Průjem v těhotenství

Průjem v těhotenství v 1., 2. a 3. trimestru? Zelená může být infekční

Těhotenství je sice mnohokrát prezentováno jako jedno z nejkrásnějších období života ženy, ale jaksi se zapomíná na jednotlivé, ne zrovna nejpříjemnější symptomy, které dostávají ženy v těhotenském balíčku. Průjem v těhotenství je jedním z obvyklých projevů hormonálních změn dějících se v ženském těle. Změnu zbarvení, konzistence a pravidelnosti stolice však mohou zapříčinit i jiné fyziologické či dokonce psychické faktory.

Publikováno: 19.12.2023
Aktualizované: 19.12.2023
Obsah článku:

Co značí průjem v těhotenství, za jakých fyziologických okolností se mění zbarvení řídké stolice, což lze očekávat od tohoto těhotenského symptomu v průběhu jednotlivých stádií těhotenství jsme pro vás shrnuli v následujících odstavcích našeho článku.

Příčiny průjmu v těhotenství

Během těhotenství si žena prochází mnoha změnami způsobenými hormony, na které si tělo musí postupně zvyknout. K velkým a častým změnám dochází v rámci trávicího traktu, což se může projevovat průjmem a zvracením. Tělo každé ženy je jiné, a proto mohou být u některých těhotných žen tyto symptomy výraznější než u jiných. Průjem v těhotenství však může být způsoben nejen kolísavou hladinou hormonů, ale i změnami v chutích žen. Ne všechno, na co má těhotná žena aktuálně chuť, prospívá peristaltice, resp. trávení.

Další příčinou, ve které může průjem v těhotenství pramenit, je stres. Lidé zažívající nadměrné množství stresu zvyknou mít problémy s trávením, přičemž ani u těhotných žen tomu není jinak. Nadměrný stres z nejistoty v období těhotenství, nejčastěji ve fázi blížícího se porodu, může velmi snadno a rychle vyvolat průjem.

Ženské tělo je v době těhotenství nadměrně citlivé, což vede k fyziologickým symptomům jako je průjem. Pokud totiž k nadměrné zátěži organismu v těhotenství přidáte nevhodnou kombinaci jídel, stravu s nadměrným množstvím vláknin či otravu způsobenou rozličnými potravinami, pravděpodobně vás čekají krušné chvíle strávené ve společnosti toalety.

Samozřejmě, průjem mohou způsobovat i infekční a zánětlivá onemocnění soustředěná ve střevech, které se nejčastěji projeví zeleným průjmem. V tomto případě je vhodné navštívit lékaře, který vám nastaví optimální léčebný postup v závislosti na vašem stádiu těhotenství a jiných faktorech ovlivňujících léčbu střevních onemocnění v době těhotenství.

Příčiny průjmu v těhotenství

Co značí průjem v jednotlivých trimestrech těhotenství?

Jak jsme již výše zmínili, průjmy patří mezi běžně těhotenské symptomy, se kterými se musí popasovat nejedna žena. Průjem v 1. trimestru těhotenství je příznačný svou mírností, přičemž není doprovázen žádnými extrémními příznaky. Způsobován je často prvotními změnami v chutích těhotné ženy vlivem hormonů a obvykle přichází v kombinaci s typickými ranními nevolnostmi.

V případě průjmu ve 2. trimestru těhotenství jde také o přirozenou reakci organismu na fyziologické a mentální změny v životě těhotné ženy. Je však třeba poznamenat, že průjem v těhotenství během 3. trimestru může mít různá odůvodnění. Zatímco ve většině případů jde od 34. týdne těhotenství o mírné průjmové stavy, které slouží jako pročištění organismu před blížícím se porodem, ve výjimečných situacích může u některých žen docházet i k intenzivnímu průjmu ohrožujícímu samotný plod.

Léčba řídké stolice v těhotenství

V momentě, kdy u člověka dojde ke spuštění průjmu, automaticky se jej snaží co nejdříve zbavit, a to nejčastěji prostřednictvím léků. Léky jsou v době těhotenství velmi citlivou záležitostí, jelikož mnohé z nich nejsou pro těhotné ženy vzhledem ke zdraví plodu doporučeny. Existují však léky, které v těhotenství doporučují lékaři doslova na všechno.

Takovým medikamentem je i magnézium, které patří mezi nejzaužívanější všeléky pro těhotné ženy. Nicméně je třeba si uvědomit, že průjem v těhotenství může být i z magnézia. Jelikož jde o výživový doplněk, těhotné ženy jej užívají ve vyšších dávkách, což může vést k vedlejším účinkům právě v podobě průjmu.

Základní formou léčby průjmu v těhotenství je vysazení jídel bohatých na tuk a vlákninu. Rozhodně se nedoporučuje držet hladovku. Jednak problémy s řídkou stolicí nevyřeší a jednak může zapříčinit vážnější komplikace, které v těhotenství určitě nepotřebujete. Co se týče stravy, kterou byste měli na nějaký čas z jídelníčku vynechat, jsou to zejména smažená a mastná jídla, ale také pikantní, uzené a kořeněné pokrmy.

Ideální je, pokud dokážete identifikovat konkrétní potravinu, která způsobuje váš průjem. V případě těhotných žen jsou to nejčastější mléčné produkty, sladkosti či pochutiny na bázi cukrů a sacharidů. Během průjmových stavů se více vyplatí do jídelníčku zařadit jídla v kombinaci s vařenou rýží či bramborami, ale také suchary, piškoty, banány, případně kuřecí a zeleninové vývary.

Z hlediska tekutin byste svůj citlivý trávicí trakt v době průjmu neměli dráždit kávou a čaji na bázi kofeinu. Je velmi podstatné, abyste svému organismu dopřáli dostatečný přísun tekutin, o které během průjmu v těhotenství přicházíte. Pod tekutinami samozřejmě myslíme vodu nebo minerální vody s obsahem sodíku a draslíku, které na rozdíl od slazených a bublinkových nápojů organismus neodvodňují. Pokud průjem způsobuje stres, je nutné do svého každodenního rozvrhu zařadit jakési relaxační činnosti, jako těhotenská jóga, dechová cvičení k eliminaci stresu či procházky v přírodě.

Léčba řídké stolice v těhotenství

Prevence průjmu v těhotenství

Pokud patříte k lidem, kteří průjem mentálně nezvládají, preventivně můžete do svého života zavést jistá opatření, díky kterým se průjmu vyhnete velkým obloukem. Omezení škodlivých jídel funguje jako nejlepší prevence. Z jídelníčku byste měli eliminovat zejména mastné a smažené pokrmy, ale také kořeněné, uzené a štiplavé druhy jídel. V letním období je pro těhotné ženy vhodné stranit se mléčných produktů a zmrzliny.

Preventivně můžete také posílit svou imunitu, a to prostřednictvím probiotik přítomných ve výživových doplňcích či speciálních mléčných výrobcích. Pokud máte náběh na průjem vlivem stresových situací, doporučujeme faktory způsobující nadměrný stres a nervozitu v co největší míře eliminovat.

Kdy navštívit lékaře v případě těhotenského průjmu?

Když člověk slyší slovo průjem, většinou mávne rukou, ale čím déle průjmové stavy přetrvávají, tím více je tělo dehydratováno. Během problémů s řídkou stolicí totiž dochází k nadměrnému vylučování vody z organismu, což může vést k rizikovým situacím vyžadujícím lékařskou péči.

Dehydratace těla je vážná komplikace i v případě běžného člověka, nemluvě o těhotných ženách. Je proto velmi podstatné kromě zbarvení a konzistence stolice sledovat i jiné doprovodné příznaky, které by mohly naznačovat vážnost situace. Mezi ně patří teploty až horečky, bolesti břicha, dlouhodobé trvání hračky, ale také studený pot či zvracení. Pokud tedy takové symptomy zpozorujete, navštivte svého obvodního lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu průjmu během těhotenství.

V extrémně závažných situacích, kdy jinak zbarvený, resp. zelený či žlutý průjem v těhotenství provázejí symptomy, jako intenzivní křeče v břiše, malátnost, poševní sekret či stopy po hlenových nebo krvavých výtocích, je velmi často nutná hospitalizace a zavedení infuzí. Jakékoliv výše zmíněné příznaky, které mohou naznačovat, že se jedná o infekční průjem dlouhodobého charakteru, je třeba okamžitě oznámit lékaři. Takový stav může totiž vést k potratu.

Kdy navštívit lékaře v případě těhotenského průjmu?

Průjem v těhotenství – zkušenosti

Portál Modrý koník nezklamal ani ve věci problémů s průjmem v těhotenství. Diskutující maminky si v rámci diskusních fór posouvaly zejména „babské“ tipy a ověřené domácí metody pro léčbu průjmu, přičemž nejčastěji se objevovaly rady související s dietami, případně léky vhodnými pro těhotné ženy. Nejzaužívanější forma léčení průjmu v těhotenství je podle diskusního fóra kombinace černého neslazeného čaje a sucharů, případně piškotů, ale také banánů a hořké čokolády.

Většinou jde tedy o typické potraviny, které používají k léčbě průjmu i běžné, a tedy netěhotné ženy. Mezi volně dostupnými léčivými přípravky byla nejvíce uváděna Smecta a živočišné uhlí. Pokud však trpíte infekčním průjmem dlouhodobého charakteru s doprovodnými příznaky, maminky doporučují vyhledat lékaře, který vám poradí nejvhodnější formu léčby.

Průjem v těhotenství – diskuse Modrykonik

Průjem v těhotenství – zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás i jiné informace v souvislosti s průjmem v těhotenství a jeho příčinami? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem.

Ženy mohou proti průjmu v těhotenství bojovat pomocí známých léků, mezi které patří Smecta či Imodium. Třeba si však důsledně přečíst doporučení na příbalových letácích. Zatímco Smecta je v těhotenství uživatelná bez omezení, Imodium mohou těhotné ženy brát jen krátkodobě. Pokud vás zatěžují průjmy v kombinaci s břišními křečemi, krátkodobě můžete užívat Buscopan. V těhotenství se však nedoporučuje Endiex a Endiaron. Tyto léky je třeba konzultovat s lékařem, který odborně zváží, zda benefity léčiv převažují nad potenciálními riziky. V případě jakékoli nejistoty je lepší kontaktovat svého lékaře.

Tak jak v případě netěhotných lidí, tak i u žen v těhotenství platí, že by vás měl průjem projít během dvou dnů. Pokud ani po dvou dnech nepřestáváte pociťovat příznaky průjmu a řídká stolice neustává, doporučuje se návštěva lékaře.

Za běžných okolností ne, ale existují konkrétní příznaky, které mohou naznačovat, že půjde o jinou infekci značící jisté riziko pro plod. Mezi ně patří zejména křeče v podbřiší připomínající kontrakce, změnu zbarvení či konzistence poševního výtoku, ale také nepřirozené pohyby děťátka v bříšku. V době intenzivního průjmu se mohou tyto příznaky objevit během velmi krátké doby, a proto je velmi důležité takovou situaci ihned řešit prostřednictvím vyhledání lékařské pomoci.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91%)