
Uhnízdění vajíčka – bolest v podbřišku, krev, výtok a jiné příznaky
Pokud spolu s partnerem patříte k těm párům, jejichž snahou je přinést na tento svět potomka, pak vás bude zaručeně zajímat, co vlastně uhnízdění vajíčka znamená. Často si prvorodiče pletou tento pojem se samotným oplodněním vajíčka. Ve skutečnosti je však uhnízdění vajíčka do dělohy proces, který definitivně rozhodne o tom, zda bylo oplodnění vajíčka úspěšné. Pokud chcete vědět, jestli je možné cítit oplodnění nebo jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka v děloze, dočtete se to v následujícím článku.
Vysvětlení celého procesu uhnízdění vajíčka je samo o sobě komplikované a aby mu bylo možné porozumět, je důležité vědět, co mu předchází. Důležité je samotné oplodnění vajíčka ženy spermií muže. To však automaticky neznamená, že žena otěhotní, k tomu je ještě zapotřebí úspěšné uhnízdění vajíčka v děloze (nidace). Celý proces má své zákonitosti i specifika, která může budoucí maminka zpozorovat a je dobré je znát. Pro ženu je důležité vždy pozorně sledovat signály vlastního těla, protože i díky tomu může mít kýžený výsledek, otěhotnění, vyšší předpoklad úspěchu.
Oplodnění vajíčka a ideální čas cyklu – ovulace
Samotný proces uhnízdění vajíčka v děloze začíná až poté, co je vajíčko ženy úspěšně oplodněno spermií muže. K oplodnění dochází v jistou dobu po pohlavním styku. V této fázi dochází ke splynutí mužské a ženské pohlavní buňky a nastává zde výměna genetického materiálu. K tomuto procesu dochází ideálně během folikulární fáze menstruačního cyklu, kdy žena ovuluje. Vajíčko je obaleno tzn. folikulem, který se v průběhu cyklu zvětšuje i spolu s vajíčkem a produkuje se tekutina – Graafův folikul. Po dozrání, přibližně 14. den cyklu se folikul rozpadne (mění se na žluté tělísko) a dominantní vajíčko se uvolní. U ženy dochází ke zmíněnému stavu ovulace.
Dominantní vajíčko putuje přes vejcovod do dělohy a během této cesty trvající zhruba 12 až 24 hodin je důležité, aby se setkalo s dominantní spermií, která pronikne skrz obal vajíčka. Podaří se to jen nejrychlejší a nejvitálnější spermii. Životnost spermií je přibližně 48 až 72 hodin, což znamená, že oplodnění může být úspěšné i v případě, že k uvolnění ejakulátu došlo 2 či 3 dny před ovulací. Pokud se tak stane, oplodněné vajíčko putuje dále do dělohy.
Ideální čas pro oplodnění, resp. pokoušení se o otěhotnění je zhruba v polovině aktuálního menstruačního cyklu ženy. Závisí však na pravidelnosti cyklu ženy a jeho délce. Především u mladých žen může být délka cyklu méně pravidelná, proto se může lišit i doba ovulace. V rámci řádného 28denního menstruačního cyklu dochází právě zhruba kolem 14. dne k ovulaci, což jsou v rámci cyklu nejplodnější dny. To, kdy má žena plodné dny (ovulaci), lze zjistit za pomoci ovulačních testů, které lze koupit v lékárně. Nejlepší je statisticky realizovat pohlavní styk 3 dny před ovulací nebo 24 hodin po ní. Ovulace je často doprovázena bolestmi v podbřišku či hlenovitým výtokem. Jedním z příznaků je zvýšené sexuální libido, což je však velmi individuální u každé ženy.
Mohu cítit oplodnění?
Samotné oplodnění vajíčka, tedy okamžik, kdy se úspěšně setká dominantní mužská spermie a ženské vajíčko, není cítit. Celý proces se odehrává ve vejcovodu a děloze, důležité je, aby se ženské vajíčko setkalo s mužskou spermií a došlo k jejich úspěšnému splynutí. O typických příznacích, které může žena pociťovat, lze hovořit až ve spojitosti s uhnízďováním vajíčka do dělohy.
Uhnízdění vajíčka v děloze – trvání a proces
Uhnízdění vajíčka v děloze je pro otěhotnění klíčové, proto samotné splynutí vajíčka a spermie nemusí znamenat automaticky úspěch. Hormony, gestageny (progesteron), se v luteální fázi cyklu postarají o to, aby byla výstelka dělohy hostinná pro oplodněné vajíčko, díky čemuž je zde předpoklad pro úspěšné uhnízdění. A jak dlouho trvá uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze?
- Po spojení vajíčka a spermie dochází ke vzniku buňky, která se nazývá zygota. Je nositelem genů a putuje směrem do dělohy. V této fázi migrace oplodněného vajíčka je důležité, aby neuvízlo. Hrozí totiž mimoděložní těhotenství, které většinou končí odumřením plodu, ale zároveň je rizikem i pro ženu samotnou (krvácení do břišní dutiny, prasknutí vejcovodu, vznik zánětu).
- Po přibližně 20 až 30 hodinách dochází k miotickému dělení buněk v zygotě, přičemž zůstává zachován počet chromozomů (23 od otce a 23 od matky). Dělením vzniká blastomera. Oplodněné vajíčko se nyní skládá z 8 buněk.
- V další fázi migrace se dostává vajíčko k děloze a dalším dělením se vajíčko rozdělí až na 16 buněk. V této fázi se zvykne označovat jako morula.
- Dalším dělením se z vajíčka odděluje trofoblast (obal), ze kterého se vytváří placenta, jejímž účelem je následné vyživování plodu během těhotenství. Ve vajíčku (morule) se vytváří duté jádro, které se nazývá blastula. V tomto stadiu se již oplodněné vajíčko nachází v děloze a postupně se mění na blastocystu, které má oddělenou vnější a vnitřní hmotu.
- Trofoblast následně působí enzymaticky na povrch dělohy a začíná uhnízďování vajíčka (nidace).
- Blastocysta postupně srůstá s dělohu (implantuje se), aby mohlo být embryo řádně vyživováno. Přibližně 7 dní po oplodnění se blastocysta uhnízdí v děloze a postupně přichází do kontaktu s mateřskou krví.
- Začíná se zároveň produkovat hCG hormon, jehož zvýšená produkce je jasným signálem, že oplodněné vajíčko se uhnízdilo v děloze. Celý tento proces trvá přibližně 13 dní, než lze hovořit o stabilním uhnízdění.
- Pokud proběhlo uhnízdění vajíčka úspěšně, těhotenský test zaznamená v této fázi zvýšenou hladinu hCG hormonu, jehož hladina se v počátcích těhotenství výrazně zvyšuje.
Jednou z možností reprodukce je také umělé oplodnění. Uhnízdění vajíčka po umělém oplodnění probíhá jinak, a to vzhledem k samotnému způsobu oplodnění, kde se provádí odběr vajíček a odběr spermií, kterými se vajíčko v laboratorních podmínkách kontrolovaně oplodňuje. Následně je embryo pozorováno v laboratoři po dobu 2 až 5 dnů. Potom se embryo vkládá přímo do dělohy (embryotransfer).
Jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka v děloze?
Celý složitý proces uhnízdění ženského vajíčka od okamžiku oplodnění trvá přibližně 6 až 7 dní, přičemž k definitivnímu uhnízdění dochází zhruba na 13. až 14. den po oplodnění (splynutí spermie a vajíčka), kdy je možné zpozorovat zvýšenou hladinu hCG hormonu a také další příznaky. Do doby, než se vajíčko uhnízdí v děloze stabilně, je třeba započítat 5 až 7 dní migrační fáze, následně zhruba 2 až 3 dny, kdy se nachází na děloze a další zhruba 3 dny, kdy dojde k definitivnímu implantování blastocysty do dělohy.
Uhnízdění vajíčka a příznaky
Mnohé ženy v procesu uhnízdění vajíčka měly odlišné pocity a pozorovaly na sobě různé příznaky. Je důležité říci, že žádné pocity uhnízdění vajíčka nejsou zárukou toho, že uhnízdění probíhá nebo proběhlo zaručeně úspěšně. Mnohé ženy si v rané fázi těhotenství nevšimnou některých příznaků, jiné naopak své tělo znají natolik, že přesně dokáží určit, že těhotenství je vysoce pravděpodobné. Tak tedy, jak zjistím, jestli se vajíčko uhnízdilo?
Uhnízdění vajíčka a bolest v podbřišku
Bolest v podbřišku je v případě uhnízdění velmi častým projevem, o kterém mluví mnoho žen. Mnohé z nich tento pocit vystraší, protože může být příznakem zdravotních komplikací. Bolest v podbřišku či křeče v podbřišku si mnohé ženy zaměňují s menstruačními bolestmi. Tento příznak tedy může i zaklamat, ale v porovnání s menstruačními křečemi je tato bolest spíše krátkodobá a nevrací se. Klidně může jít při uhnízďování vajíčka o bodavou, táhlou nebo brnivou bolest různé intenzity, která je však zpravidla jednorázová. Průvodním příznakem je také bolest v kříži při uhnízdění vajíčka.
Uhnízdění vajíčka – výtok a krev
Slabý výtok či špinění v rané fázi těhotenství je relativně časté. Při uhnízďování vajíčka dochází k tomu, že blastocysta narušuje mikrocévy dělohy a dochází k tzv. implantačnímu krvácení. To má světle červenou barvu. Ne tmavou jako během menstruace. K tomuto výtoku dochází zhruba 7 dní po ovulaci a často signalizuje, že došlo k oplodnění. Mnohé ženy si tento příznak často zaměňují s menstruací, přičemž může jít o jasnou indici, že došlo k uhnízdění vajíčka. Takové krvácení je slabší, kratší a méně intenzivní než když se jedná o klasický výtok během periody. Toto špinění za krátce přestává a trvá jen 1 až 2 dny. Pozor, pokud by bylo krvácení intenzivní, v prvním trimestru může jít o spontánní potrat nebo o vážné zánětlivé onemocnění.
Vyšší bazální teplota při uhnízdění
Takový obyčejný parametr, jako je tělesná teplota těla, vypovídá o tom, že ve vašem těle probíhá nebo proběhlo uhnízdění vajíčka. Bazální teplota se měří hned po probuzení, aniž byste vstali z postele kvůli toaletě, jídlu nebo tekutinám. Bazální teplotu musíte měřit ve stejnou dobu a za stejných podmínek. Po oplodnění začíná stoupat hladina progesteronu, vlivem čehož může kolísat tělesná teplota. Obvykle se tělesná teplota zvyšuje jen o 0,2 či 0,3 °C v porovnání s předchozím dnem. I to může být signál, že v těle ženy se něco odehrává. Celkově stoupne teplota až o 1 °C oproti běžné teplotě. Objevit se může postupně mírná horečka. Abyste dokázali na základě teploty dedukovat, zda se může jednat o proces uhnízdění vajíčka, je vhodné si teplotu měřit ještě pár dní před oplodněním.
Za další příznaky lze považovat citlivá prsa, pocit únavy, zácpu nebo průjem, bolesti hlavy nebo nevolnost či nechutenství. Tyto příznaky jsou z velké části signálem, že uhnízdění již bylo úspěšné.
Co pomáhá k uhnízdění vajíčka?
Existují vitamíny pro uhnízdění vajíčka? Jak dopomoci k úspěšnému uhnízdění vajíčka v děloze? Častým argumentem, proč se otěhotnět nedaří je samozřejmě věk. Přirozeně, věk schopnost otěhotnět ovlivňuje u obou partnerů (statisticky více u žen), ale stejně tak ani mladým se nemusí podařit zplodit potomka rychle. Důvodů může být více. Na uhnízdění vajíčka však obecně pomáhá, pokud si žena sleduje plodné dny během svého cyklu. Správné načasování je polovina úspěchu. Chcete-li vědět, kdy máte ovulaci, zakupte si ovulační testy.
Dbejte o to, aby byl váš menstruační cyklus pravidelný. Několikatýdenní odchylky nejsou prospěšné a zároveň mohou předznamenávat vážnější zdravotní problémy. V neposlední řadě, celkové zdraví a kondice jsou klíčové. A to v případě ženy i muže. Důvodů, proč se oplodnění nedaří, je velké množství, stejně jako se nedaří vajíčku uhnízdit v děloze. Prevence v podobě příjmu vitamínů pro těhotné, které nepřímo napomáhají i při uhnízdění vajíčka jsou tedy rozhodně vhodnou volbou. Nezapomínejte na vitamíny C, B12, B9 – kyselinu listovou, minerály, jako hořčík, vápník nebo železo.
Uhnízdění vajíčka – zkušenosti
Ženy v diskusích popisují uhnízdění vajíčka jako tupé píchání v jednom bodě. Často takovou bolest spojují i s cystami, proto by se měla žena v první řadě ujistit, zda takový problém nemá. Několik maminek psalo, že uhnízdění necítili vůbec nebo se shodovalo s příznaky menstruace. Z toho jasně vyplývá, že je to individuální a některé ženy uhnízdění mohou cítit, některé ne. Je třeba si určitě všímat několika příznaků a ujistit se těhotenským testem.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Zajímá vás proces uhnízdění vajíčka v děloze? Chtěli byste vědět, co pomáhá k uhnízdění vajíčka? Proč se objevuje bolest v podbřišku nebo krev? Věříme, že náš článek vám na vaše otázky odpoví. V případě, že máte dodatečné dotazy, rádi vám je zodpovíme. Pokud máte vlastní zkušenosti s těmito procesy v těhotenství, budeme rádi za vaše postřehy a názory, kterými můžete přispět do diskuse. Můžete tak poradit ostatním čtenářkám, které tato problematika zajímá.
Kolik trvá uhnízdění vajíčka v děloze?
Kolik trvají bolesti po uhnízdění?
Mohu cítit oplodnění?
Kolik dní po styku lze zjistit těhotenství?
Kdy se uhnízďuje vajíčko v děloze?
Je možné otěhotnět během menstruace?
Pridať komentár