Růstový spurt u dětí v 6. týdnu, ale i 3. měsíci. Jak dlouho trvá?
Zatímco těhotenství je pro ženu únavným obdobím z hlediska postupného vývoje děťátka v jejím vlastním těle, rychlý růst miminek po narození může být také vyčerpávající, a to zejména z aspektu neustálého kupování nových kousků oblečení, ale také pro velký hlad, projevy nespokojenosti a nepravidelný spánkový režim samotného děťátka. Tato období v životě dítěte se nazývají růstový spurt.
Co je vůbec růstový spurt, kdy jej lze očekávat, jak se růstový spurt projevuje a jaké změny je třeba v období růstového spurtu zavést do každodenního rozvrhu si zodpovíme v následujících odstavcích našeho článku.
Co je to růstový spurt?
Růstový spurt u dětí je období, ve kterém dochází k náhlému nárůstu miminka o několik centimetrů, a to během velmi krátké doby, zpravidla několika dní. Zajímavostí, která stojí za zmínku, je fakt, že zatímco děti ve stádiu školní povinnosti povedou průměrně o 5 centimetrů během jednoho roku, miminka v časovém intervalu od narození po dosažení prvního roku života vyrostou přibližně o 25 centimetrů, což je obrovským skokem pro svalstvo, kosti, ale i samotný nervový systém dítěte. Takových růstových výkyvů je v životě člověka hned několik, přičemž symptomy jsou ve většině případů totožné.
Rozvrh růstového spurtu – růstový spurt v 6. týdnu, i ve 3. měsíci
Přestože i v tomto případě jde o velmi individuální aspekt vývoje dítěte, existuje několik typických období, kdy u dětí dochází k růstovému spurtu. Za první takovou etapu lze označit první dny po obvyklém odchodu z nemocnice po narození dítěte, a to 7. až 10. den. K dalšímu radikálnímu růstu většinou dochází ve 2. až 3. týdnu po příchodu miminka na svět. Nejčastěji se však hovoří o růstovém spurtu v 6. týdnu, přičemž velmi zřetelné změny lze na stavbě těla děťátka zpozorovat i po růstovém spurtu, který nastává ve 3. měsíci života.
Další takové etapy náhlého růstu dítěte se mohou odehrát i ve 4., 6. a 9. měsíci jejich života, přičemž podobné růstové intervaly přicházejí i v následujících stádiích života po dosažení prvního roku života, a to až do dospělosti.
Jak dlouho trvá růstový spurt?
Ve většině případů toto hektické období odezní do několika dní, do dvou až tří, ačkoli někdy může docházet k týdenním a delším růstovým spurtům. I tento aspekt dětského vývoje je velmi individuální, a proto se může stát, že zatímco u některých dětí sotva postřehnete nějaké změny, které by signalizovaly nástup období růstového spurtu, u jiných se tato růstová etapa nese ve znamení bouřlivých emocí.
Projevy růstového spurtu u dětí
Pokud je vaše miminko neustále nespokojené a hladové, přičemž jeho spánkový režim nabývá jistou nepravidelnost v podobě nedostatečného nebo přehnaného množství spánku, pravděpodobně se ocitáte v období růstového spurtu. Neklidnost souvisí zejména s napínáním svalů při rychlém růstu, což vyžaduje velmi trpělivý a něžný přístup ze strany rodičů. Miminka se v této době cítí nekomfortně, což se odráží na jejich chování a náladě.
Období růstového spurtu dítěte také převrátí celý jeho stravovací režim, na který jste jej postupně navykli. Znamená to, že děti v tomto období potřebují větší přísun energie formou stravy, protože růstový spurt ve velké míře ovlivňuje rychlost metabolismu. Změna však zasahuje i spánkový režim, který je během růstového spurtu velmi nepravidelný. Někdy děťátko více spí, zatímco jindy se mnohem častěji budí. Je velmi důležité, abyste se jako rodič vyzbrojili velkou zásobou trpělivosti, protože převrácený spánkový režim miminka přímo ovlivňuje i ten rodičovský.
Praktické rady pro zvládnutí růstového spurtu u dětí
Nejdůležitějším faktorem v jakémkoli období života dítěte je trpělivost. Jasně, snadno se to řekne, ale bez trpělivosti se daleko nedostanete. Negativní pocity totiž jednak ovlivňují vaše zdraví, ale umí je vycítit dokonce i vaše miminko, které pak často vykazuje znaky neklidu a nepohodlí. Pro matky je vhodné v období růstového spurtu jejich kojenců zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a potřebné minerály. I takto totiž svému děťátku zajišťují prospěšné živiny.
V době, kdy dochází k náhlému růstu dítěte během krátkého časového intervalu, má miminko větší apetit, čemuž se v některých případech obtížněji přizpůsobuje tělo matky. Během růstového spurtu je dobré krmit dítě vždy, když se u něj začnou projevovat náznaky hladu. Na takovou náhlou změnu v kojení nemusí být připraveny prsy, a proto je vhodné je mezi jednotlivými kojení stimulovat odsávačkou, aby se rychleji přizpůsobily novému kojeneckému režimu. Produkce mateřského mléka se většinou adaptuje potřebám kojence během dvou až tří dnů.
Růstový spurt a umělé mléko
Často se stává, že matky znervózní z důvodu nedostatečné produkce mléka, které dítě jako kdyby nonstop požadovalo. Kojení lze podpořit i dodržováním pitného režimu, přičemž do svého jídelníčku se vyplatí zařadit čaje na podporu tvorby mateřského mléka. Miminka se svým vlastním způsobem také podílejí na zvýšení produkce mateřského mléka. Během růstového spurtu vyžadují častější kojení i z toho důvodu, že jen tak dokážou stimulovat vyšší produkci své oblíbené a většinou jediné stravy, která jim během tohoto několikadenního období pomáhá v dodávání energie a potřebných živin.
Některé matky mají tendenci ihned se přeorientovat na umělou výživu, kterou chtějí děťátku pomoci k dosažení naprosté sytosti. Růstový spurt umělé mléko nutně nevyžaduje, protože přísunem jiného typu stravy koneckonců snižujete pravděpodobnost, že se zvýší produkce mateřského mléka na požadované denní množství. Pokud však jde o nekojené děti, a tedy o ty přijímající živiny výhradně prostřednictvím umělého mléka, v době růstového spurtu je třeba zvyšovat dávku velmi opatrně, aby nedošlo k nějakým negativním vlivům na trávicí soustavu miminka.
Růstový spurt u dětí – zkušenosti
I v souvislosti s růstovým spurtem a tvorbou mateřského mléka je možné na známém portálu Modrý koník nalézt několik diskusních fór. Maminky se ptají na zvýšení produkce mateřského mléka či diskutují o rozdílech mezi jednotlivými případy tohoto vývojového procesu. Tvorbu většího množství mateřského mléka můžete zvýšit odsáváním mléka mezi jednotlivými kojení, užíváním čajů a homeopatik, ale i častějšího střídání prsů během jednoho krmení. Jak diskutující maminky uvedly, k růstovému spurtu u dítěte došlo v různých obdobích. V 6. týdnu, po 6. měsíci, v 7. týdnu a následně ve 12. týdnu. Platí tedy individuálnost každého případu, takže není třeba se strachovat, pokud k růstovému spurtu u vašeho děťátka nedošlo podle tabulek zveřejněných na internetu či v různých knižních publikacích. Diskutující se shodli v jedné podstatné věci. Je podle nich velmi důležité, aby se během období růstového spurtu maminky nevzdávaly a vydržely i tuto periodu s trpělivostí a bez zbytečné nervozity.
Zdroj: Modrykonik
Nejčastější otázky – FAQ
Zajímají vás i další informace o růstovém spurtu u dětí a s ním souvisejícím zvýšením produkce mateřského mléka? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit na ně odpovědět co nejdříve.
Mé miminko má zvýšenou teplotu, vyrážky a průjmy. Jsou i toto projevy růstového spurtu?
Co dělat, když mě pro zvýšenou frekvenci kojení během růstového spurtu bolí prsy?
Mám přejít na umělou výživu, pokud nemám dost mléka pro miminko v růstovém spurtu?
Pridať komentár