Úplně první příznaky těhotenství

Úplně první příznaky těhotenství – výtok, bolest křížů, průjem, časté močení, nevolnost. Kdy se objeví?

Jak zjistím, že jsem těhotná v prvním týdnu? Jaké jsou prvotní příznaky těhotenství? Ukáže těhotenský test správný výsledek již pár dní po potenciálním oplodnění? To jsou otázky, které v průběhu svého života vysloví nejedna žena. Časy, kdy ženské pokolení čerpalo informace k této problematice z různých fyzických publikací, dávno pominuly. Přišla řada na internet, aby poskytl co nejspolehlivější odpovědi na otázky, které se týkají velké části světové populace.

Publikováno: 20.11.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Jaké jsou první příznaky těhotenství po oplodnění, ale také to, co je způsobuje, jsme pro vás shrnuli v následujících odstavcích. Dozvíte se však i to, jaký je rozdíl ve zjišťování potenciálního raného těhotenství prostřednictvím těhotenského testu a prohlídky u gynekologa.

První příznaky těhotenství po oplodnění

Běžně známé příznaky těhotenství jsou ve své podstatě reakcí ženského těla na změny, které se v něm v té době dějí. Tělo tak dává ženě na vědomí, že došlo k jakési změně, jejíž příčinu je třeba co nejdříve najít. Někdy mohou být tyto signály těla matoucí a obtížně rozeznatelné od primárních příznaků před menstruací (hormonální výkyvy, únava, bolesti v podbřišku atd.).

Kdy se objevují primární symptomy? První příznaky těhotenství se někdy projeví již po týdnu od oplodnění vajíčka, nicméně většinou to je po půl měsíci od úspěšné ovulace. To je přibližně v době, kdy by podle původního scénáře měla znovu nastat menstruace. Ačkoli ne vždy tomu tak musí být. Ještě před prvním pozitivním testem se mohou projevit příznaky, které jsou sice výjimečné, ale přece se dějí. Souvisí zejména s nadměrnou produkcí hormonů a změnami, kterými se organismus přizpůsobuje tvorbě nového života.

Úplně první příznaky těhotenství

Individuálnost příznaků raného těhotenství

Je běžně známo, že každý organismus je jiný, což ani v případě příznaků raného těhotenství není výjimkou. U každé ženy mohou být projevy úspěšného oplodnění jiné. Dokonce je naprosto přirozené, že jsou počáteční symptomy u téže ženy individuální pro každé její těhotenství. Může se totiž stát, že při prvním dítěti má žena závratě, zatímco při druhém těhotenství převažuje zvracení a nevolnost.

Individuální je také intenzita, kterou jednotlivé symptomy u různých žen nabírají, ale i doba, po kterou se ten který primární těhotenský příznak stane nedílnou součástí ženského života. Mezi úplně první projevy těhotenství patří nadýmání, které se může objevit okamžitě po početí, ale to je v mnoha případech velmi obtížné ihned spojovat s možným otěhotněním. Během jednoho až dvou týdnů se však objevuje stále více a více podezřelých symptomů, jako citlivost prsou, bolest břicha a únava, přičemž o něco později, čili někdy v polovině prvního trimestru, nastupuje i tradiční, velmi známá ranní nevolnost.

První příznaky těhotenství – zvracení, časté močení, citlivá prsa

Nevolnost, zvracení a průjem v těhotenství

Nepříjemný pocit v žaludku a nevolnost patří k nejranějším příznakům těhotenství, ale nemusí tomu tak být v případě každé ženy, i když je to mnohdy v médiích takovým způsobem předestřeno. Nevolnost není vždy stoprocentním důkazem, že je žena těhotná, přičemž také nemusí být takový projev trávicí soustavy úplně prvním příznakem těhotenství. Pravdou však je, že tímto těhotenským symptomem, jakkoli brzy či pozdě nastane, trpí 60 až 80 % žen.

Některé ženy nechuť k jídlu a časté zvracení provází v průběhu celého prvního trimestru. Jiné si nevšimnou žádnou změnu, a tedy o těhotenství vůbec nevědí, dokud nenastanou první viditelné změny na jejich těle. Nevolnost však koneckonců patří k začátku těhotenství, přičemž po prvních třech měsících ustupuje jiným příznakům těla těhotné ženy. Zatímco u většiny žen je nevolnost a zvracení součástí těhotenství v šestém až osmém týdnu, u jiných dochází k těmto časným příznakům těhotenství již v prvních dnech po početí.

Nevolnost se projevuje obvykle ráno, avšak v některých případech k ní může docházet na konci dne. Nejhorší je, pokud nevolnost a zvracení těží ženu v průběhu celého dne. K takové extrémní situaci dochází vlivem rozličných pachů a jiných vnějších faktorů, které doslova dráždí trávicí systém těhotné ženy.

Těhotenská nevolnost má ovšem své vysvětlení, které spočívá v neustálých změnách v trávicím traktu, kde dochází ke zpomalení trávení vlivem zvýšené hladiny progesteronu, což přirozeně zpomaluje vyprazdňování žaludku. Tím pádem žena nabývá pocitu plnosti, což mnohdy vede ke zmiňované nevolnosti. Příčinu však lze hledat i v produkci hormonu hCG – lidského choriového gonadotropinu, který se nachází v krvi a moči ženy výhradně v době těhotenství.

Aby došlo ke snížení nevolnosti, je třeba pravidelně konzumovat menší množství jídla, aby byl žaludek vždy plný. Pokud je pravidelný příjem plnohodnotné stravy znemožněn konstantním zvracením, je lepší navštívit lékaře, resp. nemocnici, kde se těhotné ženě zajistí přísun potřebných živin prostřednictvím infuze. Úporné, a tedy frekventované a neustupující zvracení může totiž vést k ohrožení samotného plodu, což je nutno ihned řešit.

Nevolnost v těhotenství

Zácpa či nadýmání jako primární symptomy těhotenství

Jedním z velmi časných příznaků těhotenství je nadýmání. Dochází k němu zhruba několik dní po početí. Tento symptom mnoho žen připisuje běžným trávicím obtížím. No to jen v případě, že takovými problémy zvykne často trpět. Během těhotenství tento nepříjemný jev zapříčiňuje zpomalené trávení vlivem zvýšené produkce progesteronu, ale také uvolnění hladkých svalů či snížení peristaltických pohybů střev.

Všechny vyjmenované příčiny způsobují zpomalení vyprazdňování žaludku, čehož důsledkem je nafouklé břicho v prvních týdnech těhotenství, ale i častá zácpa. K překonání dlouhodobých potíží takového charakteru zabírá pravidelné cvičení, příjem množství tekutin a potravin s vysokým obsahem vlákniny, což dopomáhá k i minimálnímu přiblížení se k původní střevní peristaltice, na kterou byl organismus před těhotenstvím zvyklý.

Začátek těhotenství hlásí i citlivost na pachy a změna chutí

Nastala změna ve vašem pojetí oblíbeného jídla, sníte to, čeho pach jste předtím nemohli vystát, a přicházíte na chuť jídlům, jejichž okušení vám v minulosti nepřišlo ani na mysl. Změny chuťových preferencí patří k největším obratům a nejčastějším příznakům těhotenství, které se vyskytují již v počátečním stadiu, kdy žena teprve netuší, že se v jejím těle vyvíjí nový život. Touhy po nejspecifičtějších jídlech, a to i uprostřed noci, jsou symptomy, které jsou často vyobrazeny ve filmech a seriálech, ale pravděpodobněji se objevují až v pozdější fázi těhotenství, kdy žena doslova přijímá stravu za (minimálně) dvou.

Rozličné pachy mohou také negativně ovlivňovat výše zmíněnou nevolnost, takže i bezvýznamná věc v podobě změny dlouholetě používané voňavky z důvodu nově objevených preferencí je více než pravděpodobná v případě, že se nacházíte v prvním trimestru.

Citlivost na pachy v těhotenství

Bolavé kříže, zpožděná menstruace a bolest v podbřišku

Příznaky připomínající příchod normální menstruace, ale žena přece „své dny“ nedostane? Hormonální změny po početí a samotný růst dělohy mohou způsobovat křeče podobné těm, které zažívá žena každý měsíc během menstruace. V případě jejich příslušnosti k těhotenským symptomům mohou být intenzivnější než když se jedná o menstruační bolesti v podbřišku.

Zpoždění menstruace je prvotním a základním znakem, který může působit jako signál, že se něco v těle ženy děje, ale nemusí nutně znamenat hned těhotenství. Mnohokrát může totiž k prodlení cyklu ženy dojít v důsledku stresu, náhlého úbytku na váze, probíhající léčbě z nějakého onemocnění či celkového zdravotního stavu ženského organismu. Všechny tyto příčiny ovlivňují hormonální situaci ženy.

I v počátečním stadiu těhotenství se může objevit mírné krvácení nebo výtok tmavší barvy, což způsobuje 10 až 14 dní po početí začínající fáze uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Výtok krve však není tak silný jako v době běžné menstruace. Existují také případy, kdy k obvyklému menstruačnímu cyklu dochází iv pokročilé fázi těhotenství.

Bílý vaginální výtok

Změna může v prvotní fázi těhotenství nastat nejen v intenzitě produkovaného vaginálního výtoku, ale i v textuře, která je v době počátečního těhotenství řidšího charakteru, ale mění se i barva nabývající mléčně bílý odstín. Avšak v případě, že si žena všimne nezvyklou barvu a nepříjemného zápachu výtoku, nebo nebodaj pociťuje svědění, je třeba navštívit gynekologa. Může se totiž jednat o vaginální infekci, kterou je nutno léčit.

Bolest prsou v těhotenství

Mezi směrodatné příznaky patří bolest prsou v těhotenství. V této oblasti ženského těla pochopitelně dochází k několika změnám. Již v počátečním stadiu těhotenství nabývají plnější a větší tvary, ale také nabírají na citlivosti. Citlivost prsou je primárním znakem patřícím k premenstruačním symptomům, ale v případě těhotenství jde o jev, kdy dochází k nepohodlnosti při nošení, resp. nenošení podprsenky, přičemž každý dotek či pohyb se stává nepříjemným.

Tyto pro ženy velmi citlivé změny má za následek zvýšená produkce estrogenu a progesteronu jeden až dva týdny po oplodnění. Obvyklou je dokonce změna zbarvení bradavek, které během těhotenství nabývají tmavší odstín, který je v kontrastu s bledší kůží velmi patrný.

Bolest prsou v těhotenství

Časté močení může být příznakem raného těhotenství

K obvyklým příznakům těhotenství patří také časté močení. Trápí velké množství žen, přičemž tento jev je zapříčiněn zvýšenou produkcí krve v těle těhotné osoby, což vede k reakci ze strany ledvin. V těch dochází k filtraci krve během detoxikace, a to formou tvorby většího množství tekutin, které se potom musí nějakým způsobem dostat ven z těla. Odůvodnění tohoto těhotenského symptomu tkví ve stále více limitovaném místě pro moč v měchýři vlivem růstu dělohy, a to již od samotného početí. Dá se tedy konstatovat, že jde o časný příznak těhotenství po oplodnění vajíčka.

Závratě a bolest hlavy v těhotenství

Hormonální změna v prvních týdnech těhotenství znamená pro tělo ženy podstatnou zátěž, se kterou se musí organismus nějakým způsobem vyrovnat. Zvýšená produkce progesteronu v těle těhotné ženy způsobuje mnoho jmenovaných symptomů, ale zapříčiňuje také rozšiřování krevních cév a následné poklesnutí krevního tlaku, čehož výsledkem jsou bolesti hlavy a závratě. První příznaky těhotenství formou migrén je vhodné konzultovat s lékařem, přičemž je důležité, aby měla žena dostatek odpočinku.

Závratím se těhotná žena nemá jak vyhnout, ale může zabránit jejich následkům, které zahrnují pády a zranění, a to okamžitým usednutím si nebo nabytím polohy vleže, pokud takovou možnost má, s nohama zvednutými nad úroveň hlavy, aby došlo k opětovnému prokrvení mozku. Pokud žena zažívá během těhotenství časté závratě, je lepší, když mimo domov nosí s sebou láhev vody, nějakou sladkost, případně má u sebe druhou osobu, která je jí okamžitě nápomocná v případě, že k takové situaci dojde.

Únava v těhotenství

Jedním z příznaků těhotenství v prvních dnech nového stavu, ve kterém se ženské tělo ocitá, je častá únava. A to kdykoli v průběhu dne, dokonce i v poledních hodinách. Způsobuje to zvýšení hladiny progesteronu a započaté přípravy organismu na následujících devět měsíců, kvůli kterým tělo zvyšuje tempo, jakým dosud pracovalo, což ženu ve velké míře az pochopitelných příčin vyčerpává.

Tento příznak v počátku těhotenství nepatří k nejvýraznějším v souvislosti s možným oplodněním, jelikož za pociťováním únavy lze hledat několik jiných faktorů. Pokud se však opravdu jedná o těhotenství, organismus prostě ženě signalizuje, že je třeba zpomalit a vyhradit si více času na odpočinek z důvodu vyvíjejícího se nového života v jejím těle.

Únava v těhotenství

Náhlé změny nálad, přecitlivělost a úzkost

Hormonální výkyvy jsou běžnou součástí a známým charakteristickým rysem ženské menstruace, ale jsou spojovány i s těhotenstvím. V některých případech se tento příznak v průběhu těhotenství několikrát znásobuje.

Nevysvětlitelné změny nálad u ženy jako očividný počáteční příznak těhotenství se dokonce ve velké míře využívá i v kinematografii jako do očí bijící a nepřehlédnutelný signál pro diváky, že si mají všimnout změny, kterou prochází ženská aktérka. Přestože ve filmech je tento symptom mnohokrát zesměšňován a používán jako humorná vložka, v realitě bychom ho neměli podceňovat, protože může mnohdy vést k extrémním případům úzkostí a depresí, což koneckonců může negativně ovlivnit samotný plod.

Neobvyklé příznaky těhotenství

Ke zvláštním, neobvyklým příznakům počátků těhotenství patří absence jakýchkoli symptomů, které by měla žena možnost zaregistrovat. Jelikož žádné viditelné ani citelné změny nezpozoruje, nemá důvod zpochybňovat, zda není náhodou těhotná. Taková překvapující těhotenství mohou zažívat například ženy, které mají z nějakého důvodu dlouhodobý problém s nepravidelnou menstruací, a tudíž žádnou odchylku od normálu na svém těle nezpozorují.

Mezi méně „radikální“, ale stále neobvyklé příznaky můžeme zadělit ucpaný nos u žen v prvním trimestru, což ovlivňuje zejména nárůst hladiny hormonů. Tím pádem se také zvyšuje produkce krve vyvolávající citlivost sliznic, což způsobuje ucpávání, svědění či potenciálně snadné spuštění krvácení z nosu.

Neobvyklé příznaky těhotenství

Jak zjistím, že jsem těhotná v prvním týdnu?

Těhotenský test je nejlepším přítelem ženy, která má podezření, že je „v tom“. Avšak vždy se doporučuje před provedením prvního testu počkat alespoň dva týdny, resp. 15 dní od nechráněného pohlavního styku. Nejvhodnější je vyčkat až na období po termínu, kdy měla u ženy původně začít menstruace. Vždy je nutné následovat pokyny sepsané v návodu k použití, aby nedošlo k nesprávnému použití, což by mohlo způsobit zkreslený výsledek.

Pravdou je, že ani kvalitní těhotenský test nemusí v prvních dnech po oplodnění prokázat pravý výsledek. V moči se v té době stále ještě nachází jen velmi nepatrné množství hormonu hCG (lidského choriového gonadotropinu), které nemusí test ve vzorku zachytit. V časných fázích těhotenství se dokonce může na testu objevit tzv. duch. Toto pojmenování označuje slabou čárku na těhotenském testu nacházející se vedle první, velmi výrazné čárky. Druhá čárka je pár dní po oplodnění velmi slabounká až neviditelná, takže v případě těhotenství se v plné parádě ukáže s větším odstupem času, kdy dojde ke zvýšení hladiny těhotenského hormonu.

Je důležité poznamenat, že charakteristickým rysem zmíněného hCG hormonu, neboli těhotenského hormonu, je jeho prvotní přítomnost v krvi ženy, přičemž do moči se dostává až později vlivem přirozených funkcí organismu. Právě z tohoto důvodu je lékařem proveden odběr krve nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem, jak odhalit časné stádium těhotenství. Pro zdraví a správný vývoj plodu je velmi důležité, aby se těhotenství zachytilo včas, protože jen tak se může žena pustit do řádné prenatální péče spočívající v dostatečném množství odpočinku a příjmu potřebných látek.

Úplně první příznaky těhotenství – zkušenosti

S prvními příznaky těhotenství po několika dnech až týdnech od otěhotnění má zkušenosti řada maminek. Nejčastěji se těhotenství projevilo výtokem, bolestí břicha, průjmem, mírným špiněním, bolestí prsou či páteře. Některé ženy se v začátcích těhotenství potýkaly s únavou, avšak několik budoucích maminek v diskusích uvedlo, že neměly žádné příznaky a o těhotenství netušily, dokud si neudělaly test. Jedná se o velmi individuální záležitost, někdy se příznaky objeví a jsou jiné než u 90 % žen ve vašem okolí, nezřídka se neobjeví příznaky až do prvních měsíců.

První příznaky těhotenství zkušenosti Modrykonik

Úplně první příznaky těhotenství zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás i jiné aspekty související s tématem prvotních těhotenských příznaků? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit je odpovídat co nejdříve.

Ano, abyste se ujistili, že se opravdu jedná o těhotenství, je lepší tento předpoklad ověřit prostřednictvím více těhotenských testů. Jeden test může být přesnější a spolehlivější než druhý, a proto je doporučeno si pořídit různé typy. Ani tento způsob vám však nemusí dát stoprocentně správnou odpověď. Pokud tedy opravdu máte podezření a projevuje se u vás několik ze zmíněných příznaků, navštivte svého gynekologa, který je spolehlivou a povolanou osobou k potvrzení nebo vyvrácení vašeho podezření.

Ideální doba je přibližně týden po zjištěném zpoždění menstruačního cyklu. Obecně platí, že čím déle s prvním ověřením vašeho podezření počkáte, tím přesnější výsledek se vám na těhotenském testu zobrazí.

Falešně pozitivní test může způsobit dlouha řada faktorů, a to například některá nádorová onemocnění, cysty na vaječnících, také některé druhy hormonálních léčiv či stav, ve kterém je žena ihned po porodu nebo potratu. Naopak falešně negativní test může vyjít ženám užívajícím diuretika, což jsou léky podporující vylučování moči či antihistaminika, které blokují účinek histaminu. Také se pod příčinu falešně negativního výsledku může podepsat příliš řídká moč.

Do každodenních návyků se doporučuje zařadit pravidelný pohyb, který rozhýbe trávicí trakt, přičemž pomůže i úprava jídelníčku. Tam je třeba přidat potraviny bohaté na vlákninu, ale i zakysané mléčné výrobky. Problémy se zácpou usnadní příjem dostatečného množství tekutin. Pokud zácpa neustupuje, je vhodné sáhnout po léčivech, jako čípky a probiotika. No k této formě léčby smí žena přistoupit až po poradě se svým lékařem.


Komentáre
Petra 06.Dec.2023
díky za informace

Odpovedať

Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.4%)