišně, což znamená, že některé ženy přiberou nezbytné množství kilogramů, nemají nevolnosti a nemění se jim výrazně ani chutě. Jiné ženy pro změnu přibírají více, mění se jejich chutě a na začátku je potrápí i ranní nevolnosti.
V jednotlivých obdobích by však mělo docházet k určitým nárůstům hmotnosti. Právě ty mohou naznačovat, že v těhotenství je všechno v pořádku. Tabulkové hodnoty mají vždy jen orientační hodnotu. Pokud vaše hmotnost začne v některé fázi těhotenství výrazněji klesat nebo stoupat, případně déle stagnuje, okamžitě kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Přibírání v těhotenství – 1. až 13. týden
Jedná se v zásadě o první trimestr těhotenství a je normální, pokud hmotnost na váze přibývá jen velmi pomalu. V některých případech si všimnete, že přibývají jen stovky gramů. O mnohém v případě nárůstu hmotnosti na začátku rozhoduje i BMI. Hubenější ženy zpravidla pozorují nárůsty hmotnosti i v jednotlivých týdnech prvního trimestru. Naopak, u žen s nadváhou či obezitou váha začíná nabíhat až po 14.–16. týdnu těhotenství . Není to ovšem pravidlem. Zpomalený nárůst hmotnosti mohou mít na svědomí i ranní nevolnosti. Proto se stává, že některé ženy mohou dokonce mírně hubnout.
Přibírání v těhotenství – 14. až 27. týden
Ve druhém trimestru se očekává, že přírůstek na váze se zvýší. Opět však výjimka potvrzuje pravidlo a u žen, u kterých došlo k nárůstu hmotnosti mezi 10. až 13. týdnem, může docházet ke zvýšení hmotnosti až ke konci druhého trimestru, tedy v období mezi 23. až 27. týdnem. Předpokládá se, že na základě gravidogramu žena přibere 5 až 8 kg při normální startovací hmotnosti.
Přibírání v těhotenství – 28. až 40. týden
V těchto týdnech je časté, pokud se těhotné ženě jeví, že hmotnost příliš nepřibývá. Nemusí jít o žádný problém. Maminky, u kterých došlo k nárůstu hmotnosti v předchozích týdnech, budou ve 3. trimestru nabírat váhu pomaleji a relativně plynule. U těch žen, u kterých byl přírůstek hmotnosti pomalejší ve 2. trimestru (14.–27. týden), je normální, pokud hmotnost v těchto týdnech bude přibývat rychleji. Tabulky říkají, že v této fázi může těhotné ženě přibýt dalších 4 až 7 kg.
OPTIMÁLNÍ PŘIBÍRÁNÍ V TĚHOTENSTVÍ PO TÝDNECH
Přibírání v těhotenství podle trimestrů – měsíců
Pokud se na přibírání v těhotenství podíváme z širšího časového rámce, můžeme hovořit o přibírání podle trimestrů nebo jednotlivých měsíců. I v tabulce výše můžete vidět, že přírůstek na váze v prvních týdnech těhotenství se očekává nižší. Největší přírůstek na hmotnosti u většiny žen nastane během 2. trimestru, tedy v období 3. až 6. měsíce. Toto má za následek i fakt, že organismus výrazněji zadržuje vodu. Ve 3. trimestru zpravidla nárůst hmotnosti pokračuje a dítě na sebe nejvíce váže tuky.
První trimestr
Během prvního trimestru je přírůstek na váze často velmi mírný. Důvodem je, že plod si prochází prvními změnami, děloha se zvětšuje a tělo ženy si začíná zvykat na hormonální změny. Některé ženy v prvním trimestru, tedy 1.–3. měsíci nepřiberou téměř nic nebo jde jen o pár stovek gramů. Standardně se v prvním trimestru očekává nárůst hmotnosti o 1 až 2 kg. Příčinami, že váha nepřibývá, mohou být i nevolnosti nebo nechutenství. Váha tak může v některých případech až poklesnout. Vhodné je konzultovat stav s gynekologem, aby se předešli případné podvýživě plodu.
Druhý trimestr
Ve druhém trimestru těhotenství se očekává přírůstek na váze nejvýraznější. Zvyšuje se energetický výdej a přirozeně i příjem kalorií musí být vyšší. Zároveň se zvyšuje velikost miminka. Ustupují obvykle nepříjemné projevy nevolnosti a nechutenství a nastupuje zvýšený apetit. V průběhu 4. měsíce se očekává nárůst hmotnosti o 1–2,5 kg, v 5. měsíci o 1,5 kg a v 6. měsíci zhruba o 2 kg. Celkově tak ve druhém trimestru, na konci 6. měsíce může žena očekávat nárůst hmotnosti od 5 do 8 kg, což je zhruba 50 až 60 % celkového nárůstu hmotnosti v těhotenství.
Třetí trimestr
Třetí trimestr, což je 7. až 9. měsíc se očekává, že budoucí maminka nabere další přibližně 4 až 7 kg na váze. Miminko v tomto období buduje svou termoregulaci, proto nabírá tukové zásoby. Rozměry plodu jsou velmi individuální, týden po týdnu hmotnost přibývá a dítě roste také v centimetrech. V 7. měsíci přibudou 2 kg, v 8. a 9. měsíci se očekává nárůst vždy o 1,5 kg. Přibýt však může i více nebo méně. V některých případech se stává, že váha se relativně dlouho drží na stabilní úrovni a následně přibude po větších přídavcích v posledním měsíci nebo naopak.
BMI index a přibývání v těhotenství
Výpočet BMI (Body Mass Index) se týká startovací váhy, na které v těhotenství žena začíná. Opět jde jen o orientační metriku, která by měla přibližně ukázat, jaký hmotnostní přírůstek by měl být pro danou počáteční váhu optimální. Podle BMI výpočtu snadno zjistíte, zda jste v kategorii žen s podváhou, normální hmotností, nadváhou nebo s obezitou. Pro zjištění BMI funguje snadný výpočet. Vaši hmotnost v kilogramech vydělíte dvakrát vaší výškou v metrech. Pokud tedy vážíte 56 kg a jste vysoká 160 cm, výpočet bude následující: 56: (1,60 x 1,60) = 21,9 BMI (normální váha). V případě dvojčat je doporučený nárůst hmotnosti vyšší.
DOPORUČENÉ PŘIBÍRÁNÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ PODLE BMI
Malé a výrazné přibírání v těhotenství
Máte-li radost z toho, že přírůstek na hmotnosti je ve vašem případě velmi malý, měli byste zpozornět. Přestože nemusí jít o žádnou komplikaci, je vhodné pomalé přibírání konzultovat s lékařem. Především, pokud nedochází k nárůstu hmotnosti od druhého trimestru. I štíhlé ženy v těhotenství přivedly na svět zdravé dítě.
Pokud je například vaše BMI v kategorii nadváha nebo obezita a přibývání hmotnosti na váze je velmi pozvolné či pomalejší, často je tento jev naprosto v pořádku. Mnoho žen řeší, jak zpomalit tloustnutí v těhotenství, což by však ani náhodou nemělo být téma. Příliš pomalé přibírání je rizikem pro předčasný porod, protože plod nemusí být dostatečně vyvinutý. Dítě se může narodit s nízkou porodní hmotností a mohou hrozit určité komplikace. Některé výzkumy uvádějí, že pokud budoucí maminka přibere více nebo výrazně méně, než je doporučeno, vzniká vyšší riziko vzniku obezity u dítěte.
Pokud je přírůstek na váze více než 20 kg (v optimálním případě), těhotné ženě může tak vysoký nárůst na váze způsobit určité zdravotní komplikace – problematický pohyb, zvýšený krevní tlak, těhotenskou cukrovku, bolesti zad a kloubů, tvorba strií a křečových žil a jiné. Pokud je tloustnutí příliš výrazné, hrozí také zmiňovaná obezita u dítěte. Velký plod – miminko také často znamená komplikovanější porod a často je nutné porod provést sekcí – císařským řezem.
Vícenásobné těhotenství a přibírání
Pochopitelně, více dětí, větší porodní hmotnost. Ani náhodou však nemusí narůstat po násobcích. Stejně jako u standardního těhotenství platí, že hmotnostní přírůstek je vždy individuální. U dvojčat je očekávaný optimální nárůst na váze o 15 až 22 kg, u trojčat to může být 20 až 23 kg a u čtyřčat od 21 do 31 kg. V platnosti zůstává i to, že v závislosti na startovací hmotnosti (BMI) se liší optimální hmotnostní přírůstky v jednotlivých týdnech či měsících. Při vícečetném těhotenství je z pohledu gynekologa ještě důležitější sledovat frekvenci tloustnutí. Při očekávání dvou a více dětí je enormně důležité, aby docházelo k plynulému nárůstu hmotnosti, protože je zde vyšší riziko předčasného porodu. Praxe potvrzuje, že vyšší porodní hmotnost v některých případech snižuje riziko úmrtí novorozence.
Stravování během těhotenství
Alfou a omegou správného stravování v těhotenství je, aby byla strava kvalitní, bohatá a vyvážená. Koneckonců, příjem kalorií a živin má výrazný vliv na počet kilogramů, které v těhotenství naberete. Strava musí obsahovat všechny potřebné živiny. Pokud se zajímáte o to, jak nepřibrat v těhotenství, rovnou zapomeňte na redukční diety pro těhotné nebo speciální instantní pokrmy připravené v šejkru. Pokud máte s těhotenstvím předchozí zkušenost, to, kolik jste přibrali v těhotenství předtím, není směrodatné a s druhým dítětem může být přibývání na hmotnosti úplně jiné. Jaké zásady dodržovat, aby bylo přibírání během těhotenství z hlediska stravy přiměřené?
- Snažte se konzumovat pestrou stravu, zjistěte, co vám vyhovuje, co vám naopak vadí,
- zařaďte do jídelníčku příjem vhodné zeleniny a ovoce – sladké nahraďte právě ovocem,
- dodržujte pitný režim, alespoň 2–3 litry denně,
- snažte se omezit slazené nápoje,
- jezte v menších dávkách a častěji, 5–7krát do dne,
- je dobré omezit uzená, přesolená, kořeněná, smažená a mastná jídla (čas od času nejsou problémem),
- příjem kofeinu je nutno omezit, 1–2 šálky slabé kávy denně, pozor i na obsah kofeinu (tein) v čajích,
- nepřejídejte se, není nutné jíst za dva,
- vyhýbejte se dietám a hladovění,
- dopřejte si pohyb, cvičení a procházky,
- kouření je přísně zakázáno.
Kalorický příjem by se měl na začátku těhotenství (1. trimestr) zvýšit o zhruba 10 % – 100 kcal oproti příjmu kalorií, který měla žena před těhotenstvím (cca 1 500–1 800 kcal). Postupně je vhodné kalorický příjem vhodné navyšovat o 10 % i ve 2. a 3. trimestru (1. trimestr 2 000–2 200 kcal / 2. trimestr 2 400–2 600 kcal). Postupně se totiž energetický výdej zvyšuje. Není nutné začít s přejídáním za účelem, ať má tělo příjem živin. Organismus dokáže přijmout jen určité množství, zbytek vyloučí. Nezapomínejte na vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny a například i kyselinu listovou, která může hrát důležitou roli při vývoji plodu. Příjem kyseliny listové a vitamínů je vhodné zvýšit ještě před samotným otěhotněním.
Přibírání v těhotenství – zkušenosti
Zkušenosti žen s přibíráním jsou v diskusích velmi rozmanité. Nejčastěji se ženy odvolávají na to, že je přibírání v těhotenství velmi individuální a závisí nejen na hmotnosti na začátku těhotenství, ale také na velikosti miminka a stravovacích návycích. Ženy radí nesrovnávat se. Mnohé také doporučují „nejíst za dva“. Různí se i případy, ve které fázi těhotenství ženy nejvíce přibíraly. U některých byl nástup narůstající hmotnosti rychlý. V některých případech bylo přibírání rovnoměrné a více kilogramů přibylo až ve třetím trimestru těhotenství.
Zdroj: Modrykonik
Nejčastější otázky – FAQ
Je pro vás přibírání hmotnosti v těhotenství tématem? Chcete vědět, co vás čeká nebo jaká by měla být přibližná hodnota, kterou během těhotenství přiberete? Věříme, že v našem článku jste se dočetli všechno důležité. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete o svých osobních zkušenostech s přibíráním během těhotenství, protože se jedná o velmi individuální případy. Máte-li otázky nebo zajímavá doporučení, zapojte se do diskuse pod článkem, kde můžete komentovat.
Jak nepřibrat v těhotenství?
Kolik přibrat v těhotenství?
Jak zpomalit tloustnutí v těhotenství?
Jak funguje kalkulačka pro přibírání v těhotenství?
Pridať komentár