
Příprava na porod. Předporodní kurz jako psychofyzická předporodní příprava
Porod je silným emocionálním zážitkem, což znamená, že s sebou přináší podstatnou mentální a fyzickou zátěž. I když přijímání rozličných informací o porodu prostřednictvím internetových či literárních zdrojů může být v průběhu těhotenství nápomocným, nejlépe se na porod připravíte na předporodním kurzu organizovaném samotnými porodnicemi, mateřskými centry či soukromými společnostmi.
Jak probíhá psychofyzická příprava na porod, v čem spočívá tato forma přípravy, ale také v jaké fázi těhotenství byste měli začít navštěvovat předporodní kurzy se dočtete v následujících odstavcích našeho článku.
V čem spočívá předporodní příprava na porod?
Základy předporodní přípravy spočívají ve výběru vašim potřebám vyhovující porodnice a následném zajištění místa ve zvolené instituci. Na tento aspekt je třeba myslet v předstihu. Velmi významnou částí předporodní přípravy je sbalení tašky do porodnice. Pokud si potřebné věci sbalíte v dostatečném předstihu, vyhnete se zbytečnému stresu v momentě, kdy se váš porod opravdu spustí.
V souvislosti s všeobecnou přípravou na porod je nutné si stanovit, zda budete během porodu požadovat epidurální analgezii je také jedním z témat, která je třeba s partnerem prodiskutovat. Tyto informace vám mohou nabídnout nejen webové stránky konkrétních porodnic, ale také kurzy věnující se přípravě na porod.
Předporodní kurzy jsou jedním z možných způsobů, jak dosáhnout zdravého a pohodového přístupu k porodu. Organizovány jsou většinou mateřskými centry, ale i samotnými porodnicemi klinik a nemocnic či soukromými společnostmi se zaměřením na zdravý průběh těhotenství a přípravu na mateřství. Velmi důležitým faktorem pracujícím ve prospěch ukázkového zvládnutí návalů emocí a bolestí, které jsou nedílnou součástí příchodu miminek na svět, je psychická i fyzická příprava na porod.
Těhotným ženám pomáhá z hlediska správného mentálního nastavení fakt, že se na takových kurzech mají možnost setkat s jinými ženami, které si procházejí tím, čím ony. Nejdůležitějším aspektem předporodních kurzů je však jejich informační náplň. Budoucí maminky a jejich partneři se na předporodní přípravě dozvídají množství podstatných informací, které mohou zužitkovat v období, kdy nastane čas porodu.
Kromě základních faktů o porodech vedení kurzů také nastiňuje potenciální situace, ke kterým může v průběhu porodu dojít, přičemž tak zdůrazňuje potřebu být s takovými možnostmi srozuměn. Z tohoto hlediska jsou předporodní kurzy podstatné zejména pro prvorodičky.
Fyzická příprava na porod
Fyzická příprava na předporodních kurzech pokrývá všechny fyzické aspekty, které vaše tělo během těhotenství, ale i jednotlivých etap porodu rozhodně ocení. V zájmu perfektního zvládnutí porodních bolestí je prospěšné absolvovat lekci o dechových technikách. Správný způsob dýchání během kontrakcí zaručí relativní zmírnění bolestí, čímž si vytvoříte dostatečnou zálohu sil na celý porod.
V rámci fyzické přípravy na porod se lektoři také věnují informování těhotných žen o pozitivních a negativních stránkách analgetik, jako je epidurál, přičemž osvětlí potenciální situace a okolnosti, které mohou v momentě změnit přirozený porod na akutní císařský řez.
Fyzická část předporodních kurzů také zahrnuje cvičení, která jsou zaměřena na důležité body z hlediska zdravého průběhu těhotenství a přípravy ženského těla na porodní proces. Cvičení probíhá pod důkladným dozorem porodní asistentky. Součástí jsou zejména cviky podporující krevní oběh, správné držení těla, svalovou pružnost, ale také pomáhají v boji proti typickým těhotenským bolestem křížové oblasti a křečím v nohou.
Jedním z nejdůležitějších faktorů při porodu je pánevní dno ženy, resp. svalstvo v této oblasti, které může během těhotenství oslabnout. Pro správnou přípravu na porod je proto zapotřebí procvičovat i tuto část těla. Masáž a cvičení hráze před porodem je také podstatným aspektem z hlediska zjednodušení porodního procesu, avšak ani taková prevence nedokáže stoprocentně zaručit to, že během porodu nedojde k přetržení této oblasti ženského těla.
Existují dokonce případy, kdy k protržení hráze došlo navzdory pravidelnému cvičení a masážím, přičemž ženy bez příprav obešly bez jakékoli újmy. Odolnost hráze a okolnosti porodu, které mohou zapříčinit její přetržení, resp. nutné přestřižení, jsou velmi individuální, proto byste si v souvislosti s tímto aspektem porodu neměli dělat velké naděje.
Psychická předporodní příprava
Přestože je pravda, že ženské tělo během porodu prochází procesy, které vyžadují mnohdy nadlidskou fyzickou odolnost a sílu, psychická stránka je také velmi podstatná. Faktem totiž je, že fyzická a duševní stránka lidského zdraví jsou úzce propojeny, což znamená, že v případě porodu je třeba, aby byla žena v co největší psychické i fyzické pohodě.
V některých aspektech je psychická příprava na porod dokonce přednější než fyzická. A to hlavně z toho důvodu, že ve věci fyziologických problémů vám dokáže během porodu vypomoci zdravotní personál, avšak s mentálními obtížemi v podobě nervozity, obav, stresu a pocitů nejistoty si musíte poradit samy.
Duševní zdraví je mnohdy podceňováno, ale pravdou je, že mentální blok a vyčerpání mohou podstatným způsobem zkomplikovat průběh porodu. Psychické přípravě na porod napomáhá zejména dostatečná informovanost o jednotlivých etapách porodu, různých situacích, které mohou během něj nastat a jejich řešeních. Máte-li totiž ucelenou představu o tom, do čeho jdete a co se může potenciálně stát, budete přistupovat k celému procesu s vnitřním klidem a vyrovnaností.
Co se týče psychické přípravy, vnitřní nejistotu může v budoucích rodičích vzbuzovat i poporodní stadium, a tedy nástup různých povinností souvisejících s péčí o novorozeně, jako přebalování, oblékání či koupání. Procvičováním základních úkonů se zvyšuje sebevědomí obou rodičů, ale usnadňuje také postupnou adaptaci na novou životní etapu. Součástí přípravy na porod jsou přednášky o mateřském mléce, jeho spuštění či o rekonvalescenčním období, ve kterém se žena ocitá hned po porodu .
Kdy je čas na předporodní kurz?
Přihlášení se do kurzu přípravy na porod spočívá v detailním časovém plánování. Takové kurzy a jednotlivé lekce, ze kterých se kurz skládá, jsou totiž záležitostí několika měsíců, přičemž je vhodné, pokud ho celý absolvujete ještě před porodem. Je proto třeba pracovat s verzí, že porod může potenciálně nastat kdykoli před stanoveným termínem. Z hlediska časového horizontu je vhodné s předporodní přípravou začít už kolem 16. týdne těhotenství. Doporučuje se začít v předstihu, abyste měli možnost odbourat stres v co největší míře.
Postup předporodních kurzů
Obecně je součástí kurzů o přípravě na porod cvičení, přičemž se provádí pravidelně jednou týdně, a to až do posledního stadia těhotenství. Procvičují se končetiny, ale také důležité oblasti jako páteř či kříže, přičemž v zájmu co nejsnazšího průběhu porodu je třeba pravidelné fyzické procvičení břišních svalů a svalstva pánevního dna. Tyto oblasti ženského těla jsou totiž během porodu nejvíce zatíženy.
Součástí cvičení jsou rozličné techniky dýchání, které v jednotlivých etapách porodu pomáhají ženě zmírnit vliv kontrakcí. V intervalu mezi 8. až 9. měsícem těhotenství se do fyzické přípravy zařazuje i nácvik tzv. gynekologické polohy, přičemž se během procvičování lektoři zaměřují na úkony potřebné pro bezpečný příchod dítěte na svět. Sem patří nejen tlačení ze všech sil směrem do konečníku, ale také požadovaná technika dýchání ke zvládnutí kombinace bolestí a tlačení.
Instinkt hnízdění jako součást předporodních příprav
Nehledě na předporodní kurzy se předporodní příprava odehrává i v domácím prostředí. Projevuje se přibližně po 30. týdnu těhotenství, kdy nastupuje jakýsi mateřský instinkt zvaný „hnízdění“. V tomto období žena pociťuje zodpovědnost za prostředí, do kterého přinese děťátko z porodnice, což vede k úklidu příbytku, malování pokojů, ale i nákupu a organizování dětského oblečení, plenek a jiné výbavy pro miminka. Úplný seznam věcí, které je třeba mít na pořádku před příchodem děťátka poskytují i na samotných předporodních kurzech.
Hnízdění je naprosto běžnou a přirozenou součástí těhotenství a přípravy na porod. Rodiče se tímto způsobem snaží dopřát děťátku prostředí, ve kterém se bude cítit pohodlně a bezpečně. Syndrom hnízdění a jeho výsledky mají pozitivní vliv na mentální pohodu matky, která má díky předčasné přípravě k dispozici příjemné místo vytvořené podle vlastních představ, kde může v klidu děťátko kojit, uspat, vykoupat, přebalit a obléknout.
Předporodní příprava – zkušenosti
Diskusní fóra nabízejí náhled do zkušeností s předporodní přípravou, přičemž nejvíce rozebíraným „strašákem“ je rozhodně natržení hráze. Zatímco některé více než pět týdnů praktikovaly masáž hráze a využívaly tzv. aniball, což je balónek snižující riziko natržení hráze během porodu, jiné pili rozličné čaje a jedli lněná semínka. Všechny diskutující ženy se shodly v tom, že bez ohledu na tento aspekt předporodní přípravy nikdy neexistuje 100procentní jistota, že k přetržení nebo případnému nastřihnutí nedojde .
Ozřejmili však, že tento strašidelně znějící efekt porodu a ani jeho následné sešívání nejsou tak strašné jako prvotní vyznívají. Několik také zdůraznilo důležitost psychické pohody, pro kterou je nejpodstatnější předporodní naladění v podobě „zvládnu to“ a „vše půjde tak jak má“. Dokud totiž není ve špičkovém stavu vaše mentalita ani vaše tělo nemusí během porodu spolupracovat podle vašich představ.
Zdroj: Modrykonik
Nejčastější otázky – FAQ
Chcete o předporodní přípravě a kurzech psychofyzické přípravy na porod vědět víc? V komentářích pod článkem nám můžete položit otázky, které vás zajímají. Budeme se snažit odpovědět co nejdříve.
Jakou instituci zvolit pro nejlepší předporodní přípravu?
Proč je důležitá účast partnera na předporodních kurzech?
Nabízejí předporodní kurzy v porodnicích širší přehled o tom, co mě během porodu čeká?
Kdo má na starosti vedení předporodních kurzů?
Co si mám sbalit do tašky do porodnice?
Pridať komentár