Zácpa u miminka. Tvrdá stolice po umělém mléce
Zácpa je jedním z nepříjemných projevů trávicích problémů, se kterými bojují nejen dospělí, ale také miminka. Zácpa u dětí je většinou z mléka, přičemž platí, že kojenci přijímající stravu ve formě mateřského mléka jsou méně náchylní k takovým střevním obtížím než miminka odchovaná na umělé mléčné formuli. Tento rozdíl způsobuje zejména snazší stravitelnost mateřského mléka.
V následujících odstavcích vás provedeme možnými příčinami a symptomy zácpy, přičemž nakonec shrneme i několik praktických rad a způsobů, jak uvolnit zácpu. Najdete zde však i odpověď na velmi často rozebíranou otázku, jak často má kakat miminko na umělém mléce, děťátko odchovávané na mateřském mléce, ale také dítě zvykající si na první příkrmy.
Rozličná frekvence stolice u novorozence na umělém mléce a mateřském mléce
První stolice u novorozence se objevuje do 36 hodin od narození, přičemž u většiny novorozených dětí dojde k primárnímu vyprázdnění již během prvního dne po narození. Prvotní týdny se nesou u dětí kojených mateřským mlékem ve znamení průměrně tří stolic denně. Slovíčko „průměrně“ je v tomto kontextu velmi důležité, protože to může znamenat, že někdy nastane období, kdy miminko kaká po každém jídle, ale jindy vyprodukuje stolici během dvou či tří dnů jen jednou.
V souvislosti s tímto faktem je třeba uvést, že tvrdá stolice u čerstvého novorozence je velmi nepravděpodobná, jelikož četnost vylučování stolice je velmi diskutabilní a individuální, přičemž ve velké míře závisí na dostatečném příjmu mateřského mléka. Pokud se váš novorozenec tedy nevykaká alespoň jednou denně, může to znamenat, že mu nepodáváte dostatečné množství mléka, což způsobuje, že všechny živiny z něj spotřebuje, a tedy nemá co z těla vyloučit.
Jak často má ale kakat miminko na umělém mléce? Tento aspekt je také velmi individuální, protože každé dítě je jiné, ale většinou by to mělo být průměrně dvakrát za den. Avšak každá mléčná formule je odlišná, a proto je možné, že se stolice objeví vzácněji a z hlediska konzistence bude také tužší. To nemusí hned znamenat, že děťátko trpí zácpou.
Pravidelnost stolice by se měla srovnat a ustálit ve 4. až 6. měsíci, kdy dítě začíná přijímat první příkrmy. Frekvence vylučování stolice se postupem času u batolat zredukuje na dvě posezení na záchodě, případně nočníku, přičemž u dětí od 4 let se tato potřeba při zdravé životosprávě objevuje už jen jednou denně. Je třeba si zapamatovat, že v případě zácpy je v porovnání s frekvencí mnohem důležitější konzistenční a velikostní aspekt stolice, přičemž všechny tyto faktory je třeba si neustále všímat a důkladně je sledovat.
Proč se miminko nemůže vykakat?
U 90 % dětí není možné upřesnit příčinu zácpy, protože jde spíše o funkční zácpu než o chorobnou. Diagnostiku je třeba nechat v nejhorším případě na lékaře, který pomocí řádného vyšetření dokáže rozlišit, o jaký typ zácpy u vašeho dítěte jde. Za zácpou se totiž může skrývat i velmi jednoduché odůvodnění ve formě dehydratace. Nové příkrmy, které do jídelníčku postupně zavádíte, mohou také způsobit zácpu u vašeho 5-měsíčního dítěte. Jedná se totiž o období v životě dítěte, ve kterém si zvyká na nové chutě a zdroje živin, které dříve dostávalo jen v podobě mateřského nebo umělého mléka.
Zácpu může zapříčinit i přechod z mateřského mléka na umělé, čili postupné odstavení miminka od prsu. Způsobuje to fakt, že mléko od matky je pro dítě snáze stravitelné, což se o tom umělém nedá říct. Právě proto je dobré, pokud je to samozřejmě možné, vytrvat při podávání mateřského mléka co nejdéle. Správné funkci střev a celého trávicího traktu pomáhá také dostatečný přísun vlákniny a zdravý pohyb, resp. dostatečná fyzická aktivita dítěte v průběhu dne. Preventivně se tedy můžete zácpě u miminka vyhnout zařazením potravin s vyšším obsahem vlákniny do jeho jídelníčku, ale také naplánováním jakéhokoli typu fyzického pohybu na každý den.
U dětí se může vyskytnout také tzv. chronická zácpa, kterou může způsobovat například alergie na lepek či laktózu, ale také onemocnění štítné žlázy či cystická fibróza. Přesná příčina se těžko určuje, jelikož se imunita miminek jejich postupným vývojem stále buduje, což v podstatě znamená, že jejich trávicí systém je velmi citlivý na jakoukoli změnu, která se může projevit právě formou zácpy. Neznačí to, že je třeba nad takovým problémem mávnout rukou se slovy „to je u dětí normální“. Rozhodně je nejlepší sledovat vylučovací procesy dítěte, abyste v případě větších obtíží mohli doktorovi předložit veškeré informace potřebné ke stanovení správné diagnózy.
Psychologické příčiny zácpy
Někdy se příčina zácpy u dětí skrývá za těžkou stresovou situací. V tomto případě je řeč spíše o pololetních a starších dětech, které už začínají vnímat okolní svět, a tudíž je mohou různé události ovlivňovat právě psychologicky. Pokud se tedy u dítěte objeví zácpa vlivem stresové situace, může se v budoucnu stát, že dojde k totožné reakci (k zácpě) při každé další stresově zatěžující chvíli v jeho životě. Funguje to tak i v případě stresu a nervozity u dospělých, která se často projevuje symptomy, jako je průjem nebo zvracení, ale někdy i právě formou tvrdé stolice.
Zácpu u měsíčního miminka, ale i u starších dětí může způsobit strach dítěte z bolesti, kterou je někdy tužší stolice doprovázena. Intuice jim tehdy naznačuje, aby se vylučování zcela vyhnuli, což však klade extrémní zátěž na střeva a celý trávicí systém, čehož výsledkem je právě zácpa. Strach dítěte a následnou zácpu může zapříčinit i brzké posazování na nočník, přičemž tento návyk doporučují odborníci upevňovat až u 18měsíčních dětí. Jak u jiných zaváděných návyků, tak i v případě vyprazdňování do nočníku je důležité, abyste na dítě nikdy netlačili, a k tomuto úkonu ho za žádných okolností nenutili.
Jak se projevuje zácpa u kojenců
Z emočních projevů je to zejména uplakanost a nespokojenost, přičemž z fyziologických se zácpa odráží zejména na suchosti a nepřiměřené velikosti stolice. Někdy se stává, že je příliš malá, zatímco v jiných případech může být nadměrně velká. Právě velikost a suchost stolice ztěžuje miminku její bezproblémové vytlačení a často je pro něj dokonce bolestivé, což způsobuje, že tuto potřebu v sobě potlačuje. Tak se období zácpy zhoršuje a prodlužuje. Ve své podstatě má zácpa u kojenců stejné symptomy jako u dospělých. Nechuť k jídlu, zapáchající stolice a horší spánek zapříčiněný tím, že miminko prdí, ale nekaká.
Jak jsme již výše zmínili, platí, že by měl každý rodič sledovat vylučovací procesy svého miminka, aby tak mohl zachytit i tu nejmenší změnu, která by mohla naznačovat jakýsi problém. Navíc, při diagnostikování trávicích potíží lékaři jistě pomůže, má-li rodič podrobný přehled o konzistenci, velikosti a frekvenci stolice dítěte.
Co pomáhá k zácpě?
Prevence je při zácpě lepší volbou než následné vyplakávání nad následky, které se dříve či později pravděpodobně dostaví. Preventivním opatřením je zejména úprava jídelníčku hned od začátku, tedy ještě předtím, než dojde k nějakým trávicím obtížím u miminka. Regulovat byste měli zejména množství kravského mléka, čerstvého bílého pečiva, ale také nasládlých džusů, sladkostí, černého čaje či kořeněných jídel. Všechna tato jídla zatěžují trávicí trakt, což se může odrazit na problémech s vyprazdňováním. Existují také praktická opatření, která pomohou s bolestí a s přivoláním vyprázdnění u miminek trpících zácpou.
Nastolení změny v jídelníčku dítěte trpícího zácpou
U tvrdé stolice po umělém mléce je ideální obměnit používaný produkt za umělé mléko s obsahem prospěšných probiotik podporujících trávení a obnovujících střevní mikroflóru dítěte. V souvislosti s probiotiky je u ročních dětí možné eliminovat zácpu podáváním jogurtů a rozličných mléčných nápojů, které obsahují právě pro trávení nápomocnou látku. Dobrým zdrojem probiotik je i lžička šťávy z kysaného zelí, přičemž tuto ingredienci je vhodné podávat pouze dětem starším jednoho roku.
Při zácpě je nejlepší do jídelníčku zařadit několik velmi prospěšných ingrediencí, resp. potravin, které mohou ve velké míře pozitivně ovlivnit vylučovací systém dítěte. Pro miminka přijímající už i příkrmy jsou nejvhodnější ovocné šťávy připravené z jablek, švestek či hrušek, přičemž do zeleninových příkrmů lze zamíchat lžičku olivového oleje, který usnadňuje průchod jídla trávicím traktem. Nastolení komplexní diety je také způsob, jak u dítěte vyvolat stolici. Pro zprůchodnění střev je vhodné eliminování banánů, vařené rýže či mrkve, ale také máku, kakaa, čokolády a tvrdých sýrů z denního menu vašeho miminka.
Stejně jako u dospělých, i u dětí může zácpu odehnat právě dostatečný přísun tekutin, mezi něž u miminek zařazujeme zejména vodu či ředěnou ovocnou šťávu. U miminek krmených umělým mlékem je pravidelný přísun tekutin o to důležitější, takže nikdy nezapomínejte na kojeneckou vodu, kterou je třeba nejprve samozřejmě převařit a následně nechat vychladnout.
Jak pomoci dítěti se vykakat v domácím prostředí?
Ptáte se, co na zácpu u dětí zabere rychlým a účinným způsobem? V domácím prostředí dokážete zejména eliminovat nebo zjemnit bolesti, kterými dítě trpí, což ovšem v kombinaci s úpravou jídelníčku může postupně vést k vyvolání stolice. Podobně jako u dospělých i u dětí na nepříjemné bolesti břicha může pozitivně zapůsobit přiložení teplé látky, například plenky, přímo na bříško. Tento způsob funguje na principu terapie teplem, přičemž obdobným způsobem je teplá koupel, která může pomoci při podpoře správné funkce střev dítěte. Po něm je dobré miminku natřít bříško a zadeček krémem na zmírnění bolestí.
Zejména ke zmírnění bolestí bříška může pomoci i zprostředkovaný pohyb děťátka tak, že si ho vezmete na ruce sedíc na gymnastickém míči nebo jej na chvíli vložíte do šátku a projdete se s ním po domácnosti. Nápomocný je i houpavý pohyb na rukou v pozici na bříšku s podepřenou hlavičkou. Účinným faktorem v této uvolňovací technice je právě lidské teplo, houpavý pohyb a bezpečí, které miminko během těchto aktivit ve vaší blízkosti pociťuje.
Zmírňovací a uvolňovací efekt mají však také jemné masáže na bázi dětského olejíčku a ladných krouživých pohybů rukama ve směru hodinových ručiček od pupíku miminka směrem ven. V mnoha případech k uvolnění vyskytnutých střevních blokád zabírá i cvičení nožkami miminka na styl kola nebo jemného kopání. Pozor je třeba si dávat na jemnost, která hraje důležitou roli při těchto způsobech zbavování se zácpy, protože děťátku se to musí v první řadě líbit. Rychlé, náhlé a silné pohyby mohou mít opačný efekt odrážející se na nepříjemné náladě a zintenzivnění bolestí bříška.
Léčiva nemusí vždy pomoci
K aplikaci rektálních čípků na vyvolání stolice je vhodné přistupovat jen v případě zácpy u starších kojenců, což z hlediska věkového horizontu představuje 5. až 6. měsíc věku dítěte. Je jasné, že léčiva, jako sirup na změkčení stolice pro děti a zmíněné čípky, případně lékařem předepsaná antibiotika, miminku pomohou, ale důvod zácpy nevyřeší. Je velmi důležité, aby se na něj přišlo co nejdříve, abyste mohli na základě zjištěných příčin zavést v každodenní rutině dítěte potřebné a prospěšné změny.
Zkušenosti
Podle maminek je zácpa nejčastěji výsledkem přechodu z mateřského mléka na umělé, resp. používání mateřského mléka, které dítěti nesedlo. Doporučují změnu mléka, probiotika, dostatek vody i cvičení na bříško. Zácpu mohou způsobovat i příkrmy obsahující mrkev, rýži či banány. Nápomocná byla jablka, hrušky a švestky, u větších dětí zakysané mléčné jogurty.
Zdroj: Modrykonik.cz
Nejčastější otázky – FAQ
Zajímají vás i jiné aspekty související s problematikou žaludečních a střevních potíží, mezi něž patří zácpa u miminek? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit na ně odpovědět co nejdříve.
Projevuje se na zdraví miminka přechod z mateřského mléka na umělé?
Může nesprávný poměr kojeneckého mléka a vody způsobit zácpu u miminka?
Kdy je třeba v souvislosti se zácpou navštívit lékaře?
Pridať komentár