Výtok v těhotenství

Výtok v těhotenství – což znamená hnědý, žlutý a co bílý

Nedílnou součástí těhotenství jsou rozličné symptomy, které často dokáží zkomplikovat každodenní život ženy. Mnohé z nich jsou zcela běžným projevem změn v ženském těle vlivem těhotenství, avšak existují i takové příznaky, které je třeba pozorněji sledovat, aby nedošlo k nesprávnému odůvodnění jejich vzniku a účinkům na organismus. Takovým symptomem je i poševní výtok v těhotenství, jehož příčinu lze nalézt na základě jeho zbarvení, konzistence, frekvence či intenzity.

Publikováno: 09.01.2024
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Odpovědi na otázky, zda je hustý výtok v těhotenství normální a kde pramení příčina různě zbarvených výtoků z pochvy během těhotenství, jsme shrnuli v následujících odstavcích našeho článku.

Je poševní výtok v těhotenství běžný?

Ve své podstatě jde o běžný těhotenský symptom, v jehož rámci dochází ke zvýšení produkce poševního výtoku. Jako většina těhotenských příznaků i tento se připisuje nadměrným hormonálním změnám, ke kterým dochází v ženském těle již od počátečního stadia těhotenství, a tedy oplodnění.

I tento symptom je třeba pečlivě sledovat. Jakákoli podezřelá změna konzistence, zbarvení či další projevy jako otoky, svědění či bolesti mohou naznačovat přítomnost infekce v pohlavním ústrojí těhotné ženy.

Pravdou totiž je, že se žena vlivem těhotenství stává osobou náchylnou k různým typům infekčních onemocnění, která mohou vážně ohrozit samotný plod. Pokud si tedy všimnete, že došlo k jisté změně v porovnání s běžně vylučovaným výtokem v těhotenství, doporučujeme navštívit gynekologa, který provede poševní stěr .

Ten lékaři napoví, kde pramení potenciální příčina infekce, na základě čehož dokáže gynekolog nastavit správnou formu léčby pro ochranu vás i vašeho miminka. Infekce totiž může způsobit nečekané odtečení plodové vody a spuštění předčasného porodu.

Poševní výtok v těhotenství

Výtok v prvním trimestru

V počátečních týdnech těhotenství může u těhotné ženy docházet k vylučování poševního sekretu s trochou krve. Takový hnědý výtok v těhotenství způsobuje podráždění pohlavních orgánů ženy, ve které těle dochází k postupnému uhnízdění vajíčka.

S odstupem času však z výtoku vyprchá veškerá krvavá příměs a štafetu probere bílý vodnatý výtok v těhotenství. Přirozené je také žluté zbarvení sekretu vylučovaného z pochvy. Konzistenci vodnatého charakteru a jemné zbarvení způsobuje nadměrná produkce estrogenu v těle těhotné ženy.

Výtok v těhotenství během druhého trimestru

Výtok z pochvy i nadále zůstává nedílnou součástí těhotenství, a to i ve druhém stadiu těhotenství, přičemž příčinou je stálá produkce estrogenu. Často může docházet i k vylučování žlutého výtoku v těhotenství, což způsobuje zejména kvasinková či bakteriální infekce. Velmi důležité jsou proto pravidelné kontroly u gynekologa, který může vznik takových infekcí ve sliznici pochvy odhalit ještě v počátečních fázích.

Výtok ve 40. týdnu je silnější

Obecně ve třetím trimestru, a tedy od 28. týdne těhotenství, se může vyskytovat již podstatně hustší žlutohnědý výtok, který značí, že brzy dojde k vyloučení hlenové zátky. V pozdějších týdnech třetího trimestru se intenzita vylučování poševního výtoku znásobuje, což může značit, že dochází k postupnému odtékání plodové vody. Toto období je pro těhotné ženy obzvláště nepříjemné, protože jeho výsledkem je často vlhké spodní prádlo.

Poševní výtok v těhotenství příčiny

Co napovídá zbarvení výtoku v těhotenství?

Poševní výtok je zcela běžnou součástí života ženy, přičemž během těhotenství se jeho vylučování zintenzivňuje vlivem zvýšené hladiny hormonů. Takový výtok je příznačný svou čirostí, kterou neprovází žádný zápach.

Pokud však zápach, zvláštní konzistenci či jiné zbarvení poševního výtoku v těhotenství zpozorujete, je dost pravděpodobné, že půjde o jistý druh infekce, který je třeba ihned léčit, abyste předešli ohrožení plodu, a tedy vašeho těhotenství.

Bílý či žlutý vodnatý výtok v těhotenství

Bílý výtok v těhotenství s vodnatou konzistencí připomínající hleny je přirozenou součástí období těhotenství. Jak jsme již výše zmiňovali, k jeho vylučování dochází vlivem zvýšené hladiny hormonu estrogenu a v případě, že není doprovázen zápachem či svěděním, není třeba se čehokoli obávat. Jedná se totiž o zcela běžný projev těhotenství.

Nástupem pozdějších stádií těhotenství přirozeně dochází ke změně ve zbarvení poševního výtoku. Ten často nabývá nažloutlý odstín. Konzistence žlutého výtoku v těhotenství by však stále měla zůstávat vodnatá a zápach by tento sekret také neměl doprovázet.

Pokud všechny tyto „podmínky“ vámi vylučovaný výtok v těhotenství splňuje, není třeba si zbytečně lámat hlavu nad jeho příčinou. Jde totiž o těhotenský projev vznikající vlivem hormonálních výkyvů a zvýšenou produkcí hlenu, přičemž oba tyto znaky nasvědčují tomu, že se blíží termín porodu.

Bílý výtok v těhotenství

Žlutozelený výtok v těhotenství není dobrým znamením

Zbarvení poševního výtoku může někdy změnit odstín na tmavě žlutý až žlutozelený, což může naznačovat, že došlo k průniku infekce do těla těhotné ženy. Pokud vás nepřesvědčí jiné zbarvení výtoku v těhotenství, zvláštní zápach připomínající rybacinu a hustá konzistence by měly ve vás rozhodně vyvolat jisté obavy.

V takovém případě doporučujeme návštěvu gynekologa, který vám dokáže stanovit diagnózu i potřebnou formu léčby, která by měla eliminovat riziko pro vaše těhotenství, a tedy i pro postupně se vyvíjející plod.

Význam hnědého výtoku v těhotenství závisí na době jeho výskytu

Hnědý výtok z pochvy připomínající první či poslední dny menstruačního cyklu je v prvních dnech po oplodnění běžným projevem těhotenství. Dochází tehdy k uhnízdění vajíčka v děloze, což může způsobovat mírné krvácení, které zbarví poševní výtok dohněda.

Rovněž může k vylučování takového sekretu docházet i ve finálním stadiu těhotenství, kdy dochází k nadměrné tvorbě hlenu. Pokud takový hnědý poševní výtok zpozorujete mimo uvedené fáze těhotenství, může jít o předčasný porod, odlučování placenty či porušení poševní sliznice. Tehdy je lepší navštívit svého gynekologa, který zkontroluje, zda vaše těhotenství probíhá bez problémů.

Růžový výtok v těhotenství

Růžové zbarvení nabývá poševní výtok vlivem přimíchání čerstvé krve. I přesto, že jeho výskyt v počátečních fázích těhotenství, a tedy do dvou týdnů po oplodnění, bývá pro probíhající proces uhnízdění vajíčka zcela přirozený, může jít io prvotní projev mimoděložního těhotenství, které vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Takovou formou se může projevit i kvasinková infekce, která způsobuje podráždění a narušení sliznice pochvy. Za žádných okolností by se však růžový výtok neměl objevit v pokročilém těhotenství.

V případě, že takový jev zpozorujete, nutně navštivte svého gynekologa. Při silném poševním výtoku s růžovým zbarvením neváhejte a ihned se dostavte do nejbližší nemocnice. Může jít totiž o vážné ohrožení těhotenství, a tedy i samotného plodu.

Vaginální výtok v těhotenství barva

Pozor na zelený výtok v těhotenství

Zelené zbarvení možná v běžném životě naznačuje něco pozitivního, ale v případě poševního výtoku v těhotenství hovoří tato barva o přesném opaku. Hnědavý až zelený výtok s velkou pravděpodobností naznačuje přítomnost vážné infekce nebo pohlavně přenosného onemocnění v těle těhotné ženy.

Často může být tato barva poševního výtoku doprovázena kyselým zápachem a hrudkovitou konzistencí. Kromě zapáchajícího výtoku v těhotenství mezi další doprovodné symptomy pohlavních chorob a vážných infekcí pohlavního ústrojí v těhotenství patří i bolesti a pálení při močení, krvácení, otoky či bolest v podbřišku.

Tuto situaci je nutné řešit v momentě, kdy takové změny výtoku a přidružené projevy zaregistrujete, protože vlivem pohlavních chorob a rozličných infekcí pohlavního ústrojí dochází k postupnému ohrožení těhotenství a plodu.

Kdy je třeba navštívit lékaře?

V případě, že zpozorujete jakoukoli podezřelou změnu konzistence či zbarvení výtoku, případně pociťujete pálení při močení, svědění, otok či bolesti v podbřišku, rozhodně navštivte svého gynekologa, který vás vyšetří, přičemž v případě potvrzení jakéhokoli druhu infekce stanoví přesnou formu léčby šetrnou tělu i vyvíjejícímu se plodu.

Z hlediska konzistence je nutné vyhledat lékaře, když postřehnete příliš hustý až hrudkovitý výtok nebo nepřirozeně řídký sekret. Samozřejmě, jakákoli odchylka od normálu je podezřelá. Rovněž byste měli zpozornět v případě, že ucítíte byť jen závan kyselého, rybího či jiného nepříjemného zápachu, jehož zdrojem je právě poševní výtok v těhotenství.

Výtok v těhotenství – kdy navštívit lékaře

Prevence při infekcích postihujících pohlavní orgány těhotné ženy

Nejdůležitější je v první řadě dodržovat základní hygienu, kterou obecně zamezíte tvorbě ideálního prostředí pro výskyt bakteriálních infekcí či infekcí jiného druhu. Během těhotenství je doporučeno vyhýbat se veřejně využívaným bazénům a vířivkám, ale omezit byste měli i svůj pobyt v horké lázni.

Pokud se v letních měsících chcete přece jen zchladit, doporučujeme si po koupání co nejdříve převléknout mokré plavky, abyste tak zamezili vzniku infekce. Důkladné vysušení pohlavních orgánů je třeba i po běžné sprše či po cvičení.

Z hlediska spodního prádla byste měli v těhotenství upřednostňovat bavlnu, přičemž rozhodné „NE“ patří prádlu syntetického původu, ale i kalhotkám úzkého a těsného střihu. Záleží i na použití správných hygienických potřeb určených k čištění oblasti genitálií. Preferovat byste měli neparfémované hygienické prostředky intimního charakteru.

Omezit byste měli sladkosti ve vašem jídelníčku, protože ty způsobují tvorbu ideálního prostředí pro vznik kandidóz, resp. kvasinek, a to prostřednictvím cukru vylučovaného do pochvy. Součástí vašich každodenních stravovacích návyků by se rozhodně měly stát bílé jogurty s probiotiky.

Při jakémkoli vylučování výtoku, a tedy i toho běžného bez zápachu a zbarvení, se doporučují k jeho zachycení používat hygienické vložky. Tampony totiž přirozeně zabraňují odtoku poševního sekretu, čímž se mohou ve vašem pohlavním ústrojí rozšířit vážnější infekce či záněty.

Výtok v těhotenství – zkušenosti

Zkušenosti žen se ve věci výtoku v těhotenství přirozeně liší. Zatímco některé měly během celého těhotenství problémy s konstantním výtokem bez jiných průvodních jevů, což je nutilo nosit intimní vložky až do porodu, jiné ženy zažívaly muka ve formě svědění a pálení, které vyústily v kvasinkovou infekci.

Všechny diskutující doporučovali návštěvu lékaře, který by měl provést základní vyšetření, případně odebrat vzorek a poslat ke kultivaci. Na základě výsledků jim pak příslušní lékaři předepsali vaginální tobolky nebo jiné formy léčby, které však ne vždy zabírali. Infekce pohlavního ústrojí jsou obzvláště v těhotenství velmi citlivou záležitostí, která vyžaduje čas a trpělivost.

Výtok v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Výtok v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

V případě, že jste v článku o nejdůležitějších aspektech týkajících se výtoku v těhotenství, ale ani v sekci otázek a odpovědí nenatrefili na informace, které jste hledali, neváhejte se na nás obrátit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět v co nejkratším možném čase.

Před porodem byste neměli zpozorovat žádné obzvláště velké změny poševního výtoku. Stále by měl být čirý, bez zápachu, přičemž však může nabývat mírně žlutohnědé až hnědé zbarvení, a to zejména vlivem odcházející hlenové zátky.

Svépomocné stanovení diagnózy na základě informací dostupných na internetu nikdy není doporučeno. A to už vůbec ne během těhotenství. Totéž platí pro následnou léčbu inspirovanou babskými radami. Pokud zpozorujete jakoukoli odchylku ve výtoku během těhotenství, rozhodně je vhodnější okamžitě vyhledat svého gynekologa než se několik týdnů marně pokoušet o samoléčbu často pochybnými způsoby. Infekcí je třeba se zbavit, jakmile je to možné, abyste předešli nějaké formě ohrožení vyvíjejícího se plodu.

V případě, že necháte projevující se infekci pohlavního ústrojí zajít příliš daleko, může dojít k jejímu rozšíření na plodové obaly, čímž přímo ohrožujete vývoj plodu a vlastní těhotenství. Ve vašem těle mohou totiž nastat komplikace končící potratem, předčasným odtečením plodové vody a příliš brzkým porodem, což působí jako riziko pro život samotného dítěte.

V případě, že jste již infekci zpozorovali, určitě byste neměli přistupovat k vyplachování pochvy rozličnými výrobky dostupnými na trhu či podomácku vyrobenými bylinkovými extrakty. Docílíte totiž přesného opaku, a to zhoršení vaší infekce či zánětu.

Mírný zápach, na který je snad zvyklá každá žena, je naprosto přirozený. Tento zápach může i mimo těhotenství způsobovat nahromaděný pot po vykonávání fyzické aktivity či změna ve stravovacích návycích. Pozor je však třeba dávat v případě, že poševní výtok v těhotenství nabude kyselý až rybí zápach. V tomto případě je lepší tento jev konzultovat se svým gynekologem.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.2%)